Strona główna Zdrowie Badania na prawo jazdy

Badania na prawo jazdy

autor: Maja Modrzewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jak wygląda wizyta u lekarza? Jak się do niej przygotować? Ile to kosztuje? Podpowiadamy kandydatom na kierowców, jakie badania na prawo jazdy są potrzebne i gdzie je wykonać.

Strona główna Zdrowie Badania na prawo jazdy

Badania lekarskie na prawo jazdy są potrzebne zawsze, gdy chcesz zapisać się na kurs. Jest to bowiem wymóg prawny. Mają one na celu sprawdzenie, czy ktoś nie ma zdrowotnych problemów, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. To właśnie dlatego warto poddać się im w miejscu, gdzie są wykonywane rzetelnie. Każda osoba kierująca pojazdem bierze przecież odpowiedzialność za zdrowie i życie nie tylko swoje, ale także pasażerów czy innych użytkowników drogi.

Jeśli chcesz zapisać się na kurs prawa jazdy, zacznij od umówienia się na badanie lekarskie. Orzeczenie to jest niezbędne, by wystąpić o numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę), który potrzebny jest od razu przy zapisie do szkoły jazdy. 

Jak wygląda badanie lekarskie na prawo jazdy?

Do orzeczenia o zdolności do prowadzenia pojazdów potrzebne jest zaświadczenie lekarskie wystawione przez uprawnionego do tego lekarza. Wizyta trwa od 10 do 30 minut. Na początku przeprowadzana jest ankieta dotycząca stanu zdrowia, później badanie wzroku (okulistyczne).

Potem internista sprawdza ciśnienie, osłuchuje płuca i serce, mierzy cukier glukometrem, ocenia zmysł równowagi i układ ruchu. Lekarz bada też stan psychiczny kandydata na kierowcę, w szczególności sprawdza, czy ta osoba nie jest uzależniona od alkoholu lub innych środków psychoaktywnych.

Jeśli wszystkie testy wypadną pozytywnie, na ogół wystarczy to, by wystawić zaświadczenie lekarskie do prawa jazdy o zdolności do kierowania pojazdami osobie ogólnie zdrowej.

Badania profilaktyczne – które warto wykonywać regularnie?

Badania na prawo jazdy – jak się przygotować?

Oto kilka wskazówek dla przyszłych kierowców:

  • Na wizytę przyjdź z ok. 15-minutowym wyprzedzeniem – przed wejściem do gabinetu zwykle będziesz musiała wypełnić wstępną ankietę. Pamiętaj o zabraniu ze sobą dokumentu ze zdjęciem.
  • Bądź wypoczęta i wyspana.
  • Co najmniej 24–48 godzin wcześniej nie pij alkoholu.
  • Nie przyjmuj też innych substancji psychoaktywnych, oprócz ew. leków zapisanych przez specjalistę – jeśli takie bierzesz, poinformuj o tym lekarza orzecznika.
  • Jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe, weź je ze sobą – będą ci potrzebne do badania wzroku. Adnotacja o konieczności ich stosowania znajdzie się na zaświadczeniu.
  • Jeśli ukończyłaś 50 lat, przynieś ze sobą ostatnie EKG.
  • Jeśli masz cukrzycę, weź do gabinetu wyniki pomiarów poziomu cukru z ostatniego miesiąca.
  • Jeżeli cierpisz na chorobę psychiczną lub neurologiczną, np. padaczkę, będziesz potrzebować zaświadczenia od psychiatry lub neurologa o możliwości kierowania pojazdami. Gdy takiego nie masz, lekarz wydający orzeczenie na prawo jazdy może najpierw skierować cię do specjalisty.

Warto wiedzieć!

 

Jeśli już wcześniej robiłaś kurs prawa jazdy i miałaś wykonane badania, sprawdź w Wydziale Komunikacji, czy są one nadal ważne (najczęściej badania lekarskie na prawo jazdy są bezterminowe). Nie musisz ich wówczas ponawiać.

Gdzie zrobić badania na prawo jazdy?

Bardzo często szkoły jazdy współpracują z ośrodkami, w których takie badania są przeprowadzane, lub z lekarzami mającymi uprawnienia do wystawiania zaświadczeń. Jeśli nie chcesz korzystać z tej możliwości, poszukaj lekarza samodzielnie, np. w prywatnych przychodniach lub sieciach medycznych.

Pobranie krwi – jak się przygotować?

Jaki jest koszt badań dla kierowców?

Niezależnie od miasta czy regionu Polski cena badań lekarskich na prawo jazdy jest bardzo podobna – wynosi ok. 200 zł. Są jednak poradnie, w których można zrobić je za nieco mniejszą opłatą, nawet już za 120–150 zł. To dotyczy wszystkich kategorii prawa jazdy (oprócz badań dla kierowców zawodowych).

Warto wiedzieć!

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia od listopada 2018 r. cena badań lekarskich do prawa jazdy nie może przekroczyć 200 zł! Ale może być niższa. To się zmieniło, gdyż wcześniej (od 2014 roku) była to jednakowa kwota obowiązująca wszędzie.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły