Pierwszym owocem, który natychmiast przychodzi nam do głowy, gdy tylko pomyślimy o polskich owocach, jest bez wątpienia jabłko. Wszak Polska jabłkami stoi. Jabłka nadają się do potraw słodkich i wytrawnych, na surowo i ugotowane lub upieczone, do zjedzenia na bieżąco i na przetwory na zimę, dla dzieci i dorosłych. Mało kto nie lubi jabłek, goszczą prawie w każdym domu. Z jabłek możesz przygotować pyszne dania na każdą porę roku.
Spis treści
Co zrobić z jabłek na śniadanie?
Zacznijmy od podstawowego posiłku, jakim jest śniadanie. Wykorzystanie jabłek do przygotowania śniadania to świetny pomysł na dobry początek dnia. Jabłka są idealne np. jako dodatek do pełnowartościowej owsianki.
Owsianka z jabłkami
Składniki:
- pół szklanki płatków owsianych, najlepiej górskich
- 1,5 szklanki wody
- szczypta soli
- 1 jabłko – obrane i pokrojone w grubą kostkę
- kilka orzechów włoskich, laskowych, pekan (dowolnie), kilka migdałów obranych ze skórki – orzechy można z grubsza posiekać
- łyżka owoców żurawiny (suszonej)
- opcjonalnie miód do posłodzenia, cynamon, imbir
W garnku umieścić płatki owsiane, zalać wodą i doprowadzić do wrzenia. Gotować na małym ogniu przez około 15 minut, aż mieszanina zgęstnieje, od czasu do czasu delikatnie mieszając. W połowie gotowania dodać resztę składników. Owsiankę można doprawić cynamonem i szczyptą imbiru. Pyszne śniadanie gotowe 🙂
Warto wiedzieć: jeżeli zamierzamy zjeść owsiankę na śniadanie następnego dnia, dobrze jest poprzedniego dnia wieczorem zalać płatki owsiane wodą i pozostawić na całą noc. Są wtedy lepiej strawne i pozbawione kwasu fitynowego.
Jabłka w owsiance można oczywiście połączyć z innymi owocami, jak np. maliny, borówki, truskawki czy banan.
Pieczona owsianka z jabłkami i żurawiną
Składniki:
- dwie szklanki napoju migdałowego
- szklanka płatków owsianych
- cynamon, kardamon, żurawina suszona, pokrojone w kostkę obrane kwaśne jabłko (najlepiej szara reneta), garść orzechów laskowych
Płatki owsiane zalać gorącym mlekiem migdałowym, dodać jabłko i żurawinę, posypać sproszkowanym cynamonem i kardamonem, dodać orzechy i piec w naczyniu żaroodpornym, bez przykrycia, w temperaturze 190 stopni, przez około 25–30 minut.
Na słodkie śniadanie z jabłkami można też przyrządzić jaglankę z jabłkami i rodzynkami, drobną kaszę orkiszową,ugotowaną na wodzie z dodatkiem jabłek, bakalii i orzechów, a także słodkie placuszki z jabłkami:
Placki z jabłkami
Składniki:
- 2 jabłka – obrane i starte na grubych oczkach
- duże opakowanie (200 g) jogurtu greckiego
- 2 jajka
- 120 g mąki – może być pszenna, ale równie dobrze można użyć mąki orkiszowej lub jaglanej
- 2 łyżki cukru pudru
- łyżeczka proszku do pieczenia
- łyżeczka sody oczyszczonej
- szczypta soli
- łyżka cukru waniliowego
W misce wymieszać dokładnie jogurt i jajka, w drugiej misce połączyć mąkę, proszek do pieczenia, sodę, cukier i cukier waniliowy, po czym dodać suche produkty do mokrych i wymieszać do połączenia się składników.
Do ciasta dodać starte jabłka (mogą być też pokrojone w cienkie plasterki, wtedy będą lepiej wyczuwalne podczas jedzenia), delikatnie połączyć i smażyć na oleju rzepakowym lub maśle klarowanym. Przed podaniem placki można posypać cukrem pudrem wymieszanym z cynamonem.
Zobacz także: Racuchy z jabłkami – przepisy na pyszne placuszki bez glutenu, bez laktozy, dla wegan
Co zrobić z jabłek na obiad?
Jabłka to również doskonała propozycja na sycący obiad. Mogą stanowić dodatek do dań na słodko, np. do naleśników lub racuchów. Kwaśne jabłka wykorzystywane są też w daniach wytrawnych – można dodawać je do mięsa, aby podbić jego walory smakowe. Nadają się do przygotowania np. pieczonej kaczki z jabłkami, polędwicy lub schabu z jabłkami, dań mięsnych w sosie słodko-kwaśnym, gęsi z jabłkami.
Jabłka są składnikiem wielu surówek oraz sałatek, można je także dodawać do zup kremów.
Wątróbka z jabłkiem i cebulą
Składniki:
- pół kilograma wątróbki drobiowej
- 2 cebule
- 2 jabłka średniej wielkości, najlepiej kwaśne
- sól i pieprz
- natka pietruszki
Wątróbkę oczyścić, umyć i osuszyć. Jabłka pokroić w grubą kostkę, cebulę w cienkie plasterki. Na patelni rozgrzać olej, wrzucić cebulę i jabłka i dusić na średnim ogniu do miękkości, ale tak, żeby z jabłek nie zrobiła się papka. Odłożyć na talerz. Ponownie rozgrzać olej na patelni i smażyć wątróbkę obtoczoną w mące.
Wątróbkę smażymy krótko, do miękkości, doprawiając ją solą i pieprzem dopiero pod sam koniec smażenia, aby nie stwardniała. Łączymy jabłka, cebulę i wątróbkę, obficie posypujemy całość posiekaną zieloną pietruszką i pyszny obiad gotowy. Można podawać go na liściach sałaty, z dodatkiem pieczywa lub gotowanych ziemniaków.
Warto wiedzieć: wątróbkę należy podawać z kwaśnymi dodatkami, takimi jak jabłka, ogórek kiszony, zielona pietruszka, ponieważ zawierają one witaminę C. Żelazo obecne w wątróbce wchłania się o wiele lepiej w jej obecności.
Szaszłyki z polędwiczek i jabłek
Składniki:
- polędwiczka wieprzowa
- 2 jabłka
- kilka sztuk cebuli szalotki
- czerwona papryka
- przyprawy: sól, pieprz, oregano, kurkuma, słodka papryka, suszony tymianek
- oliwa
Polędwiczkę umyć, osuszyć, oczyścić z błonek i pokroić na plastry grubości około 1 cm. Delikatnie rozgnieść dłonią, umieścić w misce i zamarynować w przyprawach wymieszanych w oliwie. Szalotki obrać i pokroić na połówki, paprykę umyć i pokroić w dość szerokie paski, jabłka pokroić w plastry, usuwając wcześniej gniazda nasienne.
Poszczególne składniki nadziewać kolejno na patyki do szaszłyków, następnie ułożyć w nasmarowanym tłuszczem naczyniu żaroodpornym i piec w temperaturze 200 stopni przez około 15 minut. Podawać z ryżem lub ziemniakami albo tylko z dodatkiem dobrej sałatki.
Racuchy z jabłkami
Składniki:
- szklanka mleka
- szklanka mąki pszennej
- 1 jajko
- 2 jabłka
- łyżka cukru waniliowego
- pół łyżeczki sody oczyszczonej
- 2 łyżeczki cukru pudru
Mąkę wymieszać z cukrem, cukrem waniliowym i sodą, dodać mleko i jajko i zmiksować ciasto na jednolitą masę. Jabłka obrać i pokroić na drobne plasterki, wymieszać z ciastem. Smażyć na oleju rzepakowym, maśle klarowanym lub oleju kokosowym na złoty kolor. Można je posypać cukrem pudrem albo podawać z kwaskowatym dżemem.
Jak zrobić z jabłek pyszne desery?
Jabłka i dania z jabłkiem nadają się również doskonale do rozmaitych deserów. Nawet zwykłe słodkie placki lub naleśniki z jabłkami mogą stanowić świetny dodatek do popołudniowej herbaty lub kawy. Nie ma to jednak jak domowa, obłędnie pachnąca cynamonem szarlotka. Do szarlotki najlepiej nadaje się szara reneta, z której możemy wcześniej przygotować pyszny mus jabłkowy. Piekąc jabłecznik, można również po prostu zetrzeć jabłka na tarce z grubymi oczkami, wymieszać je z sokiem z cytryny i nadzienie do ciasta gotowe.
Każdy z nas ma zapewne swój ulubiony przepis na szarlotkę. Zazwyczaj wykorzystuje się tu kruche ciasto, na które wykładamy gotowane lub świeże starte jabłka z dodatkiem cynamonu, a na wierzchu kładziemy drugą warstwę ciasta. Deser taki jest nie tylko szybki i łatwy do zrobienia, praktycznie dla każdego, ale przede wszystkim niezwykle smaczny. Szarlotkę można podawać na ciepło, np. z lodami, lub na zimno, posypaną cukrem pudrem.
Starte jabłka, z dodatkiem żurawiny, rodzynek i cynamonu można także zawinąć w rozwałkowane kruche lub francuskie ciasto, tworząc strudel z jabłkiem – po prostu pycha! Ciasto takie wygląda wykwintnie, chociaż jest proste i szybkie do wykonania – to doskonały pomysł na to, co zrobić z jabłek na niedzielne popołudnie.
Z innych godnych polecenia ciast i deserów z jabłkami można wymienić np. biszkopt z jabłkami i bitą śmietaną, chrupiące drożdżówki z nadzieniem z jabłek, puszysty jabłecznik na biszkoptowym cieście, szarlotkę z migdałową kruszonką, apple pie, ciasto ucierane z jabłkami i kruszonką i wiele innych pyszności.
Co można zrobić z jabłek na szybko?
Jabłka prawie zawsze mamy pod ręką. Lato i jesień obfitują również w wiele innych, świeżych owoców i warzyw. Na szybko można zrobić z nich pyszne i pożywne smoothie, koktajle i desery.
Smoothie z jabłkiem
Składniki:
- 1 jabłko
- 1 kiwi
- kawałek selera naciowego
- kilka łodyżek natki zielonej pietruszki
- garść świeżego szpinaku
- kawałek świeżego ogórka
- sok jabłkowy
- plasterek cytryny
- łyżeczka siemienia lnianego
Jabłko, ogórek, kiwi i cytrynę obrać ze skórki, wszystkie składniki pokroić na kawałki i umieścić w blenderze, dodać sok jabłkowy i siemię lniane i zmiksować na gładką, jednolitą masę.
Koktajl jabłkowy
Składniki:
- 1 duże jabłko
- szklanka mleka migdałowego
- 100 ml jogurtu naturalnego greckiego
- kilka migdałów
- opcjonalnie miód do smaku
Wszystkie składniki umieścić w blenderze i dokładnie zmiksować. Przed podaniem posypać sproszkowanym cynamonem i imbirem.
Jabłka pieczone z miodem i orzechami
Składniki:
- 4 duże jabłka (lub więcej, w zależności od tego, na ile osób chcemy przygotować deser)
- orzechy włoskie, z grubsza pokrojone
- miód
- cynamon
Jabłka umyć i wydrążyć z nich gniazda nasienne od strony ogonka, uzyskując wgłębienie w owocu. We wgłębieniu umieścić łyżeczkę miodu, łyżeczkę orzechów, posypać cynamonem. Piec w naczyniu żaroodpornym w temperaturze 180 stopni, przez około 40 minut, do miękkości. Przed podaniem można nałożyć na jabłko bitą śmietanę lub łyżkę jogurtu naturalnego, oprószyć cynamonem.
Crumble z jabłkami
Składniki:
- 150 g mąki pszennej
- 100 g masła
- 80 g cukru pudru
- 1 kg jabłek
- 2 łyżki cukru
- cynamon
- opcjonalnie rodzynki, żurawina
Mąkę, cukier puder i pokrojone w kosteczkę masło rozgnieść palcami do uzyskania kruszonki. Jabłka obrać i pokroić w ósemki lub grubą kostkę. Na patelni rozpuścić 2 łyżki masła, dodać jabłka, cukier, cynamon i bakalie. Dusić pod przykryciem kilka minut. Jabłka rozłożyć w naczyniu żaroodpornym i przykryć równomiernie kruszonką. Piec 45 minut w temperaturze 180 stopni. Deser taki najlepszy jest na ciepło, podawany z lodami lub bitą śmietaną. Sprawdza się również na zimno.
Co zrobić z jabłek na zimę?
Przetwory z jabłek są łatwe do zrobienia – jesienią pakujemy owoce w słoiki, pasteryzujemy i przez całą zimę możemy cieszyć się dobrodziejstwem i smakiem jabłek. Najbardziej popularne przetwory z jabłkami w roli głównej to:
- kompot z jabłek
- powidła jabłkowe
- dżem jabłkowy
Są bardzo łatwe i szybkie do zrobienia. Potem można wykorzystać je na różne sposoby, przygotowując np. ciasta lub naleśniki z musem jabłkowym. Same w sobie także stanowią sycącą przekąskę, można je zajadać prosto ze słoika, traktując jako zdrowy deser. Tym zdrowszy, im mniej cukru użyjemy w przepisie. Jeśli jabłka są wyjątkowo słodkie, można przygotować z nich przetwory w ogóle bez dodatku cukru.
Powidła jabłkowe bez cukru
Składniki:
- słodkie jabłka
- sok z cytryny
- cynamon
- kilkanaście goździków
Jabłka obrać, wydrążyć gniazda nasienne i pokroić w kawałki. Skropić sokiem z cytryny. Jabłka prażyć w garnku, podlewając na początku niewielką ilością wody. Gotować, od czasu do czasu mieszając, aby się nie przypaliły, aż do uzyskania dość gęstej konsystencji. W zależności od preferencji możemy pozostawić w powidłach kawałki jabłek lub rozgotować je na puszysty mus. Pod koniec gotowania dodać cynamon i goździki. Gorące powidła przekładać do słoików. Najlepiej jeszcze dodatkowo je zapasteryzować, przez około 10 minut.
Jak widać, jabłka można jeść dosłownie „na okrągło”. Ich smak jest na tyle uniwersalny, że dopasowuje się do każdej potrawy, a wartości odżywcze są nie do przecenienia. To idealne owoce, które warto mieć w kuchni pod ręką przez cały rok.