Strona główna Zdrowie SynuClean-D – nadzieja dla osób z chorobą Parkinsona

SynuClean-D – nadzieja dla osób z chorobą Parkinsona

autor: Katarzyna Gwiazda-Iwańska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Badacze z Universitat Autònoma de Barcelona w Hiszpanii odkryli cząstkę, która odwraca proces degeneracji nerwów związany z chorobą Parkinsona.

Strona główna Zdrowie SynuClean-D – nadzieja dla osób z chorobą Parkinsona
SynuClean-D - nadzieja dla osób z chorobą Parkinsona. Młoda lekarka pociesza seniorkę chorującą na parkinsonizm.

Choroba Parkinsona, czyli parkinsonizm, na który cierpi ponad 10 milionów osób na całym świecie, to postępująca choroba układu nerwowego. Jest ona spowodowana niedoborem dopaminy – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego m.in. za koordynację ruchów. Jej niedobór wynika z kolei z obumierania produkujących ją neuronów, a te obumierają z powodu nagromadzenia wokół nich włókien amyloidowych (złogów białka). Cząstka zidentyfikowana przez hiszpańskich naukowców zapobiega gromadzeniu się tych włókien, a nawet może odwracać rozpoczęty już proces. Działa więc u samego źródła problemu.

Pierwsze eksperymenty nad działaniem cząsteczki nazwanej SynuClean-D przeprowadzono na nicieniach (bezkręgowcach często używanych w badaniach nad chorobami układu nerwowego). Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości (zapewne po wielu latach dalszych badań) okaże się pomocna w leczeniu choroby Parkinsona u ludzi.

Medyczna marihuana – co warto o niej wiedzieć?

Podobne artykuły