Lek homeopatyczny o nazwie Chamomilla vulgaris jest ważnym lekiem, po który warto sięgnąć w różnych sytuacjach chorobowych, szczególnie jeśli jesteś mamą małego dziecka i borykasz się z rozmaitymi przypadłościami typowymi dla niemowląt i młodszych dzieci.
Substancją źródłową do produkcji tego środka leczniczego jest popularnie występująca roślina, a mianowicie rumianek pospolity – doskonale znany przez każdego z nas i od wieków wykorzystywany w ziołolecznictwie. Niemal w każdej kuchni znajdziemy w szafce herbatkę rumiankową, z której korzystamy na co dzień. Warto też wiedzieć, dlaczego przyda nam się również rumianek w postaci leku homeopatycznego w podręcznej, domowej apteczce.
Chamomilla jest lekiem, który znalazł swoje zastosowanie przede wszystkim w stanach zapalnych, cechujących się trudnym do zniesienia bólem, powodującym silne rozdrażnienie chorego. Na uwagę zasługuje fakt, że osoby potrzebujące tego leku, w stanach chorobowych zachowują się w szczególny sposób.
Spis treści
Komu pomoże Chamomilla?
Osoby, u których Chamomilla może okazać się najlepszym remedium wykazują zwiększoną wrażliwość na bodźce bólowe, spowodowaną nadwrażliwością na ból sam w sobie. Często jest tak, że odczucia pacjenta są nieproporcjonalnie silne i gwałtowne w stosunku do przyczyny i natężenia bólu.
Dolegliwości chorobowe u takich osób są przyczyną zaburzeń zachowania (wywołują głównie złość i rozdrażnienie), co wynika z ogólnej nadmiernej pobudliwości nerwowej oraz niskiego progu bólu. Dlatego nawet niewielkie dolegliwości mogą wywołać u chorego silne reakcje na wszelkie bodźce zewnętrzne. Reaguje on wówczas zbytnio na takie czynniki, jak hałas, dotyk lub fizyczne symptomy choroby (głównie ból) w sposób nadmierny, demonstrując gwałtowną irytację i niezadowolenie.
Co ciekawe, w stanie zdrowia i równowagi osoba taka jest najczęściej spokojna i uprzejma, lecz pod wpływem choroby wpada w niepohamowaną złość, łatwo się unosi, narzeka, staje się kłótliwa, ból potrafi doprowadzić ją do szału. Może wówczas stać się opryskliwa, niegrzeczna i kłótliwa. Najmniejszy sprzeciw wyprowadza ją z równowagi. Nie znosi jak ktoś jej wtedy przeszkadza, dotyka jej, a nawet jak na nią patrzy.
Ząbkowanie u niemowląt
Tego typu stany najłatwiej można zaobserwować u ząbkujących dzieci, które pod wpływem bólu i stanu zapalnego dziąseł, spowodowanego wyrzynającymi się mleczakami, stają się nieznośne, grymaśne, marudzące i niespokojne. Grzeczne zazwyczaj dziecko, pod wpływem bólu z którym nie potrafi sobie poradzić, robi się przewrażliwione i złości się z byle powodu. Samo nie wie, czego chce. Odrzuca zabawki, o które wcześniej prosiło, nie chce być dotykane ani nie chce, żeby na nie patrzeć, a jednocześnie kapryśnie dopomina się o uwagę dorosłych.
Odrzuca jednak wszelkie próby pocieszenia. Potrafi kopać i krzyczeć, jeśli matka chce je wziąć na ręce i przytulić. Dziecko takie bardzo źle znosi upomnienia, kary, zwracanie uwagi oraz wszelkie próby utemperowania jego niegrzecznego zachowania się. Najczęściej skutkuje to jedynie pogorszeniem sytuacji, jeszcze silniejszym niezadowoleniem i złością, a nawet natężeniem dolegliwości bólowych.
Objawy dodatkowe
Pomocniczymi wskazówkami, które mogą posłużyć nam przy wyborze leku Chamomilla są dodatkowe objawy, które mogą towarzyszyć występującym dolegliwościom. W obrazie chorego, potrzebującego tego leku możemy zaobserwować:
- Miejscowe przekrwienie – zlokalizowane jest ono zwłaszcza w obrębie policzków, z których jeden jest zaczerwieniony i gorący, podczas gdy drugi jest blady i chłodny. Ten nietypowy, charakterystyczny objaw może się pojawić np. w przebiegu ząbkowania, gdy czerwonym policzkiem jest ten, po stronie którego wyrzyna się nowy ząbek.
- Trudne do zniesienia bóle – które chory opisuje jako rozrywające, drące lub o charakterze skurczowym.
- Uczucie mrowienia lub drętwienia – które może towarzyszyć dolegliwościom bólowym.
- Ciepłe i obfite poty – to objaw, który najczęściej jest obserwowany w przebiegu stanów gorączkowych. Ciepłe, obfite poty pojawiają się głównie w obrębie głowy i twarzy, do tego zwykle obecne jest silne pragnienie. W gorączce też często jeden policzek jest zaczerwieniony, zaś drugi jest blady.
- Poprawa pod wpływem biernego ruchu – dotyczy to szczególnie zaburzeń zachowania u dzieci. Rozdrażnione, niespokojne i marudzące dziecko uspokaja się pod wpływem silnego kołysania, np. w wózku lub podczas jazdy samochodem. Wtedy przestaje kaprysić i z reguły zasypia.
- Pogorszenie pod wpływem złości – można to zaobserwować u dzieci, jeśli w wyniku upomnienia, nagany lub kary maluch zaczyna się jeszcze bardziej złościć, a jego dolegliwości mogą się nasilić. U dorosłych objawia się to zazwyczaj gniewem i irytacją w obliczu najmniejszych przeciwności lub sprzeciwu. Może się również zdarzyć tak, że złość, zdenerwowanie i rozdrażnienie wywołają ataki bólu lub pogorszą istniejące dolegliwości.
W jakich sytuacjach sięgnąć po Chamomillę?
Z powyżej opisanego sposobu reagowania wynikają wskazania do zastosowania leku Chamomilla. Specyfik ten może skutecznie pomóc w następujących sytuacjach:
- Ząbkowanie – dotyczące zarówno pierwszych zębów, jak i wyrastających w późniejszym wieku zębów stałych. Lek może być również pomocny przy wyrzynaniu się zębów mądrości u dorosłych, pod warunkiem, że pacjent prezentuje swoim zachowaniem objawy typowe dla leku. Udręczona bólem fizycznym osoba staje się wtedy nadmiernie rozdrażniona, miewa napady złości, jest niecierpliwa, porywcza, a nawet agresywna.
- Ból – wszelkie dolegliwości bólowe, przebiegające z całkowitą nietolerancją bólu i ogromną nadwrażliwością i pobudliwością nerwową. Pod wpływem dolegliwości chory staje się nieuprzejmy, poirytowany i opryskliwy. Tego typu reakcja może wskazywać na potrzebę zastosowania leku Chamomilla. Dotyczy to nie tylko bólu zębów, lecz również np. bólu w przebiegu rwy kulszowej, kolki wątrobowej, kolki nerkowej, bolesnego miesiączkowania, zapalenia ucha, czy bólu głowy. Chamomilla może okazać się bardzo pomocnym lekiem także w przypadku bolesnych kolek jelitowych u niemowląt.
- Stany gorączkowe – zwłaszcza te przebiegające z procesem zapalnym i dolegliwościami bólowymi. Mogą to być między innymi takie schorzenia jak: zapalenie ucha, zapalenie oskrzeli, bolesne zaburzenia ze strony układu pokarmowego, z obecnością skurczowych bólów o charakterze kolek oraz biegunki. Często bywa, że tego typu dolegliwości rozwijają się w trakcie ząbkowania, które zwiększa podatność na „złapanie” infekcji ze względu na obniżoną w tym czasie odporność u malucha.
- Zaburzenia zachowania – zarówno u dzieci, jak i dorosłych, którzy pod wpływem bólu łatwo wpadają w stan rozdrażnienia, unoszą się gniewem i źle reagują na jakikolwiek sprzeciw. Chamomilla przyda się u rozkapryszonych dzieci, które nie wiedzą, czego chcą i są wiecznie niezadowolone.
Ważne!
Najważniejszym czynnikiem, wskazującym na konieczność wyboru leku Chamomilla vulgaris są zmiany zachowania pacjenta. Jeśli symptomom chorobowym towarzyszą napady złości, nadwrażliwość nerwowa i nietolerancja najmniejszego bólu, warto rozpatrzyć zastosowanie tego leku.