Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoLeki ziołowe Czym się różnią leki syntetyczne od roślinnych?

Czym się różnią leki syntetyczne od roślinnych?

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Leki syntetyczne powstają na drodze syntezy chemicznej, natomiast leki roślinne zawierają substancje aktywne pochodzenia roślinnego, naturalnego.

Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoLeki ziołowe Czym się różnią leki syntetyczne od roślinnych?

Zarówno jedne, jak i drugie muszą być produkowane zgodnie z zasadami dobrej praktyki produkcyjnej (GMP), czyli w odpowiednich, ściśle kontrolowanych warunkach oraz przez wykwalifikowany personel. Są tak samo trwałe, aktywne, bezpieczne i standaryzowane.

Leki roślinne

Roślinne produkty lecznicze muszą też zostać zarejestrowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Skuteczność leków chemicznych i roślinnych także jest porównywalna. Przykładem mogą być antydepresyjne preparaty otrzymywane z ziela dziurawca –  z badań wynika, że dają podobny efekt terapeutyczny do większości syntetycznych środków stosowanych w leczeniu lekkich i średnich stanów depresyjnych.

Większość współcześnie stosowanych leków syntetycznych ma swoje pierwowzory w substancjach roślinnych. Na przykład substancją wykorzystaną jako model do syntezy środków używanych do znieczulenia miejscowego była kokaina, wyizolowana z liści krzewu kokainowego.

Sprzężone działanie leków

Leki roślinne i syntetyczne w wielu przypadkach można podawać choremu jednocześnie. Jeśli zostaną umiejętnie połączone, znakomicie uzupełniają swoje działanie. W niektórych schorzeniach lek syntetyczny może być stosowany jako lek podstawowy, a lek roślinny jako pomocniczy, w innych – odwrotnie.

Podczas terapii często wykorzystuje się ochronne działanie roślin leczniczych, dzięki którym można zmniejszyć występowanie i natężenie objawów niepożądanych po leku syntetycznym. Czasami podaje się leki chemiczne i naturalne naprzemiennie, a czasami lek roślinny ma na tyle silne działanie, że z powodzeniem zastępuje preparaty chemiczne.

Co równie ciekawe, można łączyć ze sobą preparaty z różnych ziół. Często bowiem to, czego brakuje w składzie chemicznym jednej rośliny, można znaleźć w innych. Tworząc z nich odpowiednie kompozycje, uzyskujemy specyfik silniejszy, o bardziej wszechstronnym działaniu.

Przy kaszlu w przebiegu przeziębienia znakomity efekt przyniesie np. połączenie ekstraktu z korzenia pierwiosnka lekarskiego, który zawiera saponiny o działaniu wykrztuśnym, z ekstraktem z ziela tymianku bogatym w tymol, który działa wiruso- i bakteriobójczo.

Kiedy leki ziołowe nie pomogą?

Jak każda terapia, tak i fitoterapia ma swoje ograniczenia. Leki roślinne nie mogą być stosowane zamiast leków chemicznych w leczeniu nowotworów, cukrzycy, chorób psychicznych, chorób zakaźnych i innych ciężkich schorzeń zagrażających życiu.

W wielu przypadkach mogą być jednak stosowane jako środki wspierające terapię konwencjonalną. W leczeniu cukrzycy nic nie zastąpi insuliny, ale można pomocniczo przyjmować preparaty z korzenia mniszka lekarskiego, strąków fasoli, ziela rutwicy i liści borówki brusznicy, które w niewielkim stopniu też pomagają w obniżeniu poziomu cukru we krwi.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły