Strona główna WellbeingJoga Mantra ochronna – jak śpiewać, rodzaje mantr ochronnych

Mantra ochronna – jak śpiewać, rodzaje mantr ochronnych

autor: Portal NoZ Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Świat bazuje na wibracjach. Mantry ochronne od wieków miały przynosić spokój i bezpieczeństwo. Recytowanie lub śpiewanie mantr, czyli krótkich wersetów, może doprowadzić do „wewnętrznej transformacji” człowieka. Siła wibracji mantr ochronnych ma natomiast zneutralizować to, co negatywne, i uchronić człowieka przed złem, jednocześnie przyciągając do niego pomocnych ludzi. Poznaj najsilniejsze mantry ochronne.

Strona główna WellbeingJoga Mantra ochronna – jak śpiewać, rodzaje mantr ochronnych

Czym są mantry ochronne?

Mantra to formuła, zdanie lub sylaba, która jest elementem praktyki duchowej. Korzenie tych dźwięków sięgają buddyzmu i hinduizmu. Mantry ochronne to narzędzie, którego możemy użyć w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach, ale także wtedy, gdy czujemy się źle, wręcz beznadziejnie. Uważa się, że to dźwięki obdarzone specjalną mocą, która daje szansę uchronienia się przed negatywną energią, ludźmi o złych intencjach, oszustwami, chorobami, a także niebezpieczeństwem.

Mantr ochronnych nie należy używać bez celu – ich intencja powinna być ukierunkowana. Co więcej, moc mantr ochronnych nie będzie działa wobec osób, które nie są dla nas groźne.

Jak działa mantra ochronna?

Wiele osób zastanawia się, jak działają mantry ochronne. Ich moc kryje się w wibracjach. Mantry ochronne zmieniają i neutralizują negatywne wibracje. Historyczne księgi tłumaczą, że dzieje się to dzięki energii, która tworzy ochronne pole.

Współcześnie wielu praktyków medytacji i joginów uważa, że mantry działają tylko wtedy, gdy w nie wierzymy. Mówi się, że każdy musi sam przetestować własną wiarę w moc mantr. Jak? To już zależy od danej osoby. Można np. wybrać „nieprzyjemny drobiazg” ze swojego życia i rozpocząć śpiewanie mantry, która mogłaby nas przed daną rzeczą uchronić [1].

Kiedy stosować mantry ochronne?

  • przed medytacją lub jogą
  • przed podróżą
  • przed spotkaniami
  • przed zabawami/imprezami
  • przed pobytem w zatłoczonych lub niebezpiecznych miejscach
  • gdy czujemy złe wibracje lub mamy wątpliwości
  • gdy pojawiają się problemy trudne do rozwiązania [2]

Rodzaje mantr ochronnych

Mantra ochronna – „Aad Guray Nameh”

Mantra ochronna „Aad Guray Nameh” to mantra używana do przywołania ochronnej energii Wszechświata. Jest uznawana za najsilniejszą mantrę Kundalini i ma ponad 3000 lat. Mantry jogi Kundalini są śpiewane w języku, który nie jest bezpośrednio związany z granicami państwowymi. Jest to pochodna starożytnego języka pendżabskiego, znanego jako Saint-Language [1]. Uważa się, że najlepiej używać tej mantry, praktykując jogę, jednak moc tej mantry może być pomocna także w codziennym życiu.

Jej słowa tłumaczy się jako „kłaniam się wielkiej i niewidzialnej mądrości” (lub „kłaniam się pierwotnej mądrości na wieki”). Mantra „Add Guray” ma za zadanie chronić – dlatego możemy wypowiedzieć ją w towarzystwie swoich dzieci, podczas jazdy samochodem lub w domu. Wystarczy wyrecytować lub wyśpiewać ją trzy razy – na głos lub w myślach. Możemy także zastosować wizualizację i wyobrazić sobie ochronną tarczę światła, jednocześnie wypowiadając mantrę. Mantra wielkiej niewidzialnej mądrości wesprze w przyciąganiu do życia pomocnych ludzi, a to za sprawą otwarcia czakry serca, które przesyła do Wszechświata miłość i dobrą energię.

Mantra ochronna „Mangala Charan Mantra”

„Mangala Charan Mantra” to kolejna mantra ochronna. W dosłownym tłumaczeniu „Mangala Charan” oznacza „coś, co kładziemy u stóp Guru”. Śpiewanie mantr jest oznaką pokory, chęci pokłonienia się komuś, kto jest uosobieniem „pierwotnej mądrości”. Mantra „Mangala Charan” ma silne odniesienie do „Aad Guray Nameh” – wiele osób wręcz myli te dwie mantry. W rzeczywistości „Mangala” to pierwsze słowa szabada, świętej pieśni z Siri Guru Granth Sahib, świętego pisma Sikhów [2].

Mantra „Gayatri”

Mantra ta przynosi boską ochronę. Jej używanie zalecane jest wówczas, gdy się kogoś lub czegoś obawiamy, boimy. Mantrę tę uznaje się za bezpieczną, jednak stare pisma wspominają, że osoba ją stosująca powinna mieć czyste serce.

Często mantrę „Gayatri” nazywa się mantrą samoobrony – ma ona chronić przed krzywdą ze strony wrogów. Nie można używać tej mantry wobec ludzi, którzy są dla nas bezpieczni. Aby uwolnić wibrację, należy wypowiedzieć słowa mantry 108 razy dziennie.

„Ari Nari Tunari Anaro Nabi Kunabi”

Mantra ta chroni przed kłopotami, zazdrosnymi i nieżyczliwymi ludźmi, dodatkowo oczyszcza umysł ze zmartwień. Mantrę należy wypowiedzieć lub wyśpiewać czterokrotnie po 27 razy. W tym przypadku moc wibracji dźwięków ma nieść siłę ochronną.

„Sitatapatra” – czyli mantra Bogini Białego Parasola

Bogini Białego Parasola, znana jest również jako Ushnisha Sitatapatra, to potężne żeńskie bóstwo znane głównie w buddyzmie tybetańskim. Bogini ma zapewniać ochronę i usuwać wszelkie oszczerstwa i nadużycia. Śpiewanie mantry „Sitatapatra” może uchronić także przed korupcją, wrogami i przed utratą pozytywnej energii.

Pełna mantra brzmi: „Teyata Om Analale Anale Kasame Kasame Bayre Bayre Saume Saume Sarva Buddha Adishtana Adishite Svaha Om Sarva Teyata Ushnisha Sitata-patra Hum Pe Hum Mama Hum Ni Match”.

Jak śpiewać mantry ochronne?

Przede wszystkim niezbędna jest spokojna atmosfera, żeby nic nas nie rozpraszało. Kolejnym ważnym warunkiem jest wewnętrzna postawa skupienia i wiara w moc świętego dźwięku.

Poza postawą mentalną ważna jest także ta cielesna. Idealnie, gdy będzie to asana jogowa – pozycja lotosu. Jednak dla własnego komfortu można wybrać inną pozycję, na podłodze lub macie. Niezwykle ważne są proste plecy i pozycja otwierająca serce. Dodatkowo warto zadbać, by pomieszczenie było wentylowane, a przestrzeń umożliwiała przepływ dobrej energii przez czakry.

Początkowo można wsłuchiwać się w dźwięki mantry (na przykład odtwarzając ją z internetu). W następnej kolejności można wypowiadać ją samodzielnie, a nawet wyśpiewywać. Według starożytnych traktatów najlepiej powtarzać taką mantrę 108 razy. Druga teoria mówi o tym, że mantry powinny być wyśpiewywane codziennie przez 11–31 minut, przez 40 dni [3]. Podczas śpiewania mantr niezwykle ważna jest uważność na doznania płynące z ciała, oddech oraz własne reakcje na ten wyjątkowy dźwięk.

Możliwe jest też wzmocnienie efektu śpiewania mantr za pomocą wizualizacji. W celach ochronnych dobrze jest wyobrazić sobie wokół siebie lub innych tarczę ochronną lub inną moc ochraniającą. Najważniejsze jednak, by wytyczyć sobie cel (na przykład ochrona rodziny) i ową tarczę wyobrazić sobie wokół najbliższych.

Po praktyce śpiewania mantr warto zostać jeszcze na kilka chwil w stanie medytacyjnym [4].

Źródła:

  1. The Daily Meditation. (2016). 7 Mantras For Protection From Enemies & Everything. Pobrane z https://www.thedailymeditation.com/mantras-for-protection
  2. Kundalini Yoga School. (2023). Aad Guray Nameh – mantra for protection. Pobrane z https://kundaliniyogaschool.org/2020/02/01/aad-guray-nameh-mantra-protection-kundalini-yoga/
  3. Maciąg, A. (2016). Silna mantra ochronna Aad Guray Nameh. Pobrane z https://agnieszkamaciag.pl/mantra-ochronna-aad-guray/
  4. Ki, K. (2016). Most Powerful Protection Mantras That Can Literally Save Your Life. Pobrane z https://solancha.com/most-powerful-protection-mantras-that-can-literally-save-your-life/
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły