Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoLeki ziołowe - profesjonalna fitoterapia Czym się różnią leki syntetyczne od roślinnych?

Czym się różnią leki syntetyczne od roślinnych?

autor: Dorota Mirska-Królikowska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Leki syntetyczne powstają na drodze syntezy chemicznej, natomiast leki roślinne zawierają substancje aktywne pochodzenia roślinnego, naturalnego.

Zarówno jedne, jak i drugie muszą być produkowane zgodnie z zasadami dobrej praktyki produkcyjnej (GMP), czyli w odpowiednich, ściśle kontrolowanych warunkach oraz przez wykwalifikowany personel. Są tak samo trwałe, aktywne, bezpieczne i standaryzowane.

Leki roślinne

Roślinne produkty lecznicze muszą też zostać zarejestrowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Skuteczność leków chemicznych i roślinnych także jest porównywalna. Przykładem mogą być antydepresyjne preparaty otrzymywane z ziela dziurawca –  z badań wynika, że dają podobny efekt terapeutyczny do większości syntetycznych środków stosowanych w leczeniu lekkich i średnich stanów depresyjnych.

Większość współcześnie stosowanych leków syntetycznych ma swoje pierwowzory w substancjach roślinnych. Na przykład substancją wykorzystaną jako model do syntezy środków używanych do znieczulenia miejscowego była kokaina, wyizolowana z liści krzewu kokainowego.

Sprzężone działanie leków

Leki roślinne i syntetyczne w wielu przypadkach można podawać choremu jednocześnie. Jeśli zostaną umiejętnie połączone, znakomicie uzupełniają swoje działanie. W niektórych schorzeniach lek syntetyczny może być stosowany jako lek podstawowy, a lek roślinny jako pomocniczy, w innych – odwrotnie.

Podczas terapii często wykorzystuje się ochronne działanie roślin leczniczych, dzięki którym można zmniejszyć występowanie i natężenie objawów niepożądanych po leku syntetycznym. Czasami podaje się leki chemiczne i naturalne naprzemiennie, a czasami lek roślinny ma na tyle silne działanie, że z powodzeniem zastępuje preparaty chemiczne.

Co równie ciekawe, można łączyć ze sobą preparaty z różnych ziół. Często bowiem to, czego brakuje w składzie chemicznym jednej rośliny, można znaleźć w innych. Tworząc z nich odpowiednie kompozycje, uzyskujemy specyfik silniejszy, o bardziej wszechstronnym działaniu.

Przy kaszlu w przebiegu przeziębienia znakomity efekt przyniesie np. połączenie ekstraktu z korzenia pierwiosnka lekarskiego, który zawiera saponiny o działaniu wykrztuśnym, z ekstraktem z ziela tymianku bogatym w tymol, który działa wiruso- i bakteriobójczo.

Kiedy leki ziołowe nie pomogą?

Jak każda terapia, tak i fitoterapia ma swoje ograniczenia. Leki roślinne nie mogą być stosowane zamiast leków chemicznych w leczeniu nowotworów, cukrzycy, chorób psychicznych, chorób zakaźnych i innych ciężkich schorzeń zagrażających życiu.

W wielu przypadkach mogą być jednak stosowane jako środki wspierające terapię konwencjonalną. W leczeniu cukrzycy nic nie zastąpi insuliny, ale można pomocniczo przyjmować preparaty z korzenia mniszka lekarskiego, strąków fasoli, ziela rutwicy i liści borówki brusznicy, które w niewielkim stopniu też pomagają w obniżeniu poziomu cukru we krwi.

Podobne artykuły