Strona główna ZdrowiePsychologia Workation, czyli jak połączyć pracę z wakacjami?

Workation, czyli jak połączyć pracę z wakacjami?

autor: Anna Kańciurzewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Czasy pandemii przyzwyczaiły nas do pracy zdalnej. Przekonaliśmy się, że wiele zawodów nie wymaga naszej fizycznej obecności w biurze. Obowiązki zawodowe często można wykonywać na odległość. A gdyby tak pójść o krok dalej i połączyć pracę z wakacjami? Workation staje się coraz bardziej popularnym zjawiskiem również Polsce.

Strona główna ZdrowiePsychologia Workation, czyli jak połączyć pracę z wakacjami?

Czym jest workation?

Termin „workation” pochodzi z połączenia angielskich słów work (praca) i vacation (wakacje). W luźnym tłumaczeniu oznacza praco-wakacje, czyli wakacje, podczas których pracujemy. Workation to świadome i zamierzone łączenie obowiązków zawodowych z wypoczynkiem.

Osoby, które decydują się na taką formę wyjazdu, najczęściej pracują standardowe 8 h w pokoju hotelowym, a następnie korzystają z atrakcji danego miejsca. Dzięki temu mogą zwiedzać cały świat, nie rezygnując z kariery zawodowej.

Workation może trwać tyle co standardowy urlop wypoczynkowy (10–14 dni). Często jednak podróżujący pracownicy decydują się wydłużyć ten okres na kilka miesięcy. Bardzo popularne jest tzw. zimowanie w ciepłych krajach, czyli wyjeżdżanie w okresie zimowym do krajów tropikalnych.

Workation nie musi odbywać się w typowo wypoczynkowym miejscu. Swoje obowiązki zawodowe można wykonywać z dowolnego miejsca w kraju lub za granicą.

Kto może wyjechać na workation?

Do tej pory workation kojarzony był z pracownikami IT. W sieci można znaleźć wiele zdjęć młodych informatyków, którzy wylegują się na leżaku z laptopem, łącząc wyjazd w ciepłe kraje ze swoją pracą. To właśnie między innymi możliwość pracowania z każdego miejsca na ziemi przyciągała młodych absolwentów do środowiska IT.

Po pandemii trendy mocno się zmieniły. Świat przestawił się na pracę zdalną i przekonaliśmy się, że wiele zawodów nie wymaga fizycznej obecności przy biurku. Na workation może wyjechać każdy, kto ma możliwość zorganizowania zdalnie swojej pracy. Niezbędny jest tylko laptop, telefon oraz dostęp do sieci.

Najczęstsze zawody, w których workation jest możliwe:

  • pracownicy IT
  • pracownicy zdalnej obsługi klienta
  • radcy prawni
  • właściciele firm
  • pracownicy działu HR
  • blogerzy i influencerzy
  • księgowi
  • dziennikarze, redaktorzy
  • osoby pracujące w obszarze e-commerce
  • graficy i osoby wykonujące zawody artystyczne
  • nauczyciele online języków obcych
  • psycholodzy i psychoterapeuci prowadzący terapię online

Czy workation jest tylko dla bogatych singli?

Gdy poruszany jest termin „workation”, często pojawiają się komentarze dotyczące nierealnego patrzenia na świat. „To dobre tylko dla singli” – mówią jedni. „Trzeba mieć dużo pieniędzy, by sobie na to pozwolić” – wtórują im drudzy. Pracownicy zdalni zyskali nawet przydomek cyfrowych nomadów. Prawda jest taka, że ani jeden, ani drugi argument nie jest trafny.

Na workation można pojechać całą rodziną. Wszystko jest kwestią organizacji czasu pracy. Wiele hoteli wspiera zdalnych pracowników i organizuje opiekę dla dzieci w ciągu dnia. Dzięki temu rodzice mogą swobodnie pracować. Często też dzielą się obowiązkami i podczas gdy jedno pracuje, drugie opiekuje się dziećmi – i odwrotnie. A jeżeli zdecydujecie się na wyjazd w ciągu roku szkolnego? Dzieci nie muszą rezygnować ze szkoły, ponieważ coraz więcej placówek oświatowych wprowadza możliwość nauki zdalnej.

Kwestia finansowa zależy również od tego, jakie kto ma oczekiwania. Przecież można pracować nawet na polu namiotowym! Albo na działce u znajomych. Zapominamy o tym, że żyjąc w mieście, wydajemy często znacznie więcej (wynajem mieszkania, transport, żywność) niż podczas pobytu na wsi lub w krajach rozwijających się. Finanse więc nie powinny być przeszkodą do tej formy pracowania, zwłaszcza że stały dochód z firmy w wielu sytuacjach jest w stanie pokryć takie koszty życia.

Czy warto wyjechać na workation?

Wyjazd połączony z pracą przynosi wiele korzyści. Wśród nich wymienić można możliwość zwiedzania świata, poznawanie nowych kultur, odkrywanie egzotycznych smaków, spotkania z miejscową ludnością. Te wartości są bezcenne.

Takie częste wyjazdy sprzyjają również samorozwojowi. Osoba, która często podróżuje, staje się bardziej otwarta, tolerancyjna, spontaniczna i bardziej kreatywna.

Zalety pracy zdalnej

Zmiana otoczenia rozwija kreatywność

Kreatywny pracownik jest pożądany w każdej branży. Dzięki kreatywności łatwiej rozwiązuje się problemy, tworzy nowe oferty i standardy pracy. Doświadczanie nowych smaków, oglądanie nowych miejsc i poznawanie ludzi bardzo stymuluje nasz mózg. Zwiększenie kreatywności powinno być więc mocnym argumentem w rozmowie z szefem o pracy zdalnej!

Łączenie pracy z wakacjami zmniejsza ryzyko wypalenia zawodowego

Obecnie wypalenie zawodowe jest coraz większym problemem w wielu firmach. Dotyczy nie tylko pracowników wykonujących stresujące zawody. Coraz młodsi ludzie popadają w sidła wypalenia, depresję i przewlekły stres. Mają trudność z zachowaniem work-life balance. Wpływa to negatywnie na ich życie zawodowe, osobiste i zdrowie fizyczne. Zmniejsza również produktywność. Doskonałym sposobem na walczenie z wypaleniem jest dłuższy wyjazd. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na standardowy urlop wypoczynkowy, dlatego workation jest tutaj dobrym rozwiązaniem.

Praca zdalna może zmniejszać poziom stresu

Obniżenie poziomu stresu jest szczególnie widoczne, jeżeli jesienią czy zimą wyjeżdżamy do ciepłych krajów zalanych słońcem. Promienie słoneczne obniżają nasz poziom stresu, pozwalają na regenerację i relaks. Podobnie wpływa na nas natura. Praca z miejsca otoczonego zielenią ma zupełnie inny wpływ na nasz organizm niż praca w biurze. Otoczenie przy redukcji stresu jest bardzo ważne.

Workation rozszerza perspektywy

Poznawanie nowych miejsc to również okazja do odkrywania nowych pomysłów na biznes. Pracownik ma okazję przyjrzeć się, jak miejscowi rozwiązują różne problemy w branży. To bardzo rozszerza perspektywy! Inspirujące może okazać się wszystko. Nawet jeśli podróżujemy do krajów, gdzie nasza branża jest mniej rozwinięta.

Czy workation jest dla każdego?

Workation wydaje się idealnym rozwiązaniem dla każdego. Jest jednak pułapka, o której należy wspomnieć. Nie każdy pracownik odnajdzie się w pracy połączonej z urlopem. Niezbędne są pewne cechy charakteru, które pozwolą zachować motywację do pracy. Dobra wiadomość jest jednak taka, że każdą z tych umiejętności można w sobie wypracować.

Osoba, która decyduje się na workation, musi przede wszystkim wykazać się:

  • dużą samodyscypliną
  • dobrą organizacją pracy
  • asertywnością
  • elastycznością
  • zaradnością

Największą przeszkodą jest słaba samodyscyplina. W czasie pandemii, gdy byliśmy zamknięci w domu, wiele osób miało trudność, by zmotywować się do pracy. W przypadku workation pod tym względem jest jeszcze trudniej o motywację. Siedzenie przed komputerem, gdy otoczenie woła nas do rozrywki, może okazać się zbyt dużym wyzwaniem. Trzeba wykazać się dużą samodyscypliną i asertywnością, by utrzymać stały rytm pracy na wakacjach.

Zagrożenia dotyczące łączenia pracy z wakacjami

Decydując się na połączenie pracy z wakacjami, warto wziąć pod uwagę również zagrożenia. Wynikają one nie tylko z charakteru miejsca, w którym przebywa pracownik, ale i z jego nieobecności w biurze. Warto więc znać wszystkie negatywne strony takiego modelu pracy.

Pracując na wakacjach, możesz narazić się na:

  1. problemy z komunikacją wynikające z różnych stref czasowych
  2. trudności z dostępem do internetu
  3. przerwy w dostawie prądu (szczególnie w krajach rozwijających się)
  4. niesprzyjające warunki pogodowe
  5. trudności z szybkim reagowaniem na nagłe i niespodziewane sytuacje w firmie

Wybierając się na workation, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie powyższe zagrożenia. Większość z nich da się uniknąć, można ewentualnie opracować plany awaryjne. Pomocne są również elastyczne warunki pracy. Dzięki temu nie narazimy się na utratę pracy lub niezadowolenie klientów.

Jak przekonać szefa, żeby pozwolił na pracę zdalną?

Główną trudnością w wyjechaniu na workation może być przekonanie swojego szefa do tego pomysłu. Niewątpliwie pracownik musi cieszyć się dużym zaufaniem, by pracodawca zdecydował się na zdalną formę pracy. Przed rozmową warto przygotować argumenty i zebrać jak najwięcej informacji na temat tego, czym jest workation i co pozytywnego może wnieść do firmy taka forma pracy. Poniższe kroki mogą okazać się pomocne.

Przedstaw zalety

Szefowie mają główny cel – rozwój firmy. Zaprezentuj więc korzyści, jakie przyniesie dla organizacji twoja praca zdalna. Większa kreatywność, nowe perspektywy, wydajniejsza praca – to właśnie od pokazania zalet powinno się rozpocząć rozmowę. Dużym argumentem za pracą zdalną jest zwiększony work-life balance. Praca zdalna może w znaczący sposób podnieść jakość naszej pracy.

Zdobądź zaufanie

Jeśli masz opinię osoby zdyscyplinowanej i dobrze zorganizowanej, łatwiej ci będzie przekonać pracodawcę do swojego pomysłu. Pokaż, że potrafisz działać samodzielnie, umiesz się motywować i rozwiązywać problemy. To bardzo ważny argument, ponieważ na drugim końcu świata nie zawsze będzie można liczyć na pomoc innych pracowników. Często trzeba będzie samemu przejąć inicjatywę.

Zadeklaruj dostępność

Ustalenie konkretnego planu pracy to podstawa. Określ harmonogram swoich zadań i zadeklaruj swoją dostępność. Rozważ także możliwość kontaktu poza standardowymi godzinami pracy. Pracodawca powinien mieć poczucie, że w każdej chwili może się z tobą skontaktować.

Opracuj plany awaryjne

Na wyjazdach może pojawić się wiele nieplanowanych sytuacji. Przerwa w dostawie prądu, słabszy internet, brak zasięgu – to największe zagrożenia dla pracy zdalnej. Uzgodnij wspólnie z pracodawcą plany awaryjne na wypadek trudnych zdarzeń. Da to poczucie bezpieczeństwa nie tylko tobie, ale i szefowi.

Zaproponuj okres próbny

Jeżeli pomimo wielu rozmów twój pracodawca nadal nie jest przekonany do tej formy pracy, zaproponuj okres próbny. Niech będzie to kilka dni poza biurem, w czasie których będziesz pracować zdalnie. Wystarczy nawet jeden dzień w tygodniu, by pokazać, że twoja nieobecność nie wpływa na jakość pracy.

Jak zorganizować pracę zdalną?

Aby pracować w pełni zdalnie i nie zaniedbać przy tym obowiązków zawodowych, trzeba się dobrze przygotować. Przede wszystkim ustal z szefem, jak ma wyglądać nowy model pracy. Weź pod uwagę nie tylko godziny pracy, ale i sposób komunikacji. Warto też zadbać o komfortowe warunki, szczególnie jeśli cały dzień musisz siedzieć przed komputerem. Absolutną podstawą jest dobry internet i dostęp do sieci komórkowej.

W trakcie pobytu może zdarzyć się wiele niespodzianek. Miej więc opracowane plany awaryjne. Na początek zalecane jest wybranie się w miejsca przyjazne pracownikom zdalnym. W miejscowościach turystycznych na całym świecie można nawet znaleźć kawiarnie urządzone tak, by można było w nich pracować.

Jeśli nie czujesz się pewnie w tym modelu pracy, nie musisz od razu wyjeżdżać na drugi koniec świata. Spróbuj najpierw popracować z pobliskiej kawiarni, pojedź do domu rodzinnego lub wynajętej chatki w polskim lesie. Na egzotyczne podróże przyjdzie jeszcze czas.

Jedź i pracuj!

Workation to wspaniały sposób na połączenie wakacji z obowiązkami zawodowymi. Jeżeli tylko pracownik może sobie na to pozwolić, to warto skorzystać z tej formy pracy. Poszerza ona perspektywy, daje wytchnienie od codziennej rutyny i przede wszystkim pozwala zwiedzić świat. Jedź, pracuj i ciesz się życiem podróżnika!

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły