Jak pisze w swojej książce „Zdrowe wody, czyli pyszne wody smakowe oraz izotoniki” specjalistka do spraw żywienia, dietetyczka Aneta Łańcuchowska-Jeziorowska, „Najlepsza do codziennego spożycia dla osoby zdrowej jest woda średniozmineralizowana. Woda niskozmieralizowana, nazywana źródlaną, nie uzupełnia pierwiastków, które tracimy wraz z potem, natomiast wysokozmineralizowana, może zawierać ich zbyt dużo.(…) Lepiej wybierać wodę niegazowaną ponieważ dwutlenek węgla działa rozkurczowo na ściany żołądka i może sztucznie hamować rzeczywiste pragnienie”.
Dietetycy zalecają picie 2,5 litra płynów na dobę. Nie oznacza to jednak wcale, że musimy wypijać dziennie taką ilość wody! ok. 1 litra płynów dostarczamy sobie z pożywieniem stałym, napoje powinny stanowić brakujące 1,5 litra płynów w trakcie dnia.
Jeśli jednak mamy ochotę na coś smacznego do picia, albo przyjdą goście i chcielibyśmy podać do stołu karafkę z kolorowym, wspaniale wyglądającym i pysznym napojem, najlepiej jest zrobić domową wodę smakową. Dzięki starannie dobranym. wiosennym dodatkom wyczarujemy niezwykłą ambrozję 🙂 Oto jakie przysmaki proponuje dietetyczka Aneta Łańcuchowska-Jeziorowska.
Spis treści
Woda oczyszczająca z selerem naciowym i truskawkami
Składniki:
- 2 łodygi selera naciowego (ok. 100 g)
- półtorej garści truskawek (ok. 100 g)
- 7 świeżych listków mięty cytrynowej
- 2 szklanki wody (ok. 500 ml)
Odrywamy szypułki od truskawek i myjemy owoce pod bieżącą wodą. Łodygi selera myjemy i kroimy w plasterki i razem z przekrojonymi na pół truskawkami i listkami mięty dodajemy do średniozmineralizowanej wody w dzbanku. Rozgniatamy wszystkie składniki drewnianą łyżką i dokładnie mieszamy. Po 10 minutach woda smakowa będzie gotowa do picia.
Oczyszczające działanie napój zawdzięcza selerowi, który jest bogatym źródłem witaminy C, ułatwia trawienie, reguluje ciśnienie i odtruwa organizm. Równie prozdrowotne działanie mają także truskawki, więcej o ich właściwościach przeczytasz tutaj: Dlaczego truskawki to najzdrowsze owoce świata?
Woda orzeźwiająca z miętą i pokrzywą
Składniki:
- 1 cytryna (ok. 130 g)
- 11 świeżych listków mięty cytrynowej
- 11 świeżych listków pokrzywy
- 2 szklanki wody (ok. 500 ml)
Cytryny nie obieramy, jedynie szorujemy porządnie szczoteczką pod bieżącą wodą. Pokrojoną w plastry wrzucamy do dzbanka. Dodajemy listki mięty i pokrzywy. Całość zalewamy wodą średniozmineralizowaną. Rozgniatamy wszystkie składniki drewnianą łyżką i dokładnie mieszamy. Po dziesięciu minutach woda smakowa jest już gotowa.
Cytryna jest świetnym źródłem witamin z grupy B (niacyna i pirydoksyna) – dzięki czemu usprawnia pracę układu nerwowego i układu immunologicznego, a także potasu i wapnia. Witamina C zapewnia dawkę energii, a także sprawia, że szybciej przyswoimy zawarte w pokrzywie żelazo. Mięta dodatkowo wzmacnia świeży aromat i smak, a zawarty w niej mentol reguluje pracę układu pokarmowego.
Ważne! Kupując cytrusy, które będziemy wykorzystywać wraz ze skórką, wybierajmy owoce ekologiczne, podczas uprawy których nie korzystano z chemicznych oprysków.
Woda orzeźwiająca z ogórkiem i rzodkiewką
Składniki:
- 2 małe ogórki gruntowe (ok. 60 g)
- 7 rzodkiewek (ok. 100 g)
- 2 łyżeczki natki pietruszki
- 2 szklanki wody (ok. 500 ml)
Rzodkiewki i ogórka myjemy szczoteczką pod bieżącą wodą. Pokrojone na połówki rzodkiewki i pokrojonego w plastry ogórka wrzucamy do dzbanka. Dodajemy drobno posiekaną natke pietruszki. Całość zalewamy średniozmineralizowaną wodą. Mieszamy składniki drewnianą łyżą. Woda smakowa jest gotowa po 10 minutach od zamieszania.
W ogórku znajdują się flawonoidy i kukurbitacyny – substancje, które (jak przypuszczają naukowcy) mają właściwości antynowotworowe. Zielony barwnik zawarty w skórce – chlorofil jest nazywany „płynna energią słoneczną” – dodaje energii i odżywia organizm.
Ważne! Powinniśmy wypijać więcej wody w upalne dni, gdy intensywnie uprawiamy sport, przy chorobie przebiegającej z gorączką itd.
* Przepisy pochodzą z książki Anety Łańcuchowskiej-Jeziorowskiej „Zdrowe wody, czyli pyszne wody smakowe oraz izotoniki”, wyda. Zwierciadło.