Jaskra – zbadaj się bezpłatnie!

Jaskra to choroba, podczas której wysokie ciśnienie w gałce ocznej niszczy nerwy wzrokowe. Nieleczona prowadzi do ślepoty. Ale wcześnie wykrytą jaskrę można zatrzymać i uratować wzrok. Od 2 grudnia 2019 r będzie można w Warszawie bezpłatnie przeprowadzić badania i sprawdzić, czy choroba nam zagraża. Prawdopodobnie od nowego roku, program badań przesiewowych ruszy w całej Polsce.
Jaskra - gdzie zrobić bezpłatne badania?

Jak wynika z badań Polacy rzadko chodzą do okulisty, nie doceniają wagi badań profilaktycznych, nie wiedzą czym jest jaskra i mylą ją z innymi, łagodniejszymi chorobami oczu. Tymczasem jest to schorzenie, które (w większości przypadków) początkowo nie daje żadnych niepokojących objawów. Uszkodzenie wzroku w jednym oku może być kompensowane przez drugie, ( które przejmuje jego funkcje) lub ośrodkowy układ nerwowy. Chory więc funkcjonuje normalnie, nie podejrzewając, że coraz gorzej widzi. Dopiero przy utracie znacznej części komórek nerwowych zaczyna się orientować, że dzieje się coś złego i przychodzi do okulisty. Niestety w około 70 proc. przypadków jest już zbyt późno, by uratować wzrok…

  • 60 przypadków jaskry jest wykrywane przypadkowo, podczas rutynowej kontroli u okulisty.
  • W Polsce jaskrą dotkniętych jest ok. 850 tys. osób. Blisko połowa z nich o tym nie wie, a leczeniu poddaje się zaledwie 350 tys. z nich.
  • Aż 70 proc przypadków jaskry wykrywanych jest zbyt późno, by zachować dobre widzenie.

Jaskra to choroba oczu dotykająca coraz więcej osób. Nie tylko starszych ale również młodych.

Wysokie ciśnienie w gałce ocznej prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Nieleczona jaskra prowadzi więc do utraty wzroku.

Zbadaj się na wszelki wypadek

Od niedawna lekarze dysponują innowacyjną, opartą o sztuczna inteligencję platformę e-jaskra, dzięki której podczas trwającego kilka minut, bezbolesnego badania można sprawdzić czy dana osoba jest zagrożona jaskrą. System ten opracowała powołana i kierowana przez prof. Jerzego Szaflika grupa naukowców – m.in. okuliści dr hab. n. med Anna Zaleska-Zmijewska, prof. Jacek Szaflik oraz zespół porf. Jacka Pniewskiego z Katedry Fizyki Optycznej Wydziału Fizyki UW.

Osoba poddana badaniu wypełnia ankietę informacyjną, następnie wchodzi do ciemnego pomieszczenia gdzie znajdują się dwa aparaty: jeden mierzy ciśnienie w obydwu gałkach ocznych, drugi wykonuje zdjęcia dna oka. Wynik badania jest gotowy po kilku chwilach. Określa podejrzenie występowania jaskry z prawdopodobieństwem do 80%.

Badanie e-jaskra odbywa się w oparciu o komputerową analizę barwnego zdjęcia dna oka uzupełnioną o bezkontaktowy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Sztuczna inteligencja korzystając z tzw. sieci neuronowej porównuje zdjęcie badanej osoby z bazą wiedzy ponad 2500 zdjęć osób chorych i zdrowych. Następnie przyporządkowuje ją do kategorii: zdrowa lub chora. Jeśli e-jaskra wykryje niepokojące zmiany, należy udać się na badanie kontrolne do okulisty, który wykona specjalistyczną diagnostykę w kierunku choroby.

Bezpłatne badanie wzroku w kierunku jaskry.

Od 2 grudnia osoby mieszkające w Warszawie, będą mogły zapisać się na to badanie przesiewowe e-jaskra w Centrum Jaskry przy ulicy Grzybowkiej 6/10 w Warszawie pod nr telefonu 22 825 38 57. Więcej informacji na stronie www.centrumjaskry.pl, https://okolaser.com.pl/ejaskra/

Jak leczy się jaskrę?

Dziś najczęściej jaskrę leczy się za pomocą leków w kroplach podawanych bezpośrednio do oka i obniżających ciśnienie w gałce. W ostatnim czasie nastąpił duży skok w technikach operacyjnych jaskry. Dziś – za pomocą zabiegów mikrochirurgicznych – możemy skutecznie powstrzymać rozwój choroby i dać pacjentowi szansę na utrzymanie widzenia. Takie zabiegi polegają na wstawieniu niewielkich implantów do kanalików łzowych czy kąta przesączania (express, zabiegi setonowe), które dają trwałe obniżenie ciśnienia w oku. U części pacjentów należy nadal stosować krople, ale wyniki zabiegów mikrochirurgicznych w jaskrze są bardzo obiecujące.

Kto powinien się zbadać?

Badaniu w kierunku jaskry powinny poddawać się raz do roku wszystkie osoby po 55 r. ż. A także osoby młodsze z grupy ryzyka, czyli:

  • cierpiące na wady wzroku (nadwzroczność, krótkowzroczność),
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia krążenia (stale marznące stopy i dłonie)
  • w których rodzinie ktoś chorował na jaskrę
  • z cukrzycą
  • cierpiące na częste migreny

Sprawdź, jak zadbać o dobry wzrok po 40. roku życia.

11.11.2019
Od momentu, gdy budzisz się rano i otwierasz oczy, do chwili gdy zamykasz powieki na noc, twoje oczy nieustannie pracują. Nie zdajesz sobie często sprawy z tego, jak bardzo są zajęte przez cały czas. Pozwól im więc odpocząć i zadbaj o nie na co dzień. One w zamian pozwolą ci cieszyć się dobrym wzrokiem przez […]
30.10.2019
Jak co roku w październiku – miesiącu świadomości raka piersi – wybrałam się razem z przyjaciółkami na badanie USG piersi. To nasza wieloletnia tradycja. Uwielbiam ten moment, kiedy doktor na zakończenie badania mówi – wszystko w porządku, nie widzę nic niepokojącego. Oddycham głębiej, jestem spokojniejsza. Czy wy, drogie czytelniczki też wykonałyście USG piersi?  Zachęcamy Was […]
29.10.2019
Jeśli dokuczają ci podrażnione oczy, sięgnij po sprawdzone, domowe sposoby na zmęczone oczy, które szybko przyniosą ulgę i pozwolą odzyskać blask oczu i jasne spojrzenie. Już nasze babcie wiedziały, że najlepiej radzić sobie z zaczerwienionymi spojówkami i opuchniętymi powiekami za pomocą naturalnych metod.
19.07.2018
Zastanawiałaś się czasami, czy warto spróbować diety wegetariańskiej? A może pójść krok dalej i zostać weganką? Alicja Radej, nauczycielka filozofii, stylistka wnętrz i… wnuczka rzeźnika, nie zastanawiała się długo. Po obejrzeniu filmu dokumentalnego pokazującego los zwierząt prowadzonych na ubój, decyzję podjęła natychmiast. Wiedziała, że nie będzie w stanie dalej jeść mięsa, ryb, ani produktów zwierzęcych. […]
22.10.2018
Powiedzenie, że „czarnuszka leczy wszystko, za wyjątkiem śmierci” nie wzięło się bez przyczyny. Te malutkie, czarne, silnie aromatyczne nasionka o ostrym, korzennym smaku i lekkim zapachu kamfory kryją w sobie niesamowitą moc. Zawierają bogactwo składników, którym zawdzięczają wszechstronne lecznicze działanie.
27.05.2019
Większość z nas marzy o tym, aby mieć lśniące, silne i gęste włosy. Nie każdemu jednakże jest to dane. Wiedzą o tym najlepiej mężczyźni z coraz bardziej widoczną łysinką i kobiety, z przerażeniem odnotowujące garście włosów na grzebieniu.