Jak zrobić sok z pokrzywy?

W wielu krajach cieszą się powodzeniem „kuracje pokrzywowe”, polegające na piciu wiosną, przez co najmniej 2 tygodnie soku z młodych pokrzyw. Taka terapia ma na celu wzmocnienie i oczyszczenie organizmu, dostarczenie mu wielu cennych minerałów, mikroelementów i witamin. Jak zrobić sok z pokrzywy i w jaki sposób go stosować mówi dr n. farm. Jerzy Jambor.

Pokrzywa jest cenną rośliną leczniczą. Do terapii różnego rodzaju schorzeń możemy wykorzystywać suszone liście, ziele, a także jej korzenie. O różnego rodzaju kuracjach pokrzywowych przeczytacie tutaj. Ale właśnie teraz, w maju jest najlepszy czas, by przygotować najbardziej wartościowy preparat – sok z młodej rośliny. Jak dowodzą badania naukowe, to właśnie preparaty uzyskane ze świeżych roślin zebranych w czystych ekologicznie rejonach mają najwięcej leczniczych substancji aktywnych – suszenie i inne rodzaje przetwórstwa często niszczy ich sporą część. Młoda pokrzywa jest więc znakomitym surowcem pełnym mikroelementów i witamin, w dodatku tanim i rosnącym dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Wybierz się na łąkę poza miastem, z dala od ruchliwych dróg i przemysłu i nazbieraj pełne kosze pokrzyw.

Uwaga! Pamiętaj, że liście tej rośliny parzą, przydadzą ci się więc rękawice ogrodowe i bluza z długim rękawem!

TUTAJ sprawdzisz, jakie właściwości ma pokrzywa lecznicza i na jakie dolegliwości pomaga.

Jak zrobić sok z pokrzywy?

Sok z pokrzywy – przepis na naturalny lek na wzmocnienie

Do przeprowadzenia kuracji potrzebujemy świeżo zebranych, młodych pędów pokrzywy. Zmiksuj je i przez czysta płócienną serwetkę odcedź sok lub wyciśnij go bezpośrednio w sokowirówce.

Sok z pokrzywy – dawkowanie:

Pij po 1 łyżce soku z pokrzywy – najlepiej dodaj go do w 1/4 szklanki wody lub soku owocowego, 2 razy dziennie przez 2 tygodnie.

Uwaga! surowy sok z pokrzywy jest bardzo nietrwały, może być nawet dobrą pożywką dla drobnoustrojów! dlatego najlepiej pić go bezpośrednio po wyciśnięciu, ewentualnie przechowywać w lodówce 12-24 godziny.

Sok z pokrzywy na bazie alkoholu

Jeśli chcemy przechowywać sok dłużej, musimy go utrwalić przy pomocy alkoholu.

500 g świeżo zebranych liści pokrzywy zmiksować lub odcisnąć w sokowirówce. Otrzymany sok przecedzić i dodać 1 część spirytusu na 4 części soku.

Sok z pokrzywy – dawkowanie:

Pić po łyżeczce 2-4 razy dziennie w 1/4 szklanki wody lub soku owocowego, przez 2-4 tygodnie.

Płyn należy przechowywać w lodówce – zachowa swoje właściwości przez ok 3-4 miesiące.

22.05.2019
Maj to najlepszy czas, żeby korzystać z właściwości leczniczych pokrzywy. Zawarte w niej składniki odtruwają organizm, wzmacniają go i w dodatku pomogą pielęgnować urodę. Oto trzy sposoby na wykorzystanie mocy pokrzywy.
14.03.2019
Masz przed miesiączką problemy z huśtawką nastrojów, boli cię brzuch, piersi stają się tkliwe i puchną nogi? Wypróbuj proste i sprawdzone sposoby na PMS, które pomogą ci przetrwać ten trudny czas.
17.05.2019
Leki homeopatyczne oddziałują nie tylko na stan emocjonalny, ale mogą pomóc w fizycznych dolegliwościach związanych z leczeniem dentystycznym.
10.11.2018
Starasz się wszystko robić najlepiej jak to możliwe? A zastanawiałaś się, czy zawsze warto? Perfekcjonizm bywa zgubny. Tylko jak tu sobie odpuścić?
20.02.2019
Depresja? Ten problem nie dotyczy mojego dziecka. Tak myśli wielu rodziców. Tymczasem, jak podkreślają psychiatrzy, depresja u nastolatków jest najgroźniejsza, bo często niewidoczna dla otoczenia, mylona z buntem lub złym zachowaniem. Rodzice nie zauważają, że ich dziecko zmaga się z poważnym problemem, nie wiedzą też, na jakie objawy zwrócić uwagę… Efekt? W 2017 roku 730 młodych […]
28.06.2018
Pierwszym sygnałem przeziębienia u małego dziecka może być złe samopoczucie objawiające się apatią, sennością czy płaczliwością. Starsze dzieci mogą się skarżyć na drapanie w gardle czy uczucie zatkanego nosa. Objawy tej choroby początkowo nie są zbyt dokuczliwe. Jeśli jednak chcemy, by maluch przeszedł ją łagodnie i w miarę szybko, powinniśmy reagować od razu.