Strona główna WellbeingJoga Mantry słowiańskie – czyli czym są Agmy?

Mantry słowiańskie – czyli czym są Agmy?

autor: Julia Jarosz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

W kulturze słowiańskiej już w czasach starożytnych praktykowano śpiewanie lub recytowanie mantr. Słowiańskie Agmy uznawano za słowa mocy. W przeszłości odśpiewywali je szamani, a także kapłanki, by pracować z wewnętrznymi wibracjami. Obecnie mantry wykorzystuje się do praktykowania jogi lub podczas medytacji.

Strona główna WellbeingJoga Mantry słowiańskie – czyli czym są Agmy?

W starożytności wierzono, że wypowiadana mantra dodaje wewnętrznych sił, wzmacnia poczucie własnej wartości, a także przyśpiesza proces tworzenia rzeczywistości i dodaje wsparcia sił wyższych. Obecnie wierzenia te mają nieco bardziej metaforyczne przesłanie, a moc mantr jest dodatkowym elementem wzmacniającym holistyczną dbałość o sferę duchową.

Mantry słowiańskie – czym są?

Słowiańskie mantry, określane również jako Agmy – to słowa, sylaby lub wersety powtarzane lub śpiewane w celu osiągnięcia konkretnych korzyści, na przykład w sferze duchowej. Mantry słowiańskie zazwyczaj składają się z jednego lub dwóch słów. Uznaje się, że słuchając mantr, czytając je czy śpiewając, dana osoba rozpoczyna procesy na subtelnym poziomie uczuciowym, a nawet duchowym. Agma może być nośnikiem energii miłości lub zastrzykiem ogromnej energii życiowej. Wszystko zależne jest od tego, jaką mantrę zastosujemy.

Uważa się, że słowiańskie Agmy wpływają na każdą z czakr, pomagając energii swobodnie poruszać się po całym ciele. To ostatecznie stabilizuje organizm, a także chroni go przed negatywnym wpływem czynników z zewnątrz.

Jak działają mantry?

Śpiewanie, powtarzanie lub czytanie mantr dodaje energii, wspomaga regenerację sił witalnych, a także wprowadza równowagę energetyczną. Mantry niekiedy utożsamiane są z pewnymi mocami, jednak takie skojarzenie prawdopodobnie związane jest z mistycznymi korzeniami mantr oraz ich historycznym wykorzystywaniem w obszarze uzdrawiania. Obecnie mantry używane są jako element medytacji, chwili z samym sobą, a także podczas praktyki jogi i relaksacji.

Skąd wzięły się słowiańskie mantry?

Słowiańskie mantry powstały w związku z zasadą, która mówi, że wszystko na świecie opiera się na wibracjach dźwiękowych. W starożytności uważano, że pewne akordy tworzą wibracje naładowane energetycznie. Takie wibracje z kolei uruchamiały bardziej globalne mechanizmy energetyczne, które oddziaływały na organizm człowieka lub rzeczywistość, z której te wibracje emanują.

Współcześnie uznaje się, że moc mantr związana jest z tym, jakie znaczenie sami nadajemy takiej praktyce. Ponieważ do uwolnienia mocy mantr niezbędna jest praktyka – zawsze warto spróbować, by przekonać się, jak na nas działają. Istotna jest jednak prawidłowa praktyka!

Jak pracować z mantrami słowiańskimi?

Mantrom słowiańskim przypisuje się ogromną moc. Dlatego warto ich słuchać, wypowiadać je lub odśpiewywać z dużą dozą ostrożności i uważności – najlepiej podczas medytacji lub indywidualnej „ceremonii”.

Oto kilka wskazówek, których warto przestrzegać:

  • Nie należy ich nadużywaćW przeciwieństwie do mantr wedyjskich, które można stosować regularnie i codziennie, mantry słowiańskie nie tolerują stałości. Wymawianie mantr słowiańskich powinno być otoczone pewną wyjątkowością, której nie można nadużywać. Tak też jest w codziennym życiu: jeśli coś niezwykłego wypowiadamy lub zjadamy codziennie, z czasem staje się to naszą codziennością i traci swoją wyjątkową wartość [1].
  • Warto znać celMantrom słowiańskim przypisuje się ogromną moc energetyczną, dlatego korzystanie z nich dla rozrywki mija się z ich przeznaczeniem. Warto wytyczyć sobie cel ich używania. Najprostszym sposobem jest sformułowanie pytania lub pragnienia, a następnie słuchanie, czytanie lub odśpiewywanie mantr słowiańskich.

Słowiańska mantra pomyślności i dobrobytu – czyli słowa mocy

  • Agma „Radogoy” jest prawdziwie rodzinna, pomaga zachować i zwiększyć dobrobyt rodziny, a także sprawić, że związek będzie szczęśliwy i harmonijny.
  • Agma „Zrozhden” wspomaga zdrowie. Ma za zadanie szybko przywracać utracone zdrowie, chronić przed dolegliwościami, a także pomagać zakończyć czarną passę w życiu.
  • Agma „Drago” przyciąga do życia godnych przedstawicieli płci przeciwnej. Jest używana, gdy konieczne jest znalezienie osobistego szczęścia. Agma ta pośrednio odpowiada także za przyciąganie pieniędzy do życia.
  • Agma „Urra” to mantra dla tych, którzy chcą uczyć się nowych rzeczy. Ułatwia poszukiwanie powołania, pomaga w pracy i nauce, a także stwarza nowe możliwości rozwoju w życiu.
  • Agma „Wese” pomaga wybrać właściwy kierunek osobie, która znajduje się w trudnej sytuacji.

Różnica w brzmieniu niektórych mantr wynika z tego, że w czasach historycznych informacje były przekazywane ustnie. Najprawdopodobniej to różnego rodzaju zniekształcenia wpłynęły na to, że obecnie zauważamy różnice w zapisie lub brzmieniu niektórych mantr.

Najsilniejsza mantra – „Radoro Daro Slavo”

„Radoro Daro Slavo” jest postrzegana jako najsilniejsza z mantr. Każde ze słów tej mantry ma swoje indywidualne znaczenie, a niezwykła kombinacja daje ogromną moc. Agmy zwykle wypowiada się lub wyśpiewuje zgodnie z melodią własnego serca – czyli od 60 do 100 razy. Niekiedy za idealną i wyjątkową cyfrę uważa się 108.

Radoro

Przywraca zerwane więzi międzyludzkie, sprzyja dobremu losowi, a przy tym wprowadza równowagę energetyczną.

Daro

Przynosi radość, jednocześnie niwelując pojawiające się konflikty między sferą cielesną a duchową.

Slavo

Dodaje sił i energii, a także pomaga przystosować się do życiowych zmian, niwelując negatywne emocje [2].

Źródła:

Koon. (2020). Slavic mantras of protection. Slavic mantras help to overcome difficult situations. Pobrane z https://koon.ru/en/slavyanskie-mantry-zashchity-slavyanskie-mantry-pomogayut-preodolevat-slozhnye/.

Magiczny Zielnik Dziewanny. (b.d.). Agmy sławiańskie Mantry, słowa mocy naszych Bogów. Pobrane 9 listopada 2022 z https://magicznyzielnikdziewanny.com/2020/01/04/agmy/.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły