Strona główna WellbeingBądź eko Jak wzmocnić rzęsy? Jak wybrać dobrą odżywkę do rzęs?

Jak wzmocnić rzęsy? Jak wybrać dobrą odżywkę do rzęs?

autor: Agata Jeżewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

W drogeriach jest mnóstwo odżywek do rzęs. Jednak skład i bezpieczeństwo niektórych z nich wydają się kontrowersyjne. Warto wiedzieć o nich wszystko, zanim skuszone spektakularnym efektem zdecydujemy się po nie sięgnąć. Jest wiele naturalnych sposobów, by rzęsy stały się długie, gęste, mocne.

Strona główna WellbeingBądź eko Jak wzmocnić rzęsy? Jak wybrać dobrą odżywkę do rzęs?

Każda z nas ma zaprogramowaną genetycznie ilość rzęs, grubość i ich maksymalną długość wynikającą z tempa wzrostu i cyklu wzrostu rzęs (około trzech miesięcy). Rzęsy mogą regularnie wypadać i jest to normalne. By nie tracić ich więcej, niż jest to konieczne, warto o nie dbać, nie wyrywać ich zalotką, nie obciążać nadmiernie makijażem.

Postaw na delikatny demakijaż

Największe nawet zmęczenie nie usprawiedliwia pozostawionego na noc makijażu. Tusz do rzęs powoduje podrażnienie oczu i obciąża rzęsy, sprawiając, że stają się one kruche i wypadają. By go usunąć, nasączony płynem wacik przyłóż na kilka sekund do zamkniętej powieki i przesuwaj w dół. Staraj się nie trzeć powieki, bo spowodujesz wypadanie rzęs.

W miarę możliwości unikaj tuszu wodoodpornego. Zawiera nierozpuszczalne w wodzie żywice, które trudno zmyć, a uporczywe pocieranie rzęs wacikiem może je osłabić i powodować wypadanie.

Odżywka do rzęs – jaką wybrać?

Rzęsy podobnie jak włosy powinny być odżywiane, by były zdrowe i mocne. Na rynku jest wiele odżywek. Takie preparaty mają postać bezbarwnego żelu, więc można stosować je także jako bazę pod makijaż.

Co powinna zawierać dobra odżywka do rzęs? Bezpiecznymi składnikami w odżywkach są m.in.:

  • komórki macierzyste pozyskiwane np. z jabłka – spowalniają proces starzenia się mieszków włosowych, wspomagając porost rzęs
  • witaminowana matrikina (peptyd pozyskiwany z macierzy pozakomórkowej) – odżywia rzęsy, wzmacnia cebulki włosowe
  • oligopeptydy – pogrubiają i wydłużają rzęsy poprzez stymulację produkcji keratyny (białka tworzącego włosy, skórę i paznokcie).
  • panthenol (prowitamina B5) – składnik utrzymujący wilgoć, z łatwością przylega do rzęs, wspomagając proces nawilżenia i odżywienia włosków
  • keratyna – regeneruje włoski i odbudowuje je
  • alantoina – zapobiega utracie wody i działa nawilżająco

Odżywki na porost rzęs – czy warto je stosować?

Od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się preparaty stymulujące porost rzęs, zawierające bimatoprost (może mieć różne nazwy handlowe, np. Latisse). Jest to organiczny związek chemiczny, który działa podobnie do naturalnego hormonu – prostaglandyny. Stosowany jest w kroplach do oczu w leczeniu jaskry – choroby polegającej między innymi na wzroście ciśnienia w gałce ocznej. Zaobserwowano, że pacjenci leczeni tym środkiem mają zdecydowanie gęstsze rzęsy. To skłoniło naukowców do badań nad wpływem bimatoprostu na porost rzęs i działanie to zostało potwierdzone.

Bimatoprost wpływa na przedłużanie aktywnej fazy wzrostu włosa (anagen), dlatego rzęsa rośnie dłuższa. Przyczynia się też do zwiększenia liczby włosków, pogrubienia oraz wzmocnienia. W dodatku substancja ta pozytywnie wpływa na pigmentację włosków – stają się one ciemniejsze.

Trudno się więc dziwić, że po kilku tygodniach stosowania takiej odżywki można wpaść w zachwyt, patrząc w lustro. Należy jednak podkreślić, że rezultaty kuracji takim preparatem nie utrzymują się stale, a tylko podczas stosowania odżywki. Po odstawieniu bimatoprostu cykl wzrostu włosa wraca do stanu poprzedniego.

Naturalnie piękne i gęste rzęsy - jak je wzmocnić? Zbliżenie na kobiece oko.

Bimatoprost na rzęsy – czy to bezpieczne?

Okazuje się, że nie do końca. U osób zdrowych bimatoprost może spowodować różne powikłania. Do najpoważniejszych należą:

  • zapalenie spojówek
  • powierzchniowe zapalenie rogówki
  • pogorszenie ostrości widzenia
  • uczucie ciała obcego w oku
  • zaczerwienienie
  • swędzenie
  • obrzęk spojówki
  • zmiana pigmentacji skóry w okolicy oka

Zdarzały się nawet przypadki hiperpigmentacji tęczówki. Nawet jeśli nie mamy objawów niepożądanych, trudno czuć się całkiem bezpiecznie. Bimatoprost do rzęs używany jest od niedawna.

Na takie odżywki szczególnie powinny uważać również osoby noszące soczewki kontaktowe. Jeśli wchłoną one bowiem bimatoprost, może to spowodować ich przebarwienie. Należy więc wyjąć soczewki przed zastosowaniem odżywki i ponownie włożyć je po ok. 15 minutach.

Co więcej, odżywka jest kosmetykiem, nie lekiem, i nie podlega tak restrykcyjnym przepisom i kontrolom. Producent nie jest również zobowiązany do podania na opakowaniu potencjalnych działań niepożądanych. Warto jedynie wspomnieć, że niektórych krajach wycofano tego typu preparaty ze sprzedaży z powodu rosnącej liczby przypadków poważnych powikłań u osób stosujących odżywki do rzęs z bimatoprostem.

Jak wzmocnić paznokcie?

Naturalne sposoby na gęste rzęsy

1. Olejek rycynowy na rzęsy

Stosowanie poczciwego oleju gwarantuje, że rzęsy staną się gładkie, jedwabiste, zdrowo błyszczące, a nawet przyciemnione. Olejek rycynowy zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które uszczelniają łuski włosa. Kupimy go w każdej aptece.

Kroplę olejku rycynowego nakładamy na rzęsy za pomocą szczoteczki, grzebyczka do rzęs lub patyczka bawełnianego. Zostawiamy na noc, rano zmywamy resztki. Najlepsze efekty przynoszą kuracje kilkumiesięczne w zależności od kondycji wyjściowej rzęs. Odżywianie olejkiem rycynowym zaleca się także w przerwach od przedłużania rzęs (doklejane kępki obciążają i osłabiają naturalne włoski).

2. Olej z czarnuszki na rzęsy

Olej z czarnuszki odżywia włoski, a dodatkowo łagodzi wszelkie stany zapalne i uczucie swędzenia. Przestajemy wtedy pocierać rzęsy i narażać je na wypadanie.

3. Zielona herbata na rzęsy

Zielona herbata jest częstym komponentem kosmetyków stosowanych przeciw wypadaniu włosów. Bogata w antyoksydanty i witaminy pomoże przyspieszyć wzrost rzęs. Dlatego warto nasączyć chłodnym naparem płatki kosmetyczne i delikatnie przecierać nim włoski, przytrzymując płatki przez kilkanaście sekund.

4. Botoks na rzęsy

Niezwykle popularny zabieg gabinetowy nie ma nic wspólnego z botoksem, który stosuje się w celu wygładzenia zmarszczek. To naturalny sposób na odżywienie i wzmocnienie kondycji rzęs. Zabieg trwa dość długo, bo ok. 1,5 godziny.

  • Po starannym oczyszczeniu (odtłuszczeniu) włosków kosmetyczka przeprowadza lifting rzęs, czyli zawija je na mały silikonowy wałeczek, dopasowany do długości rzęs. Podczas zabiegu każdy włosek z osobna jest unoszony do góry i układany na wałeczku. Rzęsy powinny być idealne wyprofilowane i rozdzielone.
  • Kiedy już wszystkie są odpowiednio wystylizowane, aplikowany jest na nie preparat, który ma je wzmocnić i utrwalić efekt podkręcenia. Zawiera m.in. keratynę i panthenol.
  • Następnie kosmetyczka nakłada hennę, która ma za zadanie przyciemnić włoski.
  • Na koniec aplikuje wzmacniający preparat (botoks) z naturalnymi wzmacniającymi składnikami (m.in. kwas hialuronowy, keratyna, olejek arganowy, drożdże, witaminy z grupy B, A, F i E, proteiny jedwabiu).
  • Po zabiegu rzęsy stają się mocniejsze, dobrze nawilżone, pogrubione, wyglądają na dłuższe.
  • Przez dobę należy unikać moczenia ich wodą.
  • Efekt utrzymuje się od 4 do 6 tygodni. Cena zabiegu – od 200 zł.

Domowe kosmetyki DIY z zielonej herbaty

Dowiedz się więcej:

  1. Co trzeba wiedzieć o lekach na porost rzęs: Cleveland Clinic (2021). What to know about the drug that grows thick eyelashes. Pobrano z: https://health.clevelandclinic.org/what-you-should-know-about-drug-to-grow-thick-eyelashes/
  2. Wady i zalety bimatoprostu: Katz, F. (2009). Latisse, pros and cons. Pobrano z: https://www.newyorker.com/cartoons/cartoon-lounge/latisse-pros-and-cons
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie