Strona główna Naturalne sposoby na zmęczenie i brak energii

Naturalne sposoby na zmęczenie i brak energii

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz

Przesilenie zimowe to według tradycyjnej medycyny chińskiej czas wielkiego Yin, czyli najgłębszej ciemności, pustki i chłodu. Nic dziwnego zatem, że odczuwamy wtedy silny spadek energii, obniżenie nastroju, zwiększoną senność i gorsze samopoczucie. Jak naturalnie pomóc organizmowi? Przeczytaj, jak homeopatia może wspomóc nasz układ nerwowy i przywrócić dobre samopoczucie.

Strona główna Naturalne sposoby na zmęczenie i brak energii

Uczuciu zmęczenia i osłabienia organizmu, które często dopada nas w okresie jesienno-zimowym, sprzyja brak światła słonecznego, niskie temperatury, słotna pogoda. Jest ciemno, zimno, nieprzyjemnie i zwyczajnie czasami na nic nie mamy ochoty. Brakuje nam energii, potrzebujemy więcej snu, a w codzienne aktywności musimy wkładać więcej wysiłku. Niedobór promieni słonecznych i mniej czasu na świeżym powietrzu szybko dają znać o sobie.

Dlaczego zimą dokucza nam zmęczenie?

To normalne, a raczej – naturalne. Takie spowolnione tempo dyktuje naturalny rytm otaczającej nas przyrody, która w zimie po prostu odpoczywa. Najlepiej by było dopasować się do tego rytmu i również zwolnić i więcej odpoczywać. Nie da się jednak zapaść w sen zimowy. Tempo życia u większości osób jest tak samo szybkie i intensywne o każdej porze roku. Dlatego czujemy się zmęczeni, a odporność organizmu spada.

Zmęczenie nie zależy od wieku. Dzieci także skarżą się z powodu przemęczenia szkołą i nauką. Wyjątkowo zmęczone bywają nastolatki, u których licznym obowiązkom szkolnym towarzyszy trudny okres dojrzewania i radzenia sobie z wchodzeniem w dorosłość.

Osłabienie i senność są objawami buntu naszego organizmu, który domaga się dłuższego snu, mniejszej aktywności fizycznej, może trochę innej diety na czas jesieni i zimy. Na to wszystko nakłada się stres, przepracowanie, nadmiar obowiązków, frustracja. Zaczynamy mieć problemy z pamięcią i koncentracją, zasypiamy nad książką lub komputerem, z trudem „zwlekamy się” rano z łóżka.

Co pomoże na chroniczne zmęczenie i brak energii?

Łatwo powiedzieć: „Odpocznij, zwolnij…”. Trudniej wprowadzić taką radę w życie. Pomimo zmęczenia nadal musimy chodzić do pracy, uczyć się, radzić sobie z wyzwaniami, a także ugotować obiad, posprzątać czy wyjść z psem na spacer, również w ciemny, deszczowy wieczór.

Jak podnieść poziom energii za pomocą homeopatii?

Warto sięgnąć po naturalne metody, które mogą wspomóc nas w zmaganiu się z narastającym zmęczeniem i osłabieniem. Na szczególną uwagę zasługuje homeopatia, która przeznaczona jest dla każdej grupy wiekowej. Korzystać z niej mogą zarówno dorośli, jak i dzieci w każdym wieku. Co ważne, homeopatia działa wielopłaszczyznowo, wpływając na sferę fizyczną oraz emocjonalną. Pomaga odzyskać energię i zregenerować siły witalne. Wpływa również na polepszenie pamięci i koncentracji, a także poprawia nastrój i ogólne samopoczucie.

Po homeopatię możemy sięgnąć w różnych sytuacjach generujących zmęczenie. Przyda się, gdy po prostu czujemy się przytłoczeni codziennymi obowiązkami, a wieczny brak czasu utrudnia odpoczynek i regenerację. Homeopatię można zastosować również w okresie rekonwalescencji po przebyciu choroby, która pozostawiła po sobie osłabienie i zmęczenie. Leki homeopatyczne przydadzą się także przemęczonym uczniom, zestresowanym studentom czy osobom, które są narażone na długotrwały i intensywny wysiłek intelektualny.

Homeopatia na zmęczenie zimą

Wśród środków homeopatycznych, które warto mieć pod ręką w razie nadmiernego zmęczenia, a nawet wyczerpania, znajdziemy takie remedia, jak między innymi:

  • Homeopatyczne kalium phosphoricum

Będzie przydatne przede wszystkim u osób wyczerpanych pracą bądź stresem. Pojawiające się u nich osłabienie jest najczęściej efektem przemęczenia umysłowego, czemu towarzyszyć mogą bóle głowy, zaburzenia pamięci i/lub bezsenność. Kalium phosphoricum może wspomóc również te osoby, u których problemy ze snem pojawiły się wskutek zmartwień, po usłyszeniu złych wiadomości lub po przeżyciu wstrząsu emocjonalnego.

Zmęczenie rozwija się tutaj zazwyczaj na poziomie umysłowym, ale może współistnieć z osłabieniem fizycznym. Przejawia się to zwykle szybką utratą sił witalnych, niechęcią do podejmowania wysiłku fizycznego. Z czasem rozwija się także awersja do wysiłku intelektualnego, który nasila zmęczenie i pogarsza dolegliwości. Pojawiają się trudności ze skupieniem uwagi i kłopoty z przyswajaniem wiedzy.

Homeopatyczne kalium phosphoricum przydać się może okazjonalnie, w sytuacjach kiedy zmęczenie silnie nam dokucza, a nie możemy sobie pozwolić na odpoczynek i czas wolny. Tak się może zdarzyć np. u studentów podczas sesji egzaminacyjnej, u maturzystów przygotowujących się do egzaminów czy u osób, które w związku z wykonywaną pracą narażone są na intensywny wysiłek umysłowy. O homeopatycznym kalium phosphoricum warto szczególnie pamiętać przy rekonwalescencji po przebytych infekcjach z towarzyszącym osłabieniem ogólnym.

  • Homeopatyczne phosphoricum acidum

Pomoże w sytuacjach silnego wyczerpania, zwłaszcza wtedy, gdy po okresie osłabienia psychicznego następuje spadek formy fizycznej. Zmęczenie powoduje, że osoba taka staje się wręcz zobojętniała na otaczającą ją rzeczywistość, wyczerpana intelektualnie, niezdolna do podjęcia większego wysiłku umysłowego. Nic jej się nie chce, szybko się męczy. Ma depresyjne nastroje, jest obojętna i małomówna. Ponadto może mieć kłopoty z pamięcią i koncentracją.

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być nie tylko nadmierne przemęczenie umysłowe. Bywa, że stan skrajnego wyczerpania rozwinie się wskutek ogromnego smutku lub wstrząsu psychicznego. Może się tak zdarzyć np. w wyniku utraty bliskiej osoby, gdy ktoś pogrąża się w głębokiej żałobie. Przyczyną smutku może być również rozczarowanie miłosne oraz jakiekolwiek inne zmartwienia, które są źródłem emocji tak silnych, że dosłownie nie można się po nich „pozbierać”.

Warto pamiętać, że homeopatyczne phosphoricum acidum może być pomocne również epizodycznie, w określonych sytuacjach będących przyczyną silnego zmęczenia. Taki stan może się rozwinąć np. po intensywnej utracie płynów ustrojowych – podczas choroby z gorączką, wskutek silnego pocenia się, po urazie, krwotoku, poważnej operacji czy nawet po porodzie. Remedium to może się przydać także w przypadku bólów głowy okresu młodzieńczego i u studentów przemęczonych nauką, egzaminami i stresem z tym związanym.

Homeopatia w rekonwalescencji

Uczucie zmęczenia, spadek nastroju i brak energii często pojawiają się po przebyciu choroby. A zimą dość często przytrafiają nam się różne infekcje osłabiające organizm. Wtedy też warto sięgnąć po homeopatię.

  • Homeopatyczna china rubra

Jest szczególnie przydatna w przypadku osłabienia, zwłaszcza po chorobach, przy których doszło do utraty płynów ustrojowych. Będą to więc np. choroby gorączkowe, przy których mocno się pocimy i wraz z potem tracimy wodę i sole mineralne, albo infekcje przewodu pokarmowego z biegunką i wymiotami.

W wyniku utraty płynów dochodzi do osłabienia, zarówno na poziomie fizycznym, jak i umysłowym. Sytuację taką mogą spowodować nie tylko choroby, ale również utrata płynów ustrojowych związana z fizjologią, np. obfite miesiączki albo systematyczna utrata płynów w trakcie karmienia piersią – kobiety w okresie laktacji są często narażone na osłabienie, wyczerpanie i niedokrwistość. Homeopatyczna china pomoże skutecznie doprowadzić organizm do równowagi.

Po chinę warto sięgnąć także w sytuacji, gdy zmęczenie jest przyczyną stopniowo narastającej bezsenności, szczególnie jeśli towarzyszy jej pobudzenie umysłowe, rozdrażnienie oraz nadwrażliwość na wszelkie bodźce zewnętrzne – najlżejszy szmer, zapach, światło lub dotyk. Dodatkowo może tu się pojawić także osłabienie oraz zawroty głowy lub szumy w uszach.

  • Homeopatyczne carbo vegetabilis

Jeżeli mamy do czynienia z długo utrzymującym się osłabieniem po wyczerpującej chorobie, można rozważyć homeopatyczne carbo vegetabilis. Przyda się zwłaszcza osobom starszym, u których osłabienie ogólne jest dodatkowo skutkiem podeszłego wieku.

W rekonwalescencji pamiętajmy również o opisanym wyżej homeopatycznym kalium phosphoricum oraz phosphoricum acidum.

Czy homeopatia może pomóc na zaburzenia pamięci i koncentracji?

Oczywiście, że tak. Pod warunkiem że dobierzemy właściwy środek dla danego pacjenta, dopasowany do jego indywidualnego sposobu reagowania. Homeopatię można zastosować także wtedy, kiedy określona sytuacja spowoduje konkretne zaburzenia u danej osoby.

Bywa, że człowiek, który na co dzień nie ma żadnych problemów z zapamiętywaniem i skupieniem uwagi, wskutek jakichś okoliczności zaczyna mieć problemy na tej płaszczyźnie. Najczęściej dzieje się tak pod wpływem stresu, długotrwałego wysiłku umysłowego lub choroby.

Jeśli w wyniku poważnej choroby, która unieruchomiła nas na dłużej i wywołała znaczny stres, dojdzie do upośledzenia wydolności intelektualnej, pomyśleć można o homeopatycznym gelsemium sempervirens. Przyda się ono również w takiej sytuacji, gdy kłopoty z pamięcią i koncentracją pojawiają się wskutek silnego wstrząsu emocjonalnego albo zdenerwowania nadchodzącym wydarzeniem, np. przed egzaminem, ważną rozmową itp. Jeśli takie okoliczności i towarzyszący im stres nas paraliżują, dosłownie „odbierają mowę” i powodują spowolnienie i otępienie umysłowe, sięgnijmy po homeopatyczne gelsemium.

Gdy natomiast mamy do czynienia z zaburzeniami pamięci i koncentracji będącymi efektem przeciążenia intelektualnego, np. u uczniów lub studentów w okresie egzaminacyjnym, spędzających cały dzień nad książkami, można wówczas rozważyć homeopatyczne anacardium orientale. Cechą charakterystyczną są tu bóle głowy wynikające ze zmęczenia umysłowego oraz nieodparta chęć częstego sięgania po jedzenie, które niejako kompensuje zmęczenie mentalne. Dodatkowo pojawia się ogólne osłabienie, zniechęcenie, poczucie beznadziei i awersja do towarzystwa.

Homeopatia na wzmocnienie organizmu

Zasadniczo trudno znaleźć jeden homeopatyczny środek lub kilka takich specyfików, których działanie ukierunkowane jest głównie na wzmocnienie organizmu. Ponieważ homeopatia działa na nas holistycznie, czyli reguluje każdą płaszczyznę, na której pojawiają się dolegliwości, będzie również za każdym razem wzmacniała naszą siłę życiową i podnosiła odporność.

Homeopatia oddziałuje na cały organizm, a nie na poszczególne jego części. Dlatego wartością dodaną leczenia homeopatycznego jest wzmocnienie ogólnej kondycji człowieka, poprawa jego samopoczucia fizycznego i psychicznego, poprawa wydolności umysłowej i funkcji poznawczych.

Zdrowy tryb życia to podstawa

W przypadku zmęczenia w okresie jesienno-zimowym ważne jest również zadbanie o właściwą dietę. Posiłki powinny być ciepłe, gotowane, mogą być nawet bardziej kaloryczne. W diecie powinny się znaleźć warzywa korzeniowe, rośliny strączkowe, kasze, ryż, jajka, dobrej jakości mięso, płatki owsiane i inne produkty pełnoziarniste, owoce z dużą zawartością witaminy C oraz produkty bogate w witaminy z grupy B, witaminę D, magnez, cynk i selen.

Organizm potrzebuje więcej ciepła w tym czasie – zewnętrzne zimno najłatwiej skompensować ciepłymi posiłkami. Zatem aby zachować zdrowie i odporność zimą, odżywiajmy się racjonalnie, pijmy ciepłe napary ziołowe, przebywajmy na świeżym powietrzu, ubierajmy się adekwatnie do pogody, a w razie potrzeby – sięgajmy po naturalne metody lecznicze.

Źródła:

  1. Demarque, D., Jouanny, J., Poitevin, B., Saint-Jean, Y. (2006). Homeopatyczna materia medica. Warszawa: Wydawnictwo PZWL.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie