Strona główna ZdrowieChoroby przewlekłe SynuClean-D – nadzieja dla osób z chorobą Parkinsona

SynuClean-D – nadzieja dla osób z chorobą Parkinsona

autor: Katarzyna Gwiazda-Iwańska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Badacze z Universitat Autònoma de Barcelona w Hiszpanii odkryli cząstkę, która odwraca proces degeneracji nerwów związany z chorobą Parkinsona.

Strona główna ZdrowieChoroby przewlekłe SynuClean-D – nadzieja dla osób z chorobą Parkinsona

Choroba Parkinsona, czyli parkinsonizm, na który cierpi ponad 10 milionów osób na całym świecie, to postępująca choroba układu nerwowego. Jest ona spowodowana niedoborem dopaminy – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego m.in. za koordynację ruchów. Jej niedobór wynika z kolei z obumierania produkujących ją neuronów, a te obumierają z powodu nagromadzenia wokół nich włókien amyloidowych (złogów białka). Cząstka zidentyfikowana przez hiszpańskich naukowców zapobiega gromadzeniu się tych włókien, a nawet może odwracać rozpoczęty już proces. Działa więc u samego źródła problemu.

Pierwsze eksperymenty nad działaniem cząsteczki nazwanej SynuClean-D przeprowadzono na nicieniach (bezkręgowcach często używanych w badaniach nad chorobami układu nerwowego). Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości (zapewne po wielu latach dalszych badań) okaże się pomocna w leczeniu choroby Parkinsona u ludzi.

Medyczna marihuana – co warto o niej wiedzieć?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły