Strona główna WellbeingBądź eko Letnie kwiaty na balkon

Letnie kwiaty na balkon

autor: Wojciech Wardecki Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Letnie kwiaty na balkonie powinny zastąpić wiosenne kompozycje lekko i niezauważalnie. Bezproblemowy dostęp do sadzonek kwiatów letnich, zarówno jednorocznych, jak i wieloletnich, jest ogromny. Warto więc pomyśleć o roślinach, które nieprzerwanie będą zdobić nasze balkony i tarasy aż do jesieni. Ważne jednak, aby dokonać właściwego wyboru roślin. Dzięki temu i my, i nasze kwiaty będziemy szczęśliwi.

Strona główna WellbeingBądź eko Letnie kwiaty na balkon

Wymiana roślin na balkonie

Na przełomie maja i czerwca powoli możemy dokonywać wymiany roślin – z kwiatów balkonowych wiosennych na letnie. Większość roślin kończy już kwitnienie lub wygląda nieestetycznie. Tulipany, żonkile, szafirki i inne rośliny wieloletnie możemy pozostawić na miejscu i wsadzić pomiędzy nie nowe kwiaty. Te, które są jednoroczne, usuwamy i wyrzucamy na kompost lub do odpadów biodegradowalnych.

Zanim zabierzemy się za kupowanie nowych roślin na balkon, warto zastanowić się, w jakim miejscu będą one rosły. Mając balkon od strony południowej, wybierzemy zupełnie inne kwiaty niż na balkon wschodni. Dzięki temu unikniemy porażek ogrodniczych, a rośliny będą nas cieszyć długi czas.

Jak stworzyć ogródek na balkonie?

Kwiaty na balkon południowy

Balkon południowy ze względu na dostęp do światła słonecznego daje bardzo dużo możliwości ogrodniczych. Wybór roślin jest ogromny. Warto jednak pomyśleć, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić naszym roślinom. Ułatwi to ich odpowiednią pielęgnację i sprawi, że będą zdrowo rosły przez cały okres kwitnienia.

W związku z tym, że na balkonie południowym słońce operuje podczas największego upału, rośliny są bardziej narażone na niedobory wody. Przesuszanie roślin niestety źle wpływa na ich ogólną kondycję. Dobrze jest wykorzystać kilka praktycznych porad, ułatwiających życie.

Doniczki na balkon południowy powinny być w jasnym kolorze. Dzięki temu mniej się nagrzewają i tym samym ziemia dłużej zachowuje wilgotność. Idealnym rozwiązaniem są skrzynki i donice z systemem nawadniającym. Roślina sama reguluje pobór wody, my jedynie uzupełniamy jej zapas w zbiorniku.

Jeśli nie mamy takich donic, możemy skorzystać z hydrożelu, który mieszamy z ziemią. Hydrożel ma zdolności magazynowania wody i oddawania jej roślinom na bieżąco. Jeśli nie chcecie mieszać hydrożelu z podłożem, możecie zastosować specjalne krążki z dodatkiem hydrożelu, które kładzie się na dno doniczek. Magazynują wodę i oddają ją roślinie w miarę potrzeby. Innym rozwiązaniem są nawadniacze do doniczek lub system nawadniający.

Rośliny kwitnące na południowy i zachodni balkon

Rośliny kwitnące na południowy i zachodni balkon powinny być odporne na duże dawki promieniowania słonecznego lub lekkie przesuszenie. Istnieje kilka niezawodnych roślin, które wprost idealnie nadają się na południowe balkony.

Pelargonia

Zawsze piękna i modna roślina. Trwała i odporna, z bogatym wybarwieniem kwiatów. Dodatkowo w kilku odmianach. Najbardziej popularna jest pelargonia rabatowa o prostym i wyprostowanym pokroju i dużych kwiatach w kształcie kuli. Odmiana bluszczolistna, zwisająca długimi kaskadami kwiatów, dorasta nawet do 1,5 metra.

Pelargonia angielska wielkokwiatowa to odmiana o pojedynczych kwiatach. Istnieją odmiany o liściach pachnących cytryną lub czekoladą. Dostępne są w kolorze czerwonym, białym, różowym, łososiowym, fioletowym. Wszystko w różnych odcieniach.

Petunia i surfinia

To kolejny pewnik. Często są mylone ze sobą. Petunia to roślina o zwisających pędach, bardzo obficie kwitnąca. Surfinia ma bardziej płożący kształt.

Bardzo popularne są również:

Trzeba pamiętać o regularnym nawożeniu tych roślin nawozami dla roślin kwitnących.

Rośliny ozdobne z liści i rośliny wieloletnie

Warte uwagi są też takie rośliny, które nie kwitną, idealnie natomiast komponują się z innymi kwiatami. Do skrzynek balkonowych powieszonych na balustradach można z powodzeniem posadzić plektrantusa, popularnie zwanego komarzycą. Ma biało-zielone listki o charakterystycznym zapachu. Można też rozważyć kocanki włochate o srebrzysto-szarych listkach czy koleusy o wyprostowanym pokroju z niezwykle barwnymi liśćmi.

Jeśli mamy odpowiednie warunki, warto posadzić rośliny wieloletnie lub zimozielone.

Jeżówki, lawenda wąskolistna, lilie, juki ogrodowe czy cyprysiki, wierzby szczepione, hortensje bukietowe i ogrodowe z drobną pomocą przezimują i zakwitną ponownie. Do kompozycji z innymi roślinami warto wykorzystać trawy ozdobne. Dobierając rośliny do kompozycji, pamiętajcie, aby miały podobne wymagania co do słońca i wody.

Ogródek warzywny na balkonie: 7 warzyw, które możesz hodować w domu

Balkon wschodni i północny

Na balkon wschodni i północny dociera zdecydowanie mniej promieni słonecznych. Sprawdzi się tu wiele roślin, które uważa się za cienioznośne. Rozproszone światło nie powoduje poparzeń liści, ziemia pozostaje dłużej wilgotna. Ułatwia to utrzymanie roślin w lepszej kondycji. Sprawdzą się tu takie rośliny, jak:

  • niecierpek
  • fuksja
  • begonia
  • goździk
  • koleus
  • pachnąca smagliczka

Do wieloletnich roślin, które warto mieć, zaliczam żurawkę, hortensję i funkię. Po zabezpieczeniu roślin na zimę bez problemu odbiją one wiosną. Oczywiście najbardziej popularne kwiaty na balkon słoneczny też dadzą sobie radę, jednak ich kwitnienie nie będzie tak obfite.

Jakie rośliny domowe postawić latem na balkonie?

Na balkony w okresie letnim z powodzeniem możemy wystawiać także rośliny domowe.

Kaktusy i sukulenty chętnie się przeprowadzą. Jednak jeśli jest to miejsce w pełni nasłonecznione, w bardzo upalne dni warto zapewnić im odrobinę cienia.

Storczyki, skrzydłokwiaty, draceny można wystawiać od strony wschodniej i północnej. W przypadku bardzo obfitych deszczy lub silnych wiatrów należy je zabezpieczyć.

PAMIĘTAJ – z kwiatami wystawionymi od razu na pełne słońce jest jak z człowiekiem. Jeśli pójdzie się opalać na cały dzień na plażę, dostanie poparzeń słonecznych. Rośliny trzeba stopniowo przyzwyczajać do pełnego słońca, tak jak naszą skórę.

Kwiaty na balkonie - jakie rośliny doniczkowe wystawić latem na balkon?

Pielęgnacja kwiatów letnich na balkonie

Letnie kwiaty należą do roślin obficie kwitnących. Zużywają do tego bardzo dużo energii. Dlatego konieczne jest ich nawożenie co dwa tygodnie. Dzięki temu zostaną im dostarczone odpowiednie substancje odżywcze. Można korzystać z preparatów przeznaczonych dla konkretnych roślin lub z nawozów uniwersalnych.

Równie ważne jest niedopuszczenie do przesuszania roślin. Jeśli roślina jest przesuszona, trudno jest jej wrócić do formy. Oczywiście regularnie należy usuwać przekwitłe części roślin, uschnięte lub połamane liście. Pobudzi to roślinę do kwitnienia i lepszego wzrostu.

Rośliny balkonowe przyjazne owadom

Wśród wielu roślin, które sadzimy na tarasach i balkonach, jest mnóstwo takich, które przyciągają owady. Są to lilaki, aksamitki, werbena czy maciejka.

Dodatkowo można w donicach wysiać specjalne mieszanki kwiatowe. Rośliny miododajne staną się nie tylko ozdobą, ale i miejscem przyjaznym dla owadów. Wśród roślin, które znajdą się w takiej mieszance nasion, znajdziemy:

  • maki
  • nagietki
  • jeżówki
  • rumianki
  • koniczynę
  • chabry
  • firletki

Bardzo dobrym pomysłem jest to, aby przy takiej miniłączce kwiatowej postawić poidełka dla owadów. Wystarczy, że będzie to podstawka wypełniona wodą, na dnie której położymy drobne kamyki lub patyczki. Owady będą na nich siadać, nie ryzykując uszkodzenia skrzydełek lub utopienia się.

Domek dla owadów – jak go zbudować?

Wykorzystaj przestrzeń

Nawet na małym balkonie można stworzyć prawdziwy rajski ogród. Trzeba wykorzystać każdy kawałek miejsca. Rośliny można sadzić w doniczkach kaskadowych – dzięki temu uzyskamy efekt kwiatowego wodospadu. Podstawą są oczywiście skrzynki balkonowe zawieszane na barierkach.

Można także rośliny o pokroju zwisającym podwieszać w kwietnikach. Jeśli chcemy zagospodarować ścianę, sprawdzi się donica, w której możemy posadzić różne odmiany roślin pnących, zarówno jednorocznych (np. groszek pachnący), jak i wieloletnich (np. clematis).

Mam nadzieję, że mój artykuł pomógł wam w znalezieniu odpowiednich roślin na wasz balkon. Liczę na to, że zostawicie po sobie komentarz na Facebooku lub podzielicie się niedługo zdjęciami waszych balkonów na FB i IG, oznaczając @naturalnieozdrowiu_pl, abyśmy mogli nacieszyć swoje oczy waszymi kwiatowymi kompozycjami.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły