Strona główna Kąpiele leśne Sposoby na wykorzystanie grzybów mrożonych

Sposoby na wykorzystanie grzybów mrożonych

autor: Portal NoZ Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Wczesną jesienią trudno odmówić sobie wycieczki na łono natury i zebrania dorodnych borowików czy podgrzybków. Nadmiar znalezionych darów lasu najłatwiej zamrozić. Jak to zrobić prawidłowo, aby nie straciły smaku i tekstury? Wreszcie – jak wykorzystać mrożone grzyby, aby na talerzu oddać ich pełny aromat? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Strona główna Kąpiele leśne Sposoby na wykorzystanie grzybów mrożonych

Grzyby mrożone — jak je przygotować?

Zanim zastanowisz się nad tym, jak przyrządzić mrożone grzyby, zadbaj o to, aby były prawidłowo zamrożone. Można je przygotować do tego procesu na kilka sposobów. Najłatwiej jest mrozić grzyby świeże. Jeżeli zdecydujesz się na ten wariant, pamiętaj, aby zebranych grzybów nie moczyć, gdyż wchłoną dodatkową wodę i po przygotowaniu staną się papkowate i rozmiękłe. Należy je dokładnie oczyścić przy użyciu szczoteczki, pędzelka lub mokrej szmatki. Z maślaków należy usunąć dodatkowo skórkę, gdyż śluz ją pokrywający może spowodować dolegliwości żołądkowe.

Jak w inny sposób przygotować grzyby mrożone? Przepis uwzględniający ich uprzednie blanszowanie gwarantuje, że po rozmrożeniu będą miały więcej składników odżywczych, a grzyby, które mają tendencję do gorzknienia w procesie mrożenia (kurki), utracą ten posmak. Należy pamiętać, aby blanszować je na sucho — tzn. umieszczając w sitku do gotowania na parze. Ostatnią możliwością jest przesmażenie grzybów na maśle i ich natychmiastowe mrożenie, jak tylko przestygną.

Jak długo przechowywać grzyby mrożone?

Gdy zdecydujesz się, jak wykorzystać mrożone grzyby, które masz w zamrażalniku, pamiętaj, aby wybrać te, które będą odpowiednio przechowywane. Ogromne znaczenie ma zarówno czas, jak i temperatura mrożenia. Grzyby mrożone na surowo można przechowywać maksymalnie 6 miesięcy, po tym czasie należy je wyrzucić. Wcześniej blanszowane lub obsmażane są zdatne do spożycia przez rok. Należy przy tym pamiętać, że temperatura mrożenia nie może być wyższa niż -20 st. C. Raz rozmrożone grzyby nie mogą być ponownie zamrożone.

Mrożone grzyby — przepisy

Grzyby są przysmakiem, którym możemy cieszyć się jedynie przez kilka jesiennych miesięcy w roku. Oczywiście w świeżym wydaniu. Przez cały rok dostępne są za to grzyby mrożone. Smakują wyśmienicie w wielu daniach. Jak wykorzystać mrożone grzyby? W polskiej kuchni najczęściej powstają z nich sosy, różnego rodzaju zupy (zarówno kremy, jak i tradycyjne, podawane w czasie Wigilii), kotlety, pasztety, placki, farsze do pierogów, krokietów. Możliwości jest tak wiele, że nie będziesz już mieć problemu z tym,jak przyrządzić mrożone grzyby.

Pesto z grzybów leśnych

Pesto to nieoczywisty sposób na wykorzystanie grzybów mrożonych. Przepis jest bardzo prosty, możesz go modyfikować w zależności od swoich preferencji. Na oliwie podsmaż na złoto cebulkę, dodaj czosnek, posiekaną natkę pietruszki, całość podsmaż. Zdejmij z patelni, na tym samym tłuszczu smaż rozmrożone grzyby – do czasu, aż odparują wodę. Przełóż do reszty składników, dodaj oliwę, uprażone pestki słonecznika i zmiksuj na gładką masę. Co zrobić z mrożonych grzybów w formie pesto? Możesz je wykorzystać jako pastę do kanapek, dodatek do makaronu (po dodaniu śmietanki) lub zapiec na grzance z mozzarellą.

Zupa grzybowa

Najbardziej oczywisty sposób na grzyby mrożone? Przepisy na zupę grzybową to podstawa! Można ją przygotować na setki sposobów, jeden wybrany przedstawiamy poniżej.

Na oleju połączonym z masłem podsmaż posiekaną cebulę, czosnek i rozmrożone grzyby. Następnie wrzuć posiekany koperek — całość duś ok. 20 minut. W garnku zagotuj bulion warzywny, ugotuj na nim pokrojoną w kostkę marchewkę i ziemniaki. Gdy warzywa będą miękkie, dodaj do nich zawartość patelni i gotuj jeszcze chwilę. Całość zabiel słodką śmietanką.

Grzyby smażone

Najprostsza odpowiedź na pytanie, jak wykorzystać mrożone grzyby. Na patelni wystarczy rozgrzać olej, dodać posiekaną w piórka cebulę, a następnie pokrojone grzyby. Całość duś na małym ogniu przez ok. 20 minut. Następnie dodaj masło i ulubione przyprawy. Danie możesz jeść zamiast wędliny na kanapce, jako dodatek do mięsa, z makaronem lub samodzielnie jako przystawkę.

Jakie grzyby najlepiej mrozić?

Do mrożenia nadają się praktycznie wszystkie gatunki grzybów jadalnych. Większe okazy najlepiej zamrozić pocięte na mniejsze plastry lub części. Ważne jest, aby mrozić grzyby świeże. Mają przyjemny leśny zapach, którym przejdzie gotowa potrawa. Najlepiej sprawdzają się tu mrożone borowiki. Jak przyrządzić ten gatunek? Dokładnie tak samo, jak wszystkie inne!

Zobacz również: Jak mrozić grzyby? Jak je wykorzystywać? Wypróbuj wykwintne przepisy autorstwa Agnieszki Żelazko

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły