Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianiePrzyprawyKurkuma – właściwości, działanie i zastosowanie Wybielanie zębów kurkumą

Wybielanie zębów kurkumą

autor: Anna Jarosz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Zdania na temat wybielania zębów kurkumą są podzielone. Zwolennicy tej metody twierdzą, że kurkuma wybiela zęby i dobrze wpływa na kondycję jamy ustnej. Przeciwnicy podkreślają, że ze względu na silne właściwości barwiące kurkuma może powodować przebarwienia zębów.

Każdy z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu, ale czy stosując naturalne środki, uzyskamy dobry efekt wybielenia? Naturalne metody wybielania zębów biją rekordy popularności w sieci. Zaleca się mycie zębów węglem aktywnym, sodą oczyszczoną, solą morską, octem jabłkowym, olejem kokosowym, kurkumą, a także usuwanie osadu nazębnego truskawkami, skórką z pomarańczy, cytryn czy bananów. Eksperci uważają jednak, że takie praktyki nie zastąpią wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Jak działa kurkuma?

Kurkuma (Curcuma longa), znana także jako ostryż długi, szafran indyjski, szafranica, to roślina, która od tysięcy lat jest wykorzystywana do leczenia różnych dolegliwości, poczynając od wzdęć, poprzez problemy trawienne, a kończąc na nieregularnych miesiączkach. Żółto kwitnąca kurkuma należy do roślin imbirowatych. Jest ona głównym składnikiem cenionej na całym świecie przyprawy curry.

Sproszkowane kłącze kurkumy działa silnie przeciwutleniająco i przeciwzapalnie. Właściwości przeciwzapalne przyprawy są wykorzystywane m.in. przez osoby cierpiące na zwyrodnienia stawów.

Głównym składnikiem aktywnym kurkumy jest kurkumina. To bioaktywny związek pochodzenia roślinnego. Kurkumina jest związkiem polifenolowym, fachowo określanym jako kurkuminoid, który zaliczany jest do grupy dietetycznych antyoksydantów o szerokim spektrum właściwości prozdrowotnych.

W medycynie ajurwedyjskiej kurkumina od dawna jest wykorzystywana do leczenia różnych chorób o podłożu zapalnym, takich jak np. reumatoidalne zapalenie stawów. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Jako terapia uzupełniająca może łagodzić zapalenie jelita grubego, korzystnie wpływa na układ trawienny, poprawia funkcjonowanie wątroby, ponieważ wspomaga wydzielanie żółci.

Kurkuma może być także stosowana przez osoby cierpiące na choroby układu sercowo-naczyniowego. Kurkuma wpływa korzystnie na układ hormonalny. Jest pomocna w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna oraz choroby wrzodowej żołądka.

Kurkuma bywa zalecana również w celu łagodzenia stresu i zaburzeń nastroju.

Kurkuma a zdrowie jamy ustnej

Są badania, które potwierdzają właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne kurkumy, dzięki którym ta przyprawa może mieć korzystny wpływ na stan błon śluzowych jamy ustnej. Kurkuma zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej oraz usuwa płytkę nazębną. Zabija bakterie Streptococcus mutans, ma więc działanie przeciwpróchnicze.

Jednocześnie ma jednak działanie silnie barwiące. Oznacza to, że długotrwałe i niewłaściwe stosowanie kurkumy nie tylko nie rozjaśni zębów, ale sprawi, że staną się one żółte lub pomarańczowe.

Warto też pamiętać, że kurkuma jest ostrą przyprawą. A zatem nie powinny jej nadużywać osoby ze stanami zapalnymi dziąseł, błon śluzowych, nadżerkami, rankami w jamie ustnej. Umiar powinny zachować także osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów.

  • Kurkuma – łagodzi stany zapalne

Jak wynika z wielu badań, kurkuma korzystnie wpływa na stan pacjentów z chorobami dziąseł. Przyprawa usuwa płytkę nazębną gromadzącą się na szkliwie oraz zwalcza stany zapalne dziąseł. Kurkuma jest też pomocna w leczeniu zapalenia przyzębia.

  • Kurkuma – usuwa płytkę nazębną

Stosowanie kurkumy przynosi korzyści nie tylko dziąsłom. Jak wynika z wielu badań, można ją stosować do usuwania płytki nazębnej. Szczególnie skuteczne mogą być płyny do płukania jamy ustnej zawierające kurkumę. Ale samo płukanie ust nie wystarczy. Konieczne jest też szczotkowanie zębów i nitkowanie. Aby skutecznie pozbyć się płytki nazębnej, należy stosować także pasty do zębów z fluorem, którego nasze zęby bardzo potrzebują. Starania o piękny uśmiech spełzną na niczym, jeżeli mycia zębów nie będziemy praktykować co najmniej dwa razy dziennie.

  • Kurkuma – inne zastosowania

Badania nad kurkumą używaną dla zdrowia jamy ustnej są bardzo obiecujące. Jednak nie wszystkie mechanizmy działania i właściwości przeciwutleniające, antywirusowe, przeciwgrzybiczne, bakteriobójcze i sprzyjające gojeniu ran są dostatecznie udokumentowane.

wybielanie zębów kurkumą2

Ścieranie osadu nie wystarczy

Efekt wybielenia zębów w gabinecie stomatologicznym osiąga się poprzez zastosowanie wybielaczy (nadtlenku wodoru lub nadtlenku karbamidu). Naturalne wybielanie zębów polega na wykorzystaniu ściernych właściwości różnych substancji, takich jak soda oczyszczona, węgiel aktywny, sól morska.

Soda oczyszczona przyczyni się do usunięcia części płytki nazębnej. Można też nieco wybielić zęby węglem aktywnym, ale nie zawsze będzie korzystne dla ich kondycji. Chcąc usunąć z powierzchni zębów kamień, mocno dociskamy szczoteczkę, co może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa i podrażnienia dziąseł.

Kwasy owocowe czy kwas jabłkowy pozwolą uzyskać efekt w postaci jaśniejszych zębów, ale mogą niekorzystnie wpłynąć na stan uzębienia. Dlatego warto zachować zdrowy rozsądek, aby nie uszkodzić szkliwa i dziąseł. Domowe sposoby wybielania zębów nie są też odpowiednie dla osób mających wrażliwe zęby, ponieważ źle wykonane mogą pogłębić dolegliwości. W takich przypadkach przebarwienia czy zgromadzony na zębach osad nazębny najlepiej usuwać u stomatologa.

Czy kurkuma wybiela zęby?

Kurkuma ma właściwości ścierne, co – jak twierdzi wielu stomatologów – może dawać złudzenie „wybielenia” zębów. Nie ma jednak dowodów naukowych i badań, które potwierdzają, że stosowanie kurkumy do wybielania zębów przyniesie oczekiwane korzyści.

Wiele past z dodatkiem kurkumy zawiera takie składniki, jak soda oczyszczona, uwodniona krzemionka lub węglan wapnia, znane ze swoich właściwości wybielających – i to właśnie one mogą przyczyniać się do tego, że uśmiech staje się jaśniejszy. Właściwości wybielające kurkumy nie są dowiedzione.

Ostry smak kurkumy może powodować podrażnienie dziąseł, a u osób szczególnie wrażliwych nadżerki w jamie ustnej.

Dlaczego nie warto wybielać zębów kurkumą?

Odpowiedź jest prosta. Są środki do wybielania zębów skuteczniejsze niż soda oczyszczona, kurkuma czy olej kokosowy. Jasno trzeba też powiedzieć, że żadna z naturalnych metod tak naprawdę nie wybiela zębów. Usunięcie (najczęściej starcie) nagromadzonego na zębach osadu oczyszcza je, więc daje efekt rozjaśnienia, ale nie wybiela. Zamiast szukać prostych sposobów wybielania, lepiej się skupić na starannym szczotkowaniu zębów, dobraniu dobrej pasty i solidnym nitkowaniu.

Stosowanie pasty do zębów przygotowanej z kurkumy i oleju kokosowego może być pomocne w usuwaniu osadu na zębach. Trzeba mieć jednak świadomość, że przebarwienia pozostaną – zwłaszcza w miejscach, gdzie szkliwo jest uszkodzone.

Warto wiedzieć, że zębów nie wybiela się, gdy są zaatakowane przez próchnicę. Wybielanie możliwe jest też tylko w przypadku zębów naturalnych. Trzeba się liczyć z tym, że wypełnienia kompozytowe, korony, licówki czy mosty po zabiegu rozjaśniania mogą się różnić barwą i być może konieczna będzie ich wymiana.

Dlatego właśnie wybielanie zębów najlepiej zostawić profesjonalistom z odpowiednimi kwalifikacjami i sprzętem. Poza tym jeśli mamy do czynienia z jakimikolwiek problemami w jamie ustnej, należy je rozwiązać i dopiero potem myśleć o wybielaniu zębów. Krótko mówiąc – chcesz wybielić zęby? Idź do dentysty!

Zobacz również:

Źródła:

  1. Stomatologia News. (2018). Wybielanie zębów – nie rób tego w domu! Pobrane z https://stomatologianews.pl/wybielanie-zebow-nie-rob-tego-w-domu/
  2. Luxmed. (2022). Na czym polega wybielanie zębów? Pobrane z https://stomatologia.luxmed.pl/porady/na-czym-polega-wybielanie-zebow/
  3. Tomaszewska, I. (2015). Wybielanie zębów. Pobrane z https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/higiena-i-zabiegi-estetyczne/104683,wybielanie-zebow
  4. Maciąg, A. (2017). Smak zdrowia. Kraków: Wydawnictwo Otwarte.
  5. Wierońska, J. (2017). Kurkuma – roślinne panaceum. Wszechświat, 118(4-6), 117-125. https://wszechswiat.ptpk.org/index.php/wszechswiat/article/view/177/84
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły