Lubią je dorośli, a dzieci wprost za nimi przepadają. Słodkie mazurki, czekoladowe jajka i zajączki, a także babki wielkanocne to obowiązkowy punkt każdego świątecznego menu. Ale tradycyjne słodkości, choć przepyszne, są kaloryczną bombą, pełną niezdrowych cukrów i tłuszczu. Dlatego lepiej unikać ich w diecie dzieci, zwłaszcza tych z nadwagą. Ale wcale nie musimy odmawiać najmłodszym świątecznych przyjemności! Przygotujmy im zdrowe desery dla dzieci, czyli zdrowsze wersje wielkanocnych łakoci. Sprawdź przepisy na wielkanocne desery dla dzieci.
Spis treści
Zdrowe słodycze dla dzieci na Wielkanoc
– Wykorzystajmy naturalną słodycz suszonych owoców (fig, moreli, daktyli, czy rodzynek). Warto wymoczyć je przed użyciem w wodzie w letniej wodzie, a potem dodać do wypieków i deserów.
– Zastąpmy cukier ksylitolem, otrzymywanym z kory brzozy. Jest równie słodki jak cukier, ale ma 40 proc. mniej kalorii. Nie niszczy też zębów. Do tego wyróżnia się niskim indeksem glikemicznym (IG 8). Po spożyciu nie podbija poziomu glukozy we krwi tak, jak tradycyjna sacharoza.
– Unikajmy białej mąki, zastępując ją mąką pełnoziarnistą, co świetnie sprawdza się przy robieniu mazurków.
– Używajmy zdrowych dodatków, np. płatków owsianych oraz produktów ekspandowanych, takich jak amarantus, a także wiórek kokosowych. To dodatkowe źródło prozdrowotnego błonnika.
– Przyrządzajmy desery, wykorzystując świeże owoce, które dostarczają sporo witamin i składników mineralnych.
Uwaga! Nawet najzdrowsze słodycze jedzone w nadmiarze mogą zaszkodzić zdrowiu. Dlatego niezbędny jest umiar. Warto też pamiętać, by dzieci jadły je jako deser po śniadaniu lub obiedzie, najlepiej w pierwszej połowie dnia. Świąteczne łakocie nie powinny też zastępować posiłków. Lepiej nie podawać ich dzieciom wieczorem, tuż przed snem.
Przepisy na wielkanocne desery dla dzieci
1. Gniazdka z jajeczkami
Składniki:
- 100 g gorzkiej czekolady
- łyżka oleju kokosowego
- 100 g płatków owsianych lub wielozbożowych
- 2 garści migdałów, orzechów włoskich lub brazylijskich
Czekoladę i olej rozpuścić w kąpieli wodnej. Do rozpuszczonej czekolady dodać płatki zbożowe i dokładnie wymieszać. Gotową masę nakładać po łyżce do formy na muffiny. Ugnieść masę, tak, by powstało wgłębienie – „gniazdko”. Schłodzić w zamrażarce ok. 15-30 min. Udekorować jajeczkami daktylowymi.
2. Jajeczka daktylowe
Składniki:
- 100 g suszonych daktyli
- 50 g suszonych moreli
- 50 g płatków owsianych
- 2 łyżki wiórek kokosowych
- 2 łyżki ekspandowanego amarantusa
- 1 łyżka oleju kokosowego
Owoce zalać gorącą wodą i odczekać około godziny aż zmiękną. Zmiksować wszystkie składniki. Jeśli masa jest za rzadka, dodać więcej płatków, tak, by masa się kleiła. Można ją schłodzić w lodówce. Uformować jajeczka, obtoczyć w wiórkach kokosowych Formować kulki i obtaczać w kokosie amarantusie ekspandowanym lub kakao. Przechowywać w lodówce.
Wielkanoc bez glutenu
3. Ciasteczka owsiane
Składniki:
- 100 g płatków owsianych błyskawicznych
- 90 g mąki bezglutenowej owsianej (może być mąka kasztanowa lub migdałowa)
- 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 i 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
- odrobina soli
- 1 jajko
- 2 łyżki masła
- 1 łyżka cukru wanilinowego
- 110 ml miodu lub syropu klonowego
- 1 jabłko
Do miski wsypać płatki owsiane błyskawiczne, dodać mąkę, proszek, cynamon i sól, wymieszać. Do drugiej miski wbić jajko, dodać roztopiony i ostudzony tłuszcz, wanilię i syrop klonowy lub miód. Dodać suche składniki i dokładnie wymieszać. Schłodzić w lodówce. Jabłko umyć, pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne, a następnie pokroić w małą kostkę. Piekarnik nagrzać do 170 stopni C. Wyjąć masę z lodówki i wymieszać z jabłkiem. Nakładać po pełnej łyżce masy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec ok. 10 – 13 min.
4. Krem pomarańczowy
Składniki:
- pół szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- skórka starta z pomarańczy
- 5 żółtek
- 80 g masła
- 3-4 łyżki ksylitolu
Składniki umieścić w garnku na małym ogniu. Mieszać trzepaczką. Gdy masło się rozpuści intensywnie mieszać łyżką do czasu aż krem częściowo zgęstnieje. Przelać do pucharków i przestudzić. Przed podaniem udekorować świeżymi owocami.
5. Mus czekoladowy
Składniki:
- 50 g kaszy jaglanej
- 200 ml mleka kokosowego
- 250 ml mleka sojowego
- 100 g gorzkiej czekolady
- 2 łyżki oleju kokosowego
- 100 g daktyli
- pół dojrzałego awokado
- filiżanka pokrojonych owoców
Do garnka wlać mleko sojowe i kokosowe, podgrzać. Dodać daktyle. Kaszę opłukać na sicie wrzątkiem, przełożyć do garnka z mlekiem roślinnym. Gotować 8-10 min. Pod koniec gotowania dodać połamaną czekoladę i olej kokosowy. Zestawić garnek z ognia i odstawić na 10 min. Awokado przekroić na pół, usunąć pestkę, a potem wyjąć miąższ z połowy owocu. Dodać do pozostałych składników i zmiksować na gładki mus. Przełożyć do pucharków. Włożyć do lodówki na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Podawać ze świeżymi pokrojonymi owocami.
Ekologiczne pisanki wielkanocne – jak je zrobić?