Nie ulega wątpliwości, i tu zgodni są wszyscy, że woda jest nam potrzebna jak tlen. Bo wszystkie procesy w organizmie zachodzą w środowisku wodnym. Bez wody trudniej nam schudnąć, myśleć, ćwiczyć, właściwie funkcjonować. Kością niezgody jest to, czy pić wodę przed, w trakcie, czy po posiłku.
Spis treści
Picie przed posiłkiem
Wypijanie szklanki wody 15-30 minut przed posiłkiem to jedno z ważniejszych zaleceń dla osób odchudzających się. Wypity przed jedzeniem płyn rozciąga ściany żołądka, w których znajdują się receptory, przekazujące informację do mózgu o tym, że nie jesteśmy bardzo głodni. A wtedy zjadamy mniej.
Ale ta zasada nie sprawdza się w przypadku niejadków, przy zaburzeniach odżywiania (anoreksji) i przy braku apetytu, np. u pacjentów onkologicznych. W takich sytuacjach lepiej nie pić przed jedzeniem. Powinny o tym pamiętać mamy niejadków. Picie słodkich napojów (zwłaszcza coli) przed obiadem, sprawia, że dzieci nie są głodne i nie będą chciały jeść.
Picie w trakcie jedzenia
W powszechnej opinii picie w trakcie jedzenia zaburza procesy trawienia, bo rozcieńcza soki trawienne. To mit! Nasz żołądek codziennie wytwarza stałą ilość 1,5-2,5 litrów soków żołądkowych. Przy pięciu posiłkach dziennie daje to ok. 300-500 ml soków żołądkowych. Aby rozcieńczyć taką ich ilość i zaburzyć trawienie, trzeba byłoby wypić naraz co najmniej kilka szklanek wody. Natomiast kilka łyków napoju wypitych w trakcie posiłku nie jest w stanie rozcieńczyć soków żołądkowych. Zatem trawienie nie będzie zaburzone. Nawet większa ilość płynu, np. zjedzenie talerza zupy nie zaburzy trawienia. Dlatego zdrowa osoba może pić w trakcie posiłku, niewielką ilość płynu, sącząc go małymi porcjami.
Co ważne wielu osobom, np. seniorom, którzy mają kłopoty z gryzieniem, popijanie ułatwia rozdrabnianie i połykanie pokarmu. Zaś dobrze nawodniony pokarm nie obciąża przewodu pokarmowego i łatwiej go strawić. Dlatego diety o konsystencji płynnej lub papkowatej zaleca się w przypadku, np.: nudności, wymiotów i biegunek, a także przy gorączkach, utrudnionym przełykaniu (chorobach jamy ustnej, krtani i przełyku).
Kiedy nie popijać w trakcie jedzenia?
Nie wszystkim jednak popijanie w trakcie posiłku dobrze służy.
- w przypadku zgagi i refluksu lepiej nie popijać posiłków mocnymi rosołami, bulionami, esencjonalnymi wywarami warzywnymi, wodami gazowanymi, kwaśnymi napojami, nierozcieńczonymi sokami z owoców i warzyw (zwłaszcza cytrusowymi), alkoholem (piwo, win), naturalną kawą i mocna herbatą. Zwiększają one bowiem wydzielanie soków żołądkowych, co nasila dolegliwości. Przy refluksie popijanie posiłków może zwiększać ich objętość, wzrasta wówczas ciśnienie w żołądku, a pogarsza samopoczucie chorego.
- lepiej też nie popijać posiłków zawierających mięso, czarną herbatą ani mocną kawą, hamują one bowiem przyswajanie żelaza z posiłków. To ważne w przypadku dzieci, kobiet w ciąży, karmiących, wegetarian i rekonwalescentów cierpiących na niedobory żelaza i związaną z nim anemię.
- Nie zaleca się też popijania jako metody na szybsze pochłonięcie większej ilości pożywienia. W takim przypadku popijanie dużą ilością płynów szybkich posiłków rzeczywiście może zaburzać trawienie. Chodzi jednak bardziej o to, że w ten sposób do żołądka trafiają zbyt duże porcje niedokładnie rozgryzionego i przeżutego pokarmu. A ten dłużej zalega w żołądku, co prowadzi do wzdęć, zgagi, uczucia pełności i bóli brzucha.
Zatem jeśli chodzi o popijanie posiłków wskazany jest, jak we wszystkim, rozsądek. Jeśli wypicie wody w trakcie posiłku, sprawia, że czujesz się gorzej, masz bóle brzucha i wzdęcia, pij wodę pomiędzy posiłkami. Jeśli nie masz takich kłopotów, możesz popijać jedzenie małymi łykami. To zaś wspomaga trawienie, poprawia nawodnienie organizmu i sprawia, że szybciej czujemy się najedzeni.
Źródła:
1. Dennis EA., Dengo AL., Comber DL., Flack KD., Savla J., Davy KP., Davy BM. Water consumption increases weight loss during a hypocaloric diet intervention in middle-aged and older adults. Obesity (Silver Spring). 2010 Feb;18(2):300-7.
2. Malagelada JR., Go VL., Summerskill WH. Different gastric, pancreatic, and biliary responses to solid-liquid or homogenized meals. Digestive Diseases and Sciences. 1979 Feb;24(2):101-10.
3. Fuchs KH., Babic B., Breithaupt W., Dallemagne B., Fingerhut A., Furnee E., Granderath F., Horvath P., Kardos P., Pointner R., Savarino E., Van Herwaarden-Lindeboom M., Zaninotto G. ; European Association of Endoscopic Surgery (EAES)EAES recommendations for the management of gastroesophageal reflux disease. Surg Endosc. 2014 Jun;28(6):1753-73.
4. https://www.healthline.com/nutrition/drinking-with-meals#section3