Strona główna WellbeingJoga Mantra uzdrawiająca – czym jest? Rodzaje mantr uzdrawiających

Mantra uzdrawiająca – czym jest? Rodzaje mantr uzdrawiających

autor: Julia Jarosz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Mędrcy i jogini powtarzają, że wszystko, co jest we wszechświecie, niesie swoją wibrację łącznie ze słowami, które wypowiadamy. Śpiewanie lub powtarzanie mantr ma za zadanie umożliwić przepływ energii. Niektóre z nich mają dodatkowy aspekt uzdrawiający. Poznaj niezwykłe mantry, które wspomogą twoje zdrowie.

Strona główna WellbeingJoga Mantra uzdrawiająca – czym jest? Rodzaje mantr uzdrawiających

Mantry to krótkie sylaby lub słowa, które w zależności od znaczenia mają odmienne działanie – na przykład przynoszą wewnętrzny spokój, pozytywną energię lub działają uzdrawiająco. Słowo „uzdrowienie” warto wziąć jednak w cudzysłów. W naszej kulturze słowu „uzdrowienie” przypisuje się spore znaczenie religijne, które utożsamiane jest z cudem.

W przypadku mantr to znaczenie ma nieco inny wymiar. Mantry mogą polepszać samopoczucie, łagodzić stres, dodawać lekkości i poczucia przyjemności, stąd stosuje się określenie „uzdrowienie”. Metaforycznie można by powiedzieć, że mantry uzdrawiają duszę i niosą leczniczą energię.

Znaczenie i moc mantr nie muszą być utożsamiane z czymś potężnym i wielkim. Energetyzujący śpiew może być pomocny w przejściu trudnych okresów życiowych. Może także stanowić element codzienności i formy dbania o własny dobrostan fizyczny oraz psychiczny [1].

Mantry uzdrawiające – czym są?

Słowo „mantra” w luźnym tłumaczeniu oznacza „instrument umysłu/duszy”. Historia mantr związana jest z tradycyjną praktyką jogi, która przeplata się z hinduizmem, buddyzmem i filozofią. Niezwykła moc mantr wynika z wiary, że słowa i przekonania mogą oddziaływać na wzorce myślowe, które są głęboko zakorzenione w ludzkim wnętrzu. Jednak nie jest to jedyne wytłumaczenie wyjątkowej mocy tych połączonych sylab. Mantry wywodzą się z najstarszego języka świata – sanskrytu. Język ten uznaje się za część ludzkiej duszy, który rozpoznawany jest przez ludzkie ciało, wchodząc z nim w interakcję.

W tradycyjnych praktykach wierzono, że trzeba wypowiadać lub śpiewać mantrę aż 125 000 razy, aby zatopiła się w najgłębszej części ludzkiej duszy. Jednak większość źródeł rekomenduje wyśpiewywanie mantr zgodnie z rytmem własnego serca, czyli w przedziale od 60 do 100 razy.

Joginki i jogini śpiewają je podczas medytacji lub praktyki, stymulując przepływ energii. Chcesz przekonać się, jak mantry działają na ciebie? Weź głęboki oddech i zaśpiewaj mantrę, która niesie za sobą uzdrawiającą moc.

Śpiewanie mantr – w czym pomaga?

Sekret śpiewania mantr kryje się w przenoszeniu przez nie wysokich wibracji, które pomagają przywrócić harmonię duszy i ciała, a także niosą leczniczą energię. Uzdrawiająca moc mantry może być skierowana na obszar dyskomfortu, który potrzebuje uzdrowienia, lub na ogół, jakim jest fizyczność lub duchowość.

W czym może pomóc codzienne śpiewanie mantr?

  • w przywróceniu równowagi
  • we wsparciu procesów zdrowienia mentalnego lub fizycznego
  • we wzmocnieniu intencji medytacji
  • w przywróceniu pozytywnej energii
  • w zwiększeniu koncentracji
  • w redukcji stresu
  • w zwiększeniu poczucia spokoju

Rodzaje mantr uzdrawiających

RA MA DA SA SA SAY SO HUNG

To osiem sylab, w których drzemie moc. Skrócona wersja, czyli „Ra Ma Da Sa Say”, znana jest jako uniwersalna mantra uzdrawiająca. „Ra Ma Da Sa Say” jest także nazywana tantrą serca, gdyż stymuluje przepływ energii w czakrach. Mantra ta składa się z kilku dźwięków, a każdy z elementów niesie inne znaczenie. Każdą z części tej mantry czytamy tak samo jak piszemy, poza jedną na końcu mantry. Ostatnią sylabę wymawiamy – hang.

  • Ra – słońce
  • Ma – księżyc
  • Daa – ziemia
  • Sa – nieskończoność
  • Sa Say – totalna nieskończoność
  • So – osobiste poczucie połączenia i tożsamości
  • Hung – nieskończoność wibrującej energii i prawdziwości

OM SHRI DHANVANTRE NAMAHA

Te słowa zaliczane są do najpotężniejszych mantr na dobre zdrowie. Pierwsza sylaba „om” oznacza świętą sylabę hinduizmu. Dhanvantari jest awatarem Wisznu w hinduizmie, który pojawia się w Wedach i Puranach jako bóg Ajurwedy. W tej mantrze najważniejsze jest odnalezienie błogosławieństwa zdrowia dla siebie i/lub najbliższych.

EK ONG KAR

Starożytna mantra „Ek Ong Kar” przemienia to, co negatywne, w pozytywne. Dodatkowo mantra ta chroni i pomaga przejść przez trudne chwile. Jest też nośnikiem dobrej energii.

MAHA MRITYUNJAYA MANTRA

„Maha Mrityunjaya Mantra” jest jedną z najpotężniejszych mantr sanskryckich. Mówi się, że jest bardzo korzystna dla zdrowia fizycznego, emocjonalnego i psychicznego. Mantra ta może wesprzeć okres leczenia lub zdrowienia [2].

Mantry afirmacyjne

Poza tradycyjnymi mantrami wywodzącymi się z sanskrytu obecnie chętnie korzysta się z niereligijnych indywidualnych afirmacji. Treść takiej mantry można wymyślić samodzielnie. Ich znaczenie może być uzależnione od własnych potrzeb.

Przykładowe mantry afirmacyjne wspierające zdrowie:

  • „Czuję, jak zdrowie wypełnia moją duszę i ciało”
  • „Z miłością i współczuciem chronię swoje ciało”
  • „Jestem wdzięczna za każdy nowy dzień na mojej drodze do wyzdrowienia”

Jak śpiewać mantry?

Mantry można wypowiadać lub śpiewać. Nie ma dokładnej zasady, kiedy jest najlepszy czas na wyśpiewywanie mantr. Dobrze, żeby czas lub czynność, podczas której recytujemy uzdrawiające sylaby, napawała nas spokojem i energią, tak aby dla nas ta chwila nie była przypadkowa.

Niektóre osoby śpiewają mantrę, przygotowując masło klarowane ghee lub przyrządzając ulubione pokarmy [3]. Inni z kolei praktykują je podczas porannych spacerów po lesie. Mantra może być formą afirmacji lub indywidualnej modlitwy, która wcale nie musi opierać się na wierzeniach religijnych. Bardzo częstą praktyką jest odśpiewywanie mantr podczas jogi lub medytacji.

Uzdrawiająca medytacja

Medytacja to technika relaksacyjna, która pozwala oczyścić umysł i rozluźnić ciało. Dlaczego najlepiej odśpiewywać mantry podczas medytacji? Po pierwsze medytacja jest wyjątkowym czasem poświęconym samemu sobie; jest to chwila łączności między naszymi potrzebami a naszą duszą i ciałem. Po drugie – medytacja charakteryzuje się wysoką koncentracją na potrzebach płynących z naszego wnętrza. Dołączenie mantry do codziennej praktyki może uruchomić wyjątkową wibrację dobroci i uwolnić energię, której potrzebujemy.

  • Znajdź spokojne miejsce, w którym możesz medytować bez zakłóceń. Następnie rozgość się w wygodnej pozycji.
  • Zdecyduj, jak długo chcesz medytować (od 3 do 30 minut), i ustaw minutnik. Rozważ użycie cichego, relaksującego dźwięku, aby alarm nie wyrwał cię ze spokojnego stanu medytacyjnego.
  • Zacznij od kilku naturalnych, głębokich oddechów. Staraj się nie zmieniać rytmu własnego oddechu. Po prostu skup się na powietrzu, które przepływa przez twoje ciało.
  • Użyj swojej mantry lub wykorzystaj tę, która ma dla ciebie wyjątkową wartość, na przykład „Ra Ma Da Sa”. Możesz zacząć wypowiadać mantrę na głos lub powtarzać ją po cichu. Spróbuj dopasować mantrę do swojego oddechu.
  • Niech twój oddech cię poprowadzi. Pozwól sobie napełnić się pozytywną energią.
  • Podczas medytacji prawdopodobnie zauważysz, że twoja uwaga zaczyna wędrować. Kiedy tak się stanie, nie próbuj wypierać niechcianych myśli. Zamiast tego po prostu zaakceptuj je i pozwól im przeminąć.
  • Gdy czas twojej medytacji dobiegnie końca, ostatni raz weź głęboki wdech i powoli, ze spokojnym umysłem wróć do codzienności. Zwróć uwagę na to jak się czujesz ty i twoje ciało. Niech dobra energia będzie w tobie [4]!

Źródła:

  1. Chubb, T. (b.d.). 11 Powerful Mantras for Healing. Pobrane 5 października 2022 z https://thriveglobal.com/stories/11-powerful-mantras-for-healing/
  2. Meditative Mind. (b.d.). These 3 Mantras is all you need for Physical, Emotional and Spiritual Healing. Pobrane 5 października 2022 z https://meditativemind.org/these-3-mantras-is-all-you-need-for-physical-emotional-and-spiritual-healing/
  1. Maciąg, A. (b.d.). Co to jest masło klarowane, czyli ghee, i dlaczego warto go używać? Pobrane 5 października 2022 zhttps://agnieszkamaciag.pl/maslo-klarowane/
  2. Raypole, C. (2020). Have Trouble Meditating? Try Mantra Meditation. Pobrane z https://www.healthline.com/health/mantra-meditation#tips-and-tricks
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły