Wypróbuj nasze przepisy na najlepsze zupy wiosenne z wykorzystaniem zielonych warzyw sezonowych – szparagów i szczawiu.
Spis treści
1. Zupa szczawiowa z jajkiem
Składniki na 2 porcje:
- 4 garści świeżych liści szczawiu
- średnia marchewka
- średnia pietruszka
- kawałek selera korzeniowego
- 2 małe ziemniaki
Warzywa oraz ziemniaki obrać, umyć i pokroić w kostkę. Zalać wrzątkiem i gotować na wolnym ogniu ok 10-15 minut. Świeże listki szczawiu przebrać, opłukać i usunąć twarde ogonki, pokroić w cienkie paseczki. Dodać szczaw do zupy, gdy pozostałe składniki będą miękkie. Gotować jeszcze 5-6 minut na małym ogniu.
Dodać 1-2 łyżki jogurtu naturalnego (trzeba go wcześniej wymieszać z gorącą zupą, żeby się w niej nie zważył). Doprawić do smaku odrobiną cukru, soli i pieprzu. 2 jajka ugotować na twardo, obrać i pokroić w kostkę. Ułożyć na talerzu, zalać gotowa zupą, na koniec posypać posiekana natką lub koperkiem.
2. Zupa z selerem i kapustą włoską
Składniki dla 2 osób:
- 4 marchewki
- 2 łodygi selera naciowego
- 8 dużych liści kapusty włoskiej
- mały pęczek szczypiorku
- 2 łyżki oliwy lub oleju rzepakowego
- sól i pieprz do smaku
Marchewkę obrać, umyć i pokroić w kostkę. Seler i kapustę pokroić w cienkie paski, wrzucić do 0,5 litra wrzącej osolonej wody i gotować ok 15 min. Na koniec dodać oliwę i pieprz, a po zdjęciu z ognia posypać z wierzchu szczypiorkiem. Jeśli wyjdzie zbyt rzadka, część bulionu warzywnego odlać do innego naczynia. Można go wykorzystać do gotowania innych zup.
3. Krem ze szparagów
Składniki dla 2 osób:
- 3 szklanki bulionu warzywnego lub drobiowego
- średniej wielkości batat
- 250 g białych szparagów
- 1 żółtko
- pół pęczka natki pietruszki
- sól i cukier do smaku
Szparagi oczyścić z włókien, umyć i odciąć główki, resztę pokroić na 2-centymetrowe kawałki. Batata obrać, umyć i pokroić w niezbyt grubą kostkę. W garnku podgrzać bulion, wrzucić do niego pokrojony słodki ziemniak i pokrojone szparagi, a także główki szparagów. Doprawić solą.
Gotować na wolnym ogniu aż szparagi i ziemniaki będą miękkie, ale nie rozgotowane. Wyjąć główki szparagów z wywaru. Żółtko wbić do miseczki, rozkłócić widelcem, wlać niewielką ilość bulionu spod szparagów i energicznie wymieszać, tak, by składniki się połączyły.
Zestawić garnek z ognia, dodać roztrzepane żółtko z bulionem i chwilę podgrzewać. Potem lekko przestudzić zupę, doprawić solą, cukrem i zmiksować. Przed podaniem w talerzy ułożyć ugotowane główki szparagów, wlać zupę, posypać ja natką.
Sprawdź też przepisy na letnie chłodniki w pięciu smakach.