Spis treści
Sok z brzozy – czym jest?
Sok brzozowy świeży (Succus Betulae recens), nazywany jest też sokiem bzowym, bzowiną lub oskołą. Jest to płyn wypływający wczesną wiosną po nacięciu pnia brzozy. Ma delikatny, słodkawo-kwaskowy posmak, subtelny, orzeźwiający zapach. W medycynie ludowej stosowany był od wieków, szczególnie na Wschodzie, jako środek „pędzący mocz, pomocny na kamień, uspokajający boleści”.
Uważany był też za cudowny napój dający siłę i urodę. Na kresach wschodnich wytwarzano z niego również musujący, słodki napój alkoholowy zwany brzozownikiem. W tradycyjnym ziołolecznictwie uważany jest za środek usuwający szkodliwe produkty przemiany materii i „czyszczący krew”. A jak właściwości soku z brzozy oceniają współcześni farmaceuci?
Sok z brzozy – właściwości
Po zbadaniu składu oskoły okazało się, że składa się ona w 95 procentach z wody, ale zawiera:
- liczne cukry proste (m.in. ksylitol)
- kwasy organiczne (jabłkowy i cytrynowy)
- sole mineralne (sole potasu, cynku, manganu, fosforu, wapnia, żelaza i miedzi)
- aminokwasy
- niewielkie ilości witamin: C i z grupy B
Rzeczywiście więc sok z brzozy jest znakomitym, naturalnym środkiem wzmacniającym organizm. Fitoterapeuci polecają picie odżywczego soku z brzozy również rekonwalescentom i osobom w podeszłym wieku. Co więcej okazało się, że sok z brzozy wykazuje także działanie moczopędne. Może być stosowany pomocniczo w przewlekłych chorobach dróg moczowych. Jest także skutecznym środkiem zapobiegającym kamicy moczowej, zapaleniu nerek i pęcherza.
Sok z brzozy nie tylko wzmacnia organizm, ale pomaga mu się oczyścić z toksyn – jest więc świetnym sprzymierzeńcem wiosennego detoksu.
Ważne! W aptekach dostępny jest też sok ze świeżych liści brzozy (Succus Betulae). Zalecany jest jako środek łagodnie moczopędny i słabo napotny, pomocniczo w chorobie reumatycznej. Nie jest to jednak to samo co sok brzozowy świeży (Succus Betulae recens).
Jak i kiedy zbierać sok z brzozy?
Wczesną wiosną, jeszcze zanim drzewo się zazieleni, należy wywiercić w pniu co najmniej 10-letniej brzozy głęboki otwór, wbić weń rurkę lub rynienkę i podstawić pod nią naczynie. Z dużego 20-30 letniego drzewa można zebrać (bez szkody dla brzozy!) ok. 3-4 litrów soku z brzozy. Następnie miejsce po otworze w pniu zabija się kołkiem. Można je też dodatkowo posmarować pastą ogrodniczą.
Ważne! Sok brzozowy można zbierać wyłącznie z drzew rosnących w czystych ekologicznie rejonach. Brzoza nie powinna też stać w pobliżu pól nawożonych sztucznymi nawozami i opryskiwanych pestycydami. Wówczas szkodliwe substancje, które dostały się do gleby, znajdą się także w soku…
Najbezpieczniej jest kupić w sklepach ze zdrową żywnością sok z odpowiednimi certyfikatami potwierdzającymi jego czystość i bezpieczeństwo. Można dostać także oskołę wzbogaconą naturalnymi sokami z ziół (sprawdź: kiedy i jak zbierać zioła) czy owoców np. z mięty czy maliny – dzięki temu płyn zyskuje bardziej charakterystyczny, konkretny smak oraz dodatkowo walory lecznicze.
Sok z brzozy – przechowywanie
Sok z brzozy można przechowywać w lodówce 4-5 dni.
Dowiedz się, jak zrobić sok z pokrzywy.
Jak przeprowadzić kurację wzmacniającą sokiem brzozowym?
W przypadku wiosennego osłabienia organizmu zaleca się pić 4 razy dziennie po 1/2 szklanki soku z brzozy między posiłkami, a po 5-7 dniach 3 razy dziennie po jednej szklance. Ogólnie powinno się wypić ok. 15 litrów soku z brzozy. Kuracja będzie jeszcze skuteczniejsza, jeśli dodasz do soku trochę miodu. Poprawi to także smak napoju.
Sok z brzozy – zastosowanie zewnętrzne
Sok brzozowy może być także stosowany zewnętrznie do obmywań i okładów w niektórych schorzeniach skórnych – uważany jest np. za dobry środek w leczeniu trądziku oraz przebarwień skóry. Można zastosować go także jako leczniczą płukankę do włosów skuteczną przy łupieżu i wypadaniu włosów.
W przypadku takiej kuracji najlepiej jest po umyciu włosów szamponem wcierać oskołę w skórę głowy. Sok z brzozy wchodzi także w skład niektórych odżywczych płynów do włosów. Nie jest jednak składnikiem słynnej „wody brzozowej”, która jest zwykłym etanolowo-wodnym roztworem ekstraktu z liści brzozy.
Uwaga! Istnieje wiele mitów mówiących o niezwykłych właściwościach leczniczych soku z brzozy. Niektóre zielarskie publikacje przedstawiają go nawet jako lek przeciwnowotworowy. Nie jest to żaden „cudowny eliksir”, nie leczy on chorób nowotworowych, ani innych ciężkich schorzeń.