Spis treści
Jak kupować kwiaty cebulowe?
Dzięki dużemu zapotrzebowaniu na świeże, kwitnące kwiaty producenci roślin cebulowych dają nam możliwość zakupu pięknych, już kwitnących roślin cebulowych, takich jak hiacynty, żonkile czy szafirki. Od wczesnej zimy do późnej wiosny bez większych problemów możemy zakupić gotowe kompozycje lub pojedyncze rośliny. Wybór kolorów i różnorodność gatunkowa jest ogromna.
Kwiaty cebulowe nie mają długiego okresu kwitnienia. Waha się on od 7 do 14 dni. Dlatego wybierając kwiaty, trzeba o tym pamiętać i kupować jak najmniej rozwinięte okazy. Zarówno liście, jak i cebulki, które najczęściej są widoczne, nie mogą mieć śladów chorób, plam, przebarwień czy uschniętych końcówek. Sama cebula musi być jędrna, nieuszkodzona mechanicznie. Suche i łuszczące się warstwy świadczyć będą o przesuszeniu. Niestety sprawi to, że kwiaty szybciej stracą swój piękny wygląd.
Aloes – roślina lecznicza i dekoracyjna
Kwiaty cebulowe – jak pielęgnować?
Dokonując zakupów, powinniśmy sobie uświadomić, że hiacynty, tulipany, szafirki i inne rośliny kupowane w marketach czy sklepach ogrodniczych mają zaburzony cykl wegetacyjny. W normalnych warunkach kwitłyby one dopiero w marcu lub kwietniu. W związku z tym, że zapewniono im warunki szklarniowe, nie będą one odporne na mróz.
Dlatego, kupując kwiaty w okresie przymrozków i obniżonej temperatury, konieczne trzeba zabezpieczyć roślinę. Dotyczy to nie tylko roślin cebulowych, ale i wszystkich innych kwiatów. Szok termiczny im nie służy. Po dostarczeniu do domu i ustawieniu w miejscu docelowym pamiętać trzeba o stałej wilgotności podłoża. Nie ma potrzeby przesadzania zakupionych roślin. Ich cykl kwitnienia jest na tyle krótki, że spokojnie wystarczy im ziemia, w której są posadzone.
Zioła z supermarketu – jak o nie dbać?
Podlewanie i nawożenie
Rośliny cebulowe są dość odporne na przesuszenie, ponieważ magazynują wodę. Jednak jej brak z pewnością przyczyni się do szybszego więdnięcia kwiatów. Podlewając kwiaty, należy pamiętać, że woda musi dotrzeć do ziemi, w której posadzona jest cebula. To z niej roślina pobierze odpowiednią ilość wody. Nie wolno wylewać wody wprost na cebulę, ponieważ przyczynia się to do rozwoju chorób grzybowych. Nie zraszamy także już kwitnących roślin, zupełnie nie jest im to potrzebne.
Rezygnujemy także z nawożenia – nie przedłuży to kwitnienia roślin cebulowych, takich jak szafirki, żonkile, hiacynty czy tulipany.
Wyjątek oczywiście stanowią te same rośliny posadzone w ogrodzie oraz rośliny domowe cebulowe, takie jak amarylis, hippeastrum, lilie domowe, kliwia.
Stanowisko
W warunkach domowych kompozycje kwiatowe i pojedyncze rośliny najlepiej będą się czuły w dobrze oświetlonym miejscu. Ponieważ są to rośliny typowo wiosenne, niska temperatura w domu będzie im służyć.
Jeśli zakupimy kwiaty w okresie zimowym, muszą one stać w domu, na parapecie czy też stole. Wczesną wiosną spokojnie możemy wystawiać je także na zewnątrz. W przypadku przymrozku należy je jednak wstawić do domu lub zabezpieczyć przed mrozem.
Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?
Kwiaty cebulowe – jakie wybrać?
Hiacynty
Hiacynty to bardzo popularne rośliny cebulowe. Można je kupić od listopada do marca. Mają kwiaty w wielu kolorach – głównie są to pastelowe barwy, odcienie różu, niebieskiego, biel; występują nawet w żółtym kolorze. Wszystkie idealnie wkomponują się w każde wnętrze. Ciekawostką jest to, że kolor doniczki pokazuje nam, jaki kolor kwiatów w niej zakwitnie.
Wielkość kwiatów i długość kwitnienia zależy od odmiany hiacyntów. Istnieją odmiany miniaturowe, ok. 10-, 15-centymetrowe, oraz takie, które dorastają nawet 20–30 centymetrów. Jeśli zdecydujemy się na wyhodowanie hiacyntów samodzielnie w warunkach domowych, możemy to zrobić nie tylko w doniczkach z ziemią, ale i w wazonach lub szklanych pojemnikach, stosując metody hydroponiki.
Żonkile
Żonkile, zwane narcyzami, to pierwsze zwiastuny wiosny. Kojarzą się także ze świętami wielkanocnymi. Odcienie żółci, bieli, pomarańczowego koloru lub ich mieszanka wprowadzają zawsze radosny nastrój. Dostępne są także odmiany w odcieniach różu.
Charakterystyczny wygląd narcyzów zna każdy z nas. Najbardziej rozpoznawalny jest żółty narcyz ze złotym środkiem. Wiąże się z nim legenda, która opowiada o tym, że pewien chłopiec o imieniu Narcyz zakochał się we własnym odbiciu i niestety zmarł z żalu. Na jego grobie wyrósł właśnie żółty narcyz ze złotym środkiem.
Epipremnum – jak pielęgnować?
Tulipany
Tulipan to niekwestionowany król wiosennych kwiatów. Niezliczona ilość kolorów, form i wielkości zaskakuje nawet największych znawców. Tulipany mają w swoim repertuarze wszystkie kolory – od białych po prawie czarne odmiany. Jedyny kolor, jaki nie występuje w naturze, to czarny. Oczywiście są odmiany wielokolorowe.
Dodatkowym urozmaiceniem jest wygląd płatków u tulipanów. Mogą być poszarpane niczym ptasie skrzydła, ostro zakończone, szpiczaste i tradycyjne, o delikatnych płatkach. Wśród odmian oczywiście są odmiany miniaturowe, które idealnie nadają się do domu, oraz odmiany wielkokwiatowe, dorastające do 50 centymetrów. Tulipany, podobnie jak hiacynty, mogą być uprawiane metodą hydroponiczną.
Szafirki
Niezwykle delikatne i urocze kwiaty – malutkie dzwoneczki zebrane w grona na łodyżkach bez listków. Najczęściej spotykamy się z niebieskimi kwiatami, którym szafirki zawdzięczają swoją nazwę. Podobnie jak szafir, który jest jednym z najtwardszych minerałów, szafirki są bardzo odporne na warunki atmosferyczne.
Pojawiają się w naszych ogródkach jako jedne z pierwszych. Wśród nowych odmian spotykamy białe, różowe, błękitne, a nawet fioletowe. Dobrze komponują się w zestawieniu z innymi roślinami cebulowymi.
Kwiaty do sypialni – jakie rośliny oczyszczające powietrze warto postawić przy łóżku?
Hiacynty i inne rośliny cebulowe po przekwitnięciu
„Co zrobić po przekwitnięciu i czy cebula zakwitnie jeszcze raz?” – to najczęściej zadawane pytania. Okres kwitnienia roślin cebulowych nie jest tak długi jak w przypadku storczyków, anturium czy skrzydłokwiatów. Jeśli kwiaty już przekwitną, należy je zwyczajnie obciąć i pozostawić liście. Dzięki temu cebula nadal będzie mogła rosnąć, co z pewnością ułatwi jej ponowne kwitnienie w kolejnym roku.
Roślinę nadal podlewamy umiarkowanie, do czasu gdy liście nie zaczną więdnąć i usychać. Wtedy zaprzestajemy podlewania. W chwili gdy roślina zamrze, ostatecznie usuwamy uschnięte części. Na tym etapie podejmujemy decyzję, co zrobić dalej z cebulami.
Kolejne kwitnienie
W tej chwili mamy już tylko dwa wyjścia. Pierwsze i najprostsze to oddać cebule komuś, kto posiada ogródek, lub posadzić je we własnym. Wiosną następnego roku z pewnością zakwitną one kolejny raz. Jeżeli jednak podejmiemy decyzję, że chcemy zatrzymać cebulki, aby zakwitły nam ponownie, będziemy musieli wykazać się cierpliwością.
W naturalnych warunkach po przekwitnięciu części zielone rośliny obumierają, co jest zupełnie normalne. Cebula zaś zapada w stan hibernacji. Aby ponownie zakwitnąć, potrzebuje ona bodźca. Jest nim okres spadku temperatur, najczęściej poniżej zera. Po okresie zimowania i ponownym ociepleniu następuje ponowny wzrost i kwitnienie.
Dlatego nasze cebule musimy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu do następnego sezonu w drewnianej skrzynce z dostępem do powietrza lub w ażurowych torbach z plastiku lub papierowych z otworami. Przed planowanym sadzeniem przenosimy cebulki do lodówki na kilka tygodni – będzie to stymulować kwiaty do wzrostu. Następnie wysadzamy je do doniczek lub pojemników. Możemy sadzić pojedyncze egzemplarze lub tworzyć kompozycje.
Jak zrobić las w słoiku?
Rośliny cebulowe – o czym należy pamiętać?
Bardzo ważne jest stworzenie dobrych warunków do przechowywania cebul. W przeciwnym razie uschną lub zostaną zaatakowane przez szkodniki lub choroby grzybowe. Jeśli mamy możliwość, najlepiej jednak wysadzić je do ogródka. Można też z powodzeniem zrobić to w donicy. Wtedy możemy cebule sadzić warstwowo oraz mieszać z innymi roślinami. Dzięki temu będziemy mieli ciągłość kwitnienia. Razem z tulipanami i żonkilami możemy sadzić irysy i lilie.
W związku z ciągłym dostępem do kwitnących roślin warto się zastanowić, czy chcemy przechowywać cebule. Gotowe, piękne rośliny w przystępnych cenach dostępne są przez długi czas. Dzięki temu z powodzeniem możemy ozdabiać nasz dom, a następnie ogród.
Rośliny miododajne. Stwórz ogród, który pokochają owady