Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianie Przepisy z czosnkiem niedźwiedzim

Przepisy z czosnkiem niedźwiedzim

autor: Agnieszka Żelazko Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Stara legenda głosi, że niedźwiedzie, które budzą się z zimowego snu zjadają tę roślinę z wielkim smakiem. Stąd wzięła się jej nazwa. Czosnek niedźwiedzi nie przypomina tego tradycyjnego, bo nie występuje pod postacią cebulki. Do jedzenia nadają się za to podłużne liście, które są pikantne w smaku i wytwarzają mocny czosnkowy aromat. Roślina rośnie na dziko m.in. w Sudetach, Karpatach i na Pogórzu, ale jej dzika odmiana jest chroniona. Najlepiej zasadzić własny czosnek niedźwiedzi w przydomowym ogródku. Sprawdźcie 3 przepisy na potrawy z czosnkiem niedźwiedzim.

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianie Przepisy z czosnkiem niedźwiedzim

Podłużne lancetowate liście rosną zazwyczaj w lasach, w zacienionych i wilgotnych miejscach, czasem wzdłuż strumieni.  Wyrastają z podłużnej cebulki, osiągając niekiedy nawet 30 cm długości. Łatwo pomylić je z gatunkami trującymi (np. konwalią lub zimowitem), a dodatkowo dziko rosnący czosnek niedźwiedzi jest pod ochroną, dlatego lepiej posadzić go w przydomowym ogródku.

Jego uprawa jest prosta, a lecznicza moc nieskończona. Oczyszcza organizm z toksyn i jest naturalnym antybiotykiem. Wykazuje też działania przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwpasożytnicze, a to dopiero początek długiej listy jego właściwości prozdrowotnych. Sezon na czosnek zaczyna się na przełomie kwietnia i maja, choć pierwsze listki można zbierać już dwa tygodnie wcześniej. Wszystko zależy od pogody. 

Jak hodować czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi jest bardzo prosty w uprawie, lubi żyzną i przepuszczalną glebę. Najlepiej czuje się w miejscach zacienionych. Cebulki czosnku należy wysadzać we wrześniu lub na początku października w odległości ok. 25-30 cm od siebie.  Dobrze, jeśli w pobliżu rosną drzewa lub krzewy zrzucające liście. To właśnie one będą stanowić dodatkową ochronę dla cebulek w przypadku chłodnych miesięcy, choć mówi się, że roślina jest odporna na mrozy.

Pierwsze listki pojawiają się w połowie lub końcówce kwietnia, choć wszystko zależy od pogody. Najlepiej zbierać świeże i młode listki, bo później lubią nabierać gorzkiego posmaku.

Kobiece ręce trzymają kosz wiklinowy pełen liści i kwiatów czosnku niedźwiedziego. Co warto wiedzieć o niedźwiedzim czosnku i z czym go jeść?

Jak przechowywać niedźwiedzi czosnek i z czym go podawać?

Liści czosnku niedźwiedziego lepiej nie suszyć, ponieważ tracą swoje właściwości zdrowotne. Można je jednak mrozić. Czosnek niedźwiedzi najlepiej smakuje, gdy jest świeży. Można go pokroić drobniutko i dodawać do sałatek, kanapek, przeróżnych past warzywnych, jajecznych i twarożkowych. Bardzo dobrze pasuje do makaronów, kaszy gryczanej lub jako posypka do ziemniaków.

Przepyszne jest niedźwiedzie pesto z dodatkiem parmezanu i migdałów lub czosnkowa oliwa do polewania pieczywa, pomidorów i innych pyszności. Leczniczo działa nalewka z czosnku niedźwiedziego, która wzmacnia organizm i poprawia jego odporność. Wystarczy posiekać młode liście, zalać je spirytusem i odstawić na 3-4 tygodnie.

Wiosenny detoks

Czosnek niedźwiedzi ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych warto jednak zacząć od tego, że oczyszcza organizm z toksyn m.in. metali ciężkich. Związki siarki i inne składniki pobudzają trawienie i pracę wątroby, oczyszczają z toksyn, ale wpływają również korzystnie na florę bakteryjną jelit. Liście czosnku stosowane są też w przypadku zakażeń pasożytniczych. Pomagają w walce z tasiemcem, glistą ludzką i owsikami.

Naturalny antybiotyk

Wykazuje nie tylko działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, ale działa również jak naturalny antybiotyk. Co ważne, likwiduje bakterie, które uruchamiają procesy chorobotwórcze, ale jednocześnie nie niszczy flory bakteryjnej organizmu. W dawnych czasach był z powodzeniem stosowany m.in. w leczeniu gruźlicy i duru brzusznego. Dziś jest polecany w leczeniu różnych zakażeń górnych dróg oddechowych. Ułatwia odksztuszanie wydzieliny, wzmacnia organizm, wpływa pozytywnie na system immunologiczny.

W czosnku niedźwiedzim można znaleźć witaminy: C, A oraz E, które chronią organizm przed nadciśnieniem, miażdżycą, zakrzepami krwi, chorobami serca i udarem. Liście czosnku wpływają również na obniżenie cholesterolu. Zawierają nie tylko wspomnianą powyżej siarkę, ale także cynk, żelazo oraz mangan.

Naturalne antybiotyki z roślin

Przepisy z czosnkiem niedźwiedzim

1. Pesto niedźwiedzie podane z pomidorami, serem i roszponką

Składniki:

  • Garść liści czosnku niedźwiedziego
  • 1 łyżka startego parmezanu
  • 3 łyżki oliwy
  • 1 łyżka prażonych migdałów
  • Pomidor lub pomidorki cherry
  • Kilka plastrów sera camembert
  • Roszponka lub rukola
  • Sól i pieprz do smaku
Pesto niedźwiedzie podane z pomidorami, serem i roszponką - przepisy z czosnkiem niedźwiedzim Agnieszki Żelazko.

Fot. Agnieszka Żelazko

Przygotowanie:

W blenderze zmiksuj liście czosnku, parmezan, oliwę, migdały, dopraw do smaku solą i pieprzem. Pesto wymieszaj z odrobiną roszponki i ułóż na talerzu lub w misce. Dodaj pokrojone pomidorki i ser dodając odrobinę pesto na górę.

2. Carpaccio z kalarepki z parmezanem, pistacjami i oliwą niedźwiedzią

Składniki:

  • 1 kalarepa
  • 1 łyżka startego parmezanu
  • Garść pokruszonych pistacji
  • Oliwa z czosnkiem niedźwiedzim (przepis poniżej)
  • Sól i świeżo mielony pieprz
Carpaccio z kalarepki z parmezanem, pistacjami i oliwą niedźwiedzią wg przepisu Agnieszki Żelazko.

Fot. Agnieszka Żelazko

Przygotowanie:

Oliwę niedźwiedzią przygotuj znacznie wcześniej. Dużą garść liści pokrój na mniejsze kawałki, a następnie zalej oliwą i odstaw w ciemne miejsce na 2-3 tygodnie. Po tym czasie będzie doskonała do pieczywa, sałatek i przeróżnych warzyw.

Kalarepkę pokrój w cienkie plastry. Ułóż na talerzu tak jak carpaccio. Posyp parmezanem i pokruszonymi pistacjami. Polej oliwą niedźwiedzią, dopraw solą i grubo mielonym pieprzem. Podawaj z bagietką.

3. Krem z białych warzyw z serkiem topionym i czosnkiem niedźwiedzim

Składniki:

  • 3 ziemniaki
  • 1 pietruszka
  • Pół selera
  • 1 cebula
  • 3 liski czosnku niedźwiedziego
  • 1 łyżka masła
  • 1 serek topiony o smaku śmietankowym (tzw. trójkącik)
  • Łyżka słonecznika
  • Ugotowane szparagi do przybrania (opcjonalnie)
  • Pieprz i sól do smaku
Krem z białych warzyw z serkiem topionym i czosnkiem niedźwiedzim wg przepisu Agnieszki Żelazko.

Fot. Agnieszka Żelazko

Przygotowanie:

Warzywa obierz, pokrój na duże kawałki, włóż do garnka i zalej wodą. Dodaj masło i trochę soli. Gotuj aż warzywa będą miękkie. Wtedy dodaj serek topiony o smaku śmietankowym, a gdy się roztopi ponownie dopraw do smaku. Całość zmiksuj na krem dodając kilka liści czosnku niedźwiedziego. Przelej do miseczek, udekoruj szparagami lub listkami czosnku, posyp słonecznikiem lub parmezanem.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły