Najsmaczniejsza, najzdrowsza jest oczywiście świeża natka, tuż po zerwaniu z ogrodu lub doniczki. Trudniej zachować jej świeżość, gdy kupujemy ją w pęczku. Ale wystarczy włożyć ją do zimnej wody, a wytrzyma 2–3 dni. Umyty i osuszony pęczek warto zawinąć w ręcznik kuchenny i położyć w najcieplejszym miejscu lodówki, przechowa się jeszcze dłużej. Natka trzymana w kuchni dość szybko więdnie. Natomiast pod wpływem wysokiej temperatury traci właściwości, smak i aromat. Dlatego zielone listki najlepiej dodawać do potraw tuż przed podaniem. Będą idealne do niedzielnego rosołu, sałatek i koktajli.
Nać można także zamrozić. Listki zebrać pod koniec lata, opłukać, osuszyć, w całości włożyć do woreczków przeznaczonych do przechowywania żywności i zamrozić. Zachowają smak lata nawet na kilka miesięcy. Przed zamrożeniem natkę można także pokroić. Niekiedy jednak pocięte listki po kilku tygodniach przechowywania nabierają lekko kwaskowego posmaku.
Spis treści
Natka na parapecie
Najlepsza jest nać własnoręcznie wyhodowana w ogródku, w doniczce, na parapecie lub balkonie. Pietruszkę można wysiać, ale na pojawienie się natki trzeba będzie trochę poczekać. Ale po zasadzeniu w doniczce korzenia pietruszki – natka pojawi się niemal błyskawicznie. Potrzebny będzie cały, zdrowy korzeń pietruszki – im większy tym wyrośnie na nim więcej natki. Można też zasadzić (lub położyć na miseczce z wodą) same końce pietruszki z zawiązkami listków, odcinając 2-3 cm poniżej końca korzenia. Wiosną latem i jesienią wystawić doniczkę z pietruszką balkon lub zewnętrzny parapet. Wyrośnie już po tygodniu. Hodowana w domu potrzebuje nieco więcej czasu. Jeśli mamy ochotę na kilka świeżych listków, nie ścinajmy ich bardzo nisko, zaraz przy korzeniu, ale na wysokości około 10 cm. Warto również regularnie przycinać dłuższe pędy. Dzięki temu natka się rozkrzewi i będzie jej coraz więcej.
Sprawdź, dlaczego jeszcze warto jeść natkę.
Sałatka z natką i pęczakiem
Składniki na 2 porcje:
- szklanka ugotowanego pęczaku
- pęczek natki
- 6-8 pomidorków koktajlowych
- 2 łyżki oliwy
- duży ząbek czosnku
- sok z połowy cytryny
- sól i pieprz do smaku
Pęczak ugotować na sypko, natkę umyć, oberwać listki i je pokroić. Pomidorki koktajlowe przekroić na pół. Składniki wymieszać polać sosem zrobionym z oliwy, czosnku przeciśniętego przez praskę i soku z cytryny.
Masło pietruszkowe
Składniki:
- pół kostki masła
- pęczek natki
- sól do smaku
Natkę umyć, osuszyć. Listki oddzielić od twardych łodyżek i posiekać. Masło wyjąc z lodówki i pozostawić w temperaturze pokojowej, by było miękkie. Dodać do natki i dokładnie wymieszać. Schłodzić.
Pesto z pietruszki
Składniki na jeden słoik:
- 2 pęczki natki
- ¼ szklanki migdałów
- 1 łyżeczka skórki otartej z cytryny
- ½ ząbka czosnku
- sól i pieprz do smaku
- 3-5 łyżek oliwy
Wszystkie składniki, poza oliwą, umieścić w naczyniu blendera i miksować na szybkich obrotach do uzyskania gładkiej pasty. Porcjami dodawać oliwę i ponownie krótko zmiksować Doprawić solą i pieprzem. Podawać z makaronem, na grzankach lub jako dodatek do sałatek.
Zielone spaghetti
Składniki na 2 porcje:
- 3-4 łyżki oliwy lub oleju rzepakowego
- pęczek natki
- 2-3 duże ząbki czosnku
- sól i pieprz do smaku
- 20-25 nitek makaronu spaghetti
Makaron ugotować al.’dente. Na patelnię wlać olej, czosnek obrać i drobno posiekać. Wrzucić na rozgrzany olej i chwilę dusić. Natkę opłukać, osuszyć i posiekać. Wrzucić na patelnię, smażyć chwilę. Dodać makaron, doprawić solą i pieprzem i wymieszać. Przed podaniem udekorować pomidorkami koktajlowymi.