Pożywne śniadanie pomoże w poradzeniu sobie z trudnymi zadaniami w szkole, usprawni procesy myślowe oraz sprawi, że dziecko nie będzie chętnie sięgać po przekąski lub słodycze, lecz będzie czuć sytość przez kilka godzin. Oto kilka przykładów zdrowych i bardzo pożywnych śniadań, których przygotowanie nie powinno zając nam bardzo wiele czasu.
Spis treści
1. Koktajl „bomba antyoksydantów” (2 porcje)
Super proste pięcioskładnikowe borówkowo- jogurtowe smoothie, doskonałe na śniadanie i do tego by obudzić największego śpiocha 😉 Borówki możemy zimą zamienić na inne owoce jak mrożone jagody, maliny lub skorzystać z polskich jabłek bądź gruszek.
Składniki:
- ¾ szklanki borówek amerykańskich
- 1 banan
- 3 łyżki orzechów nerkowca
- 200 ml jogurtu greckiego
- 1 szklanka mleka
Sposób przygotowania: Wrzuć wszystkie składniki do blendera i blenduj aż do uzyskania odpowiadającej Ci konsystencji. W zależności od uzyskanej konsystencji możesz dodać odrobinę więcej lub mniej mleka.
2. Jajka sadzone w kolorowych paprykowych foremkach (2 porcje)
Jajka to bogate źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, witamin z grupy B oraz potasu, magnezu, miedzi, cynku, selenu. Luteina zawarta w żółtku jaja usprawnia widzenie oraz zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej.
Składniki:
- 3 kolorowe papryki
- 4 duże jajka z wolnego wybiegu
- olej rzepakowy do smażenia
- sól oraz pieprz do smaku
Sposób przygotowania: Z każdej z kolorowych papryk wykrój dwucentymetrowe plastry. Do każdej z paprykowych foremek wbij jajko i wysmaży do pożądanego stopnia. Do takich kolorowych jajek świetnie pasować będzie pełnoziarnisty tost oraz świeże warzywa i kiełki!
3. Omlet z warzywami i łososiem (1 porcja)
Składniki:
- 2 jaja kurze
- 0,5 sztuka papryka czerwona
- 50 g brokuła ugotowanego
- 0,5 sztuki cebula czerwona
- koperek
- 1 łyżka oliwa z oliwek
- sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania: Pokrój warzywa oraz łososia. Podduś na tłuszczu pod przykryciem. Rozmieszaj jajka widelcem i dopraw przyprawami. Dodaj jajka i smaż pod przykryciem do ścięcia. Posyp koperkiem i przełóż na drugą stronę. Możesz wykorzystać brokuła który został z obiadu z poprzedniego dnia, przygotowanie potrawy potrwa chwilę!
4. Bananowa owsianka która robi się sama! (1 porcja)
Składniki:
- 1/3 szklanki płatków owsianych
- ½ szklanki mleka 2%
- 1 łyżeczka ziaren chia
- ½ łyżki syropu klonowego
- 1 łyżka płatków migdałowych
- ½ banana w plastrach
Sposób przygotowania: W zamykanym pojemniku wymieszaj płatki owsiane, mleko, nasiona chia oraz syrop klonowy. Zamknięty pojemnik umieść w lodówce na całą noc. Z rana wymieszaj i podaj z płatkami migdałów oraz bananem lub innym owocem pokrojonym w plastry.
5. Domowa granola (1 porcja)
Taka domowa granola to świetna alternatywa do standardowych płatków śniadaniowych. Do jej przygotowania wykorzystać możemy wszystkie nasiona, orzechy i płatki jakie akurat mamy w domu. Warto abyśmy stawiali na różnorodność- smak granoli będzie wtedy ciekawszy.
Składniki:
- 1 szklanka płatków np. gryczanych, owsianych
- 1 garść siekanych orzechów nerkowca
- 1 garść siekanych orzechów ziemnych niesolonych
- 2 łyżki siemienia lnianego
- 2 łyżki nasion dyni
- 1 garść siekanych rodzynek
- 1 garść siekanych suszonych żurawin
- 2 łyżki miodu
- 1 łyżka masła
Sposób przygotowania: Nasiona, orzechy oraz płatki wymieszaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w piekarniku w temperaturze 150 stopni przez pięć minut, po tym czasie dodaj rodzynki, żurawinę miód i masło, włóż ponownie do pieca na kolejne 5 minut. Po wyjęciu z piekarnika dobrze rozprowadź roztopione masło i miód po wszystkich składnikach i odstaw do wystygnięcia. Podawaj z mlekiem, jogurtem naturalnym lub serkiem wiejskim.
6. Łódeczki jabłkowe z granolą i masłem orzechowym
Składniki:
- 1 jabłko
- masło orzechowe niesolone
- granola, najlepiej własnoręcznie zrobiona
Sposób przygotowania: Jabłko umyj, wytnij gniazdo nasienne oraz pokrój w łódeczki. Wierzch cząstek posmaruj masłem orzechowym i posypań granolą. Opcjonalnie można udekorować łódeczki wcześniej rozpuszczoną czekoladą gorzką.
7. Grzanki z guacamole i pieczonym łososiem lub indykiem
Składniki:
- 5 pomidorków koktajlowych
- 1/2 awokado
- 2 kromki chleba żytniego razowego
- 50 g pieczonego łososia lub piersi indyka
- 2 łyżeczki soku z limonki lub cytryny
- pieprz oraz sól do smaku
Sposób przygotowania: Pierś z indyka przygotuj wcześniej aby posłużyła Ci jako wędlinę. Wystarczy doprawić kawałek mięsa dobrej jakości ulubionymi przyprawami z dodatkiem oleju rzepakowego, włożyć do naczynia żaroodpornego i upiec w 180 stopniach Celsjusza do miękkości (czas pieczenia uzależniony jest od wielkości kawałka mięsa). Awokado rozgnieć widelcem, dopraw sokiem z limonki lub cytryny, solą i pieprzem. Na chleb wyłóż pastę z awokado, wystudzonego i pokrojonego w plastry indyka i pomidorki. Możesz wykorzystać też posiekaną kolendrę.
Sprawdź, jak zrobić mleko roślinne domowym sposobem.