Pachnące, gęste, słodkawe mleko kokosowe to nasz sprzymierzeniec w walce z chorobami. Zawiera kwas laurynowy który działa przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a także niszczy groźne wirusy i grzyby. Drugi ważny składnik: kwas kaprylowy działa z kolei ochronnie na układ trawienny. Uszczelnia i regeneruje nabłonek jelitowy. Dzięki temu toksyny i drobnoustroje nie przedostają się przez mikrootwory w głąb ciała, tylko są wydalane. Z kolei cenne nienasycone tłuszcze MCT (średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe) dostarczają nam energii. Dzięki swojej budowie nie potrzebują do strawienia żółci, a zatem nie obciążają układu trawiennego i trafiają bezpośrednio do krwiobiegu.
Mleko kokosowe zawiera też biodostępne pierwiastki, czyli takie, które organizm wchłania lepiej niż te z suplementów. Wśród nich znajdują się:
- magnez, który wspomaga nas w stresie i łagodzi napięcie mięśniowe, poprawia pamięć i usprawnia procesy myślowe.:
- potas – pełni ważną rolę w regulacji ciśnienia krwi, pracy nerek i gospodarce wodno-elektrolitowej, a także wzmacnia układ nerwowy;
- miedź pełni istotną funkcję w produkcji hemoglobiny i razem z żelazem uczestniczy w transportowaniu tlenu do każdej komórki, zwłaszcza do wrażliwej na niedotlenienie tkanki nerwowej. Odpowiedni poziom tego pierwiastka ułatwia myślenie, zapamiętywanie, wspomaga kreatywność.
Spis treści
Domowe mleko kokosowe – przepis na zdrowie
Kupując mleko kokosowe, wybierz napój w kartonie. W produkcji metalowych puszek bywa stosowany rakotwórczy bisfenol A – substancja, która może przenikać z opakowania do produktu.
Ale możesz też przygotować w je sama w domu. Wystarczą dobrej jakości wiórki kokosowe (najlepiej niesiarkowane, zamknięte w ciemnym opakowaniu z minimalną ilością powietrza, by nie traciły wartości przez utlenianie się) i trochę wody.
Mleko kokosowe – jak zrobić je w domu?
Składniki:
- 2 szklanki wiórków
- 2 szklanki wody
- blender, sitko, gaza
Jak to zrobić?
Wymieszaj płatki z wodą i gotuj około 2 minut. Przestudź powstałą masę i blenduj przez 2–3 minuty, a następnie wyciśnij płyn przez czystą gazę. Odsączoną masę włóż znowu do garnka, dolej 2 szklanki wody i gotuj kolejne 2–3 minuty. Wyciśnij i odsączamy ją ponownie. I jeszcze raz powtórz procedurę.
Wyciśnięte mleko zagotuj, przelej do słoików, a gdy ostygną, schowaj do lodówki.
Mleko kokosowe kontra mleko migdałowe i sojowe
Mleczko kokosowe uważa się za najcenniejsze wśród różnych rodzajów mleka roślinnego. Dlaczego? Jest najbardziej stabilne termicznie – to oznacza, że podczas gotowania nie utleniają się jego zdrowe składniki i nie przekształcają się w prozapalne i pronowotworowe substancje.
W mleku migdałowym (mniej stabilnym termicznie) przy podgrzewaniu pojawiają się szkodliwe związki. Z kolei popularne mleko sojowe zawiera estrogeny i może wpływać niekorzystnie na poziom hormonów w organizmie.
Widać to szczególnie u mężczyzn, którym po radykalnym przejściu na dietę roślinną, bogatą w produkty sojowe, zaczynają rosnąć piersi, bywa też, że modulacja głosu zmienia się na bardziej kobiecą.
Dla kobiet mleko to nie jest aż tak groźne, ale wszystko w nadmiarze może zaszkodzić. Poza tym soja jest od lat tak znacząco modyfikowana genetycznie, że dziś ma niewiele wspólnego z oryginalną, cenną rośliną sprzed lat.
Oczywiście w każdym mleku roślinnym doszukamy się odżywczych składników, ale liderem jest zdecydowanie mleko kokosowe. Przydatne jest szczególnie wtedy, gdy walczymy z przeziębieniem, infekcjami, chcemy dodać sobie sił i wesprzeć odporność. Jest też naturalnym wsparciem dla osób z problemami jelitowymi i trawiennymi.
Warto pić je na co dzień także profilaktycznie. Wzmacnia organizm, co skutkuje zwiększonym poziomem energii i witalności.
Ważne! Mleko kokosowe jest też znakomitą bazą do przygotowania do innego cennego napoju tzw. złotego mleka, które może być z powodzeniem stosowane jako naturalny lek przeciwzapalny, antybakteryjny, przeciwwirusowy, a także… uspokajający.