Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianiePrzyprawyCynamon – właściwości lecznicze i zastosowanie Czy cynamon na odchudzanie sprawdzi się?

Czy cynamon na odchudzanie sprawdzi się?

autor: Agnieszka Leciejewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Rozgrzewa, leczy przeziębienia, wspomaga serce i układ nerwowy. Cynamon to skuteczny i smaczny lek na wiele różnych dolegliwości. Niektórzy uważają, że równie skutecznie poprawia przemianę materii i ułatwia spalanie tłuszczu, wspomagając odchudzanie. Czy mają rację?

Cynamon to jedna z najbardziej popularnych przypraw świata. Pozyskuje się ją z wysuszonej kory drzewa cynamonowego. Jest kilka różnych odmian cynamonu. Najbardziej popularny i najtańszy jest cynamon chiński, cassia (Cinnamonum aroamaticum). Można go kupić w proszku w większości sklepów. Jednak tylko jeden uważa się za prawdziwy. To cynamon cejloński (Cinnammonum vera). Ma jasno brązową barwę, delikatny korzenny smak z nutami kwiatowymi i cytrusowymi oraz subtelny aromat, który zawdzięcza olejkowi cynamonowemu. Laski cynamonu zawierają także epikatechinę – substancję zapobiegającą, m.in. chorobom neurodegeneracyjnym (chorobie Parkinsona i Alzheimera), a także potas, magnez i wapń oraz szereg antyoksydantów np. luteinę i zeaksantynę. Dzięki temu wysuszoną korę cynamonowca od wieków uznawano w medynie naturanej za skuteczny lek rozgrzewający, doskonały sposób na przeziębienia i poprawę trawienia. Ale nie tylko.

Na co jest dobry cynamon?

Badania naukowe potwierdzają prozdrowotne właściwości cynamonu. Uważa się, że stosowanie przyprawy:

  • zmniejsza ryzko chorób sercowo naczyniowych – reguluje ciśnienie tętnicze krwi i pracę serca. Zażywanie jednego grama lub pół łyżeczki cynamonu dziennie może obniżać poziom cholesterolu LDL (złego cholesterolu) i trójglicerydów,
  • wzmacnia kości i zapobiega osteoporozie,
  • ma działanie przeciwutleniające (w badaniach porównujących aktywność przciwutleniającą przypraw, cynamon wyprzedza czosnek i oregano),
  • ma właściwości przeciwzapalne, pomaga zwalczać stany zapalne w organizmie i naprawiać uszkodzone tkanki,
  • chroni przed chorobami układu nerwowego – opóźnia wystąpienie choroby Alzheimera i Parkinsona,
  • ma właściwości przeciwnowotworowe,
  • pomaga zwalczać infekcje bakteryjne i grzybicze, np. grzybem z rodzaju Candida,
  • pomaga utrzymać cukier w ryzach.

Jak używać cynamon przy cukrzycy?

Uważa się, że cynamon skutecznie przeciwdziała cukrzycy typu drugiego, działając na kilku frontach. Aromatyczna przyprawa:

  • Zwiększa wrażliwość komórek na insulinę – hormon, transportujący glukozę z krwi do tkanek. Może to zapobiegać insulinooporności – jednej z najczęstszych przyczyn kłopotów z cukrem.
  • Zmniejsza wchłanianie glukozy w jelicie cienkim, co obniża poziom cukru we krwi. Udowodniono, że stosowanie 1-6 g cynamonu dziennie czyli 0,5 do 3 łyżeczek przyprawy pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi o ok. 18-29 proc.
  • Wspomaga rozkład glukozy, zapobiegając jej wytwarzaniu w organizmie
  • obniża poziom hemoglobiny glikowanej HbA1C, wskaźnika, który pokazuje poziom glukozy we krwi w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy.

By wykorzystać przeciwcukrzycowe właściwości cynamonu wystarczy używać pół łyżeczki sproszkowanego cynamonu dziennie. Warto dodawać cynamon do różnych potraw, np. owsianek, koktajli, pieczonego jabłka, a także do kawy. Wielbiciele słodyczy mogą od czasu do czasu wzbogacać jadłospis wypiekami doprawionymi cynamonem. Lekko słodkawy smak przyprawy sprawia, że do wypieków można dodać nieco mniej cukru.

Czy cynamon szkodzi na żołądek?

Codzienne spożywanie cynamonu w umiarkowanych ilościach (dla osoby dorosłej to łyżeczka cynamonu (4 g) dziennie, dla dziecka 1/4 łyżeczki cynamonu (1 g) raz na kilka dni) jest bezpieczne i daje mnóstwo korzyści dla zdrowia. Nadmiar cynamonu (powyżej 2 łyżeczek dziennie dla osoby dorosłej i łyżeczka dla dziecka dziennie) może być jednak niebezpieczny:

  • podrażnia śluzówkę przewodu pokarmowego, co nasila dolegliwości przy stanach zapalnych żołądka, refluksie i przy nadwrażliwym jelicie.
  • uszkadza wątrobę. Takie działanie ma zawarta w wysuszonej korze kumaryna. Substancja ta może niszczyć komórki wątroby, a nawet sprzyjać rozwojowi nowotworów. Najwięcej toksycznej kumaryny ma cynamon chiński – 1 proc. w 100 g. Cynamon prawdziwy jest znacznie bezpieczniejszy, ma nawet 250 razy mniej kumaryny niż cassia.

Niezależnie od rodzaju cynamonu ostrożnie do spożywania go (zwłaszcza w nadmiarze) powinni podchodzić:

  • pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego (nadwrażliwością jelit, wrzodami żołądka i dwunastnicy),
  • kobiety w ciąży,
  • alergicy uczuleni na cynamon,
  • chorzy na cukrzycę zażywający leki obniżające poziom cukru we krwi.

Czy cynamon spala tłuszcz?

Wśród licznych zalet cynamonu wymienia się jego właściwości odchudzające. Okazuje się, że kuracja laskami cynamonu – to dobry pomysł na redukcję wagi.

Wysuszona kora ma niewiele kalorii. Warto ją więc włączyć do swojej codziennej diety i regularnie jeść potrawy ze szczyptą cynamonu. Wzmacnia to smak przyprawy, hamuje apetyt i daje uczucie sytości. Substancje zawarte w cynamonie zapobiegają niekontrolowanemu podjadaniu niezdrowych przekąsek pomiędzy posiłkami.

Dodatkowo cynamon należy do tzw. termogeników, czyli produktów ułatwiających spalanie tkanki tłuszczowej. Aromatyczna kora ma właściwości rozgrzewające, podwyższa temperaturę ciała, co pozwala przyspieszyć metabolizm i ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej.

Czy woda z cytryną i cynamonem odchudza?

Jeśli chcesz skutecznie walczyć z nadwagą, pij co najmniej 2 litry wody. Może to być woda z cynamonem – hit wielu kuracji odchudzających. Pijąc ją regularnie można:

  • lepiej nawodnić organizm, co usprawnia metabolizm i pomaga usunąć zbędne kilogramy,
  • ułatwić trawienie tłuszczów i węglowodanów, co zapobiega ich gromadzeniu w tkance tłuszczowej,
  • obniżyć poziom cukru we krwi,
  • zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Woda z cynamonem działa przeciwzapalnie i aseptycznie. Niszczy szkodliwe bakterie w jelitach, a także zmniejsza wzdęcia i gazy, nudności i zgagę.

A skoro tak warto pić wodę z cynamonem codziennie. Wystarczy dodać cynamon do wody. Są dwie metody przygotowania wody z cynamonem. Można użyć:

  • całych lasek cynamonu (1 laska na szklankę wody). Do garnka z wodą wrzucić laski gotować ok. 20 min na małym ogniu. Przestudzić. Przed wypiciem napar rozcieńczyć zimną wodą. Do napoju można dodać także kawałki jabłek lub gruszek, co uatrakcyjnia smak napoju.
  • zmielonego cynamonu. Do dzbanka z gorącą wodą dodać pół łyżeczki zmielonego cynamonu. Parzyć 15 min. pod przykryciem. Przecedzić. Napój można popijać przez cały dzień albo wypić rano na czczo. Szklanka wody z cynamonem, wypita o poranku dodaje energii, oczyszcza organizm i pobudza do działania.
cynamon na odchudzanie

Czy miód z cynamonem odchudza?

Cynamon w duecie z miodem także wspomaga proces odchudzania. Mikstura przyspiesza przemianę materii i przyczynia się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej.

Miód to czynnik wzmacniający smak, który działa jak paliwo. Dzięki temu wątroba wytwarza glukozę, co pozwala utrzymać stały poziom cukru w mózgu i zmusza go do uwalniania hormonów spalających tłuszcz. Zażywając miód z cynamonem zmniejsza się apetyt na słodycze i chęć podjadania pomiędzy posiłkami.

Miód z cynamonem na odchudzanie

Składniki:

  • łyżeczka cynamonu w proszku
  • 2 łyżki miodu spadziowego (ma nieco mniej cukrów niż inne miody)

Cynamon wrzuć do szklanki, zalej wrzątkiem. Wymieszaj, poczekaj, aż napar ostygnie. Dodaj miód i wymieszaj. Miksturę zażywaj codziennie. Połowę pij rano na czczo. Drugą połowę wieczorem.

Miód i cynamon – jak zrobić?

Herbata cynamonowa na odchudzanie

Składniki:

  • 2 szklanki wody
  • pół łyżeczki cynamonu w proszku
  • pół łyżeczki zielonej herbaty
  • pół łyżeczki miodu
  • sok z limonki

Do dzbanka z wodą wrzuć cynamon. Zagotuj. Do wywaru dodaj liście zielonej herbaty. Parz 3 min. Przecedź herbatę. Dodaj miód i sok z limonki.

Kawa z cynamonem na odchudzanie

Wielbiciele małej czarnej także mogą wykorzystać odchudzające właściwości cynamonu, dodając go do porannej lub popołudniowej kawy. Napój pobudza, dodaje energii, poprawia nastrój i przyspiesza metabolizm.

Kawa z cynamonem na odchudzanie

Składniki:

  • łyżeczka naturalnej kawy mielonej
  • pół łyżeczki cynamonu
  • szczypta chilli
  • szklanka wrzątku
  • 2 plastry pomarańczy

Do garnka z wodą wrzuć kawę, cynamon i chilli. Zagotuj. Odstaw na 5 min. do przestygnięcia. Przecedź, udekoruj plasterkami pomarańczy.

kawa z cynamonem na odchudzanie

Efektywność i właściwości cynamonu – ile można schudnąć?

Warto stosować cynamon na odchudzanie, ale nawet wzmocniony miodem, zieloną herbatą, czy kawą nie wystarczy, by osiągnąć zamierzony cel. Cynamon tylko wspomaga odchudzanie. Świetnie działa w połączeniu z niskokaloryczną dietą, bogatą w warzywa oraz z regularną aktywnością fizyczną. Takie trio pomoże zrzucić nawet 4-5 kilogramów miesięcznie.

Nie ulega wątpliwości, że cynamon ma silne właściwości odchudzające. Stosowany z umiarem ułatwi walkę z nadwagą, a dodatkowo pomoże zachować zdrowie i dobry nastrój na długie lata.

Źródła:

  1. Leech J. 10 Evidence-based health benefits of cinammon. Healthline https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-cinnamon
  2. Marengo K., What are the health benefits of cinammon? Medical News Today. https://www.medicalnewstoday.com/articles/266069
  3. Mousavi S.M. Rahmani J., Kord-Varkaneh H., Sheikhi A., Larijani B., Esmaillzadeh A., Cinnamon supplementation positively affects obesity: A systematic review and dose-response meta-analysis of randomized controlled trials. Clin. Nutr. 2020, 39(1):123-133.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły