Spis treści
Jak rozpoznać depresję u nastolatka?
Depresja u dorosłych objawia się jako stan długotrwałego obniżenia nastroju, zobojętnienia, braku chęci i motywacji do działania. Ale depresja u nastolatków może przebiegać zupełnie inaczej.
Młodzi ludzie zmagający się z depresją mają np. problemy z koncentracją i nauką, wycofaniem i zniechęceniem, drażliwością i złością, a także agresją wobec siebie czy innych osób ze swojego otoczenia. Tym trudniejsze staje się jej rozpoznanie, bo to spektrum zachowań przypisywane jest często naturalnemu w okresie dojrzewania buntowi nastolatka – podkreśla prof. dr hab. n. med. Filip Rybakowski, Kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Jak rozmawiać z nastolatkiem w depresji?
Dzieci często nie chcąc martwić rodziców, nie mówią im o swoim problemie i zostają z nim same. Z kolei my, rodzice, bywamy tak zabiegani i zapracowani, że widujemy się i rozmawiamy z dziećmi w przelocie, nie mamy czasu na spokojne, pełne zrozumienia „pogadanie”.
O co pytamy wieczorem? „Jak było w szkole? Jakie dostałaś/dostałeś stopnie? I dlaczego tylko czwórkę nie piątkę…” Niewinne pytania? Pozornie tak, ale nastolatek może odebrać je w inny sposób: dla rodziców ważne jest tylko to jak się uczę. Jeśli będę miał dobre oceny, będą mnie kochać. Czują więc ogromną presję i przy powtarzających się niepowodzeniach w szkole, zamykają się w sobie, cierpią w samotności coraz bardziej nie widząc wyjścia z tej sytuacji.
Jesteśmy przekonani, że nasze – duże już przecież – nastolatki doskonale wiedzą, że je kochamy i się o nie troszczymy, więc nie okazujemy im takiego ciepła, jak to jeszcze było kilka lat temu. A może to błąd? Przecież więź z dzieckiem należy budować cały czas.
Niezależnie od tego ile ma lat, być blisko niego, zapewniać go o swojej bezwarunkowej miłości. Tylko wówczas zauważymy, że z naszym dzieckiem dzieje się coś niedobrego i tylko wówczas będzie miało odwagę, żeby otwarcie przyznać się do swoich problemów i poprosić o pomoc.
Jak zrozumieć nastolatka – 6 ważnych potrzeb dorastającego dziecka
(Nie)widzialna nastoletnia depresja – Dzień Otwarty 23 lutego 2019 w Warszawie
Jak rozmawiać z nastolatkiem, żeby poczuł naszą miłość, troskę i wsparcie? Jak rozmawiać z rodzicami, żeby nawet pomimo napiętego grafiku znaleźli czas na to, żeby mnie wysłuchać, zrozumieć i mi pomóc?
Na te i mnóstwo innych ważnych pytań znajdziecie odpowiedź podczas bezpłatnych warsztatów dla dzieci i rodziców „(NIE)WIDZIALNA NASTOLETNIA DEPRESJA”, które odbędą się w Warszawie 23 lutego 2019 roku w Novotelu Centrum przy ul Marszałkowskiej. Poniżej wszystkie informacje.
Przez cały tydzień od 23 lutego do 1 marca 2019 roku będzie też działał telefon, pod który można zadzwonić pomiędzy godzina 17.00 a 19.00 i porozmawiać z lekarzem psychiatrą, zadać mu pytania nawet na najtrudniejsze, najbardziej intymne pytania, uzyskać poradę i wsparcie. Po 1 marca telefon będzie działał nadal przez cały rok,w każdą środę i czwartek (17.00-19.00). Wszystkie konsultacje są bezpłatne, indywidualne i anonimowe.
23 lutego 2019 roku zostanie także otwarty czat, gdzie będzie można poradzić się ekspertów.
Warsztaty, wykłady, linie telefoniczne i inne działania odbywające się 23 lutego 2019 r. mające na celu uwrażliwienie dorosłych na trudny temat depresji u nastolatków, inaugurują 13. edycję kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji.
Więcej dowiesz się na stronie www.forumprzeciwdepresji.pl.