Strona główna DzieckoZdrowie dziecka Pierwsze badania niemowlęcia

Pierwsze badania niemowlęcia

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Wracasz z noworodkiem do domu i jesteś zagubiona. Kiedy iść z nim na pierwszą wizytę do pediatry, a kiedy do ortopedy zbadać mu stawy biodrowe? Powinnaś zwrócić się o radę do okulisty, kiedy malec zezuje albo pochwalić się pierwszymi ząbkami stomatologowi? Poradzimy ci jacy specjaliści powinni kontrolować prawidłowy rozwój twojego maluszka.

Strona główna DzieckoZdrowie dziecka Pierwsze badania niemowlęcia

Pierwszy rok życia dziecka to czas ogromnych zmian zarówno fizycznych jak i psychicznych. Rodzice mówią, że dziecko rośnie niemal z dnia na dzień i jest w tym sporo racji. Dlatego w tym okresie lekarze powinni zatroszczyć się o malca szczególnie, żeby nie przeoczyć nawet najmniejszych problemów ze zdrowiem czy rozwojem.

Im szybciej wychwycą jakąś nieprawidłowość tym łatwiej będzie można ją skorygować czy wyleczyć. Choć wizyty w przychodni z takim maleństwem są kłopotliwe i stresujące, odwiedzaj lekarza z dzieckiem tak często jak tylko to jest konieczne.

Niemowlę u pediatry

To specjalista, z którym będziesz kontaktowała się najczęściej. Kiedy zgłosisz w przychodni narodziny dziecka, w ciągu dwóch tygodni powinna przyjść do domu w odwiedziny położna środowiskowa, oraz lekarz rodzinny albo pediatra (być może jednak zostaniesz poproszona o spotkanie z lekarzem w przychodni).

Malec był już zbadany w szpitalu przez neonatologa, ale specjalista ponownie zważy dziecko (oceni czy dobrze przybiera na wadze), sprawdzi wielkość ciemiączka, napięcie mięśniowe i odruchy nerwowe, osłucha serce i płuca, sprawdzi stan skóry i stawów biodrowych, sprawdzi czy pępek goi się prawidłowo.

Jeśli coś go zaniepokoi, wypisze skierowanie do specjalisty np. ortopedy lub neurologa. Dobrze jeśli poznasz pediatrę, który odtąd będzie opiekował się dzieckiem w domowej, spokojnej atmosferze. Jest wówczas czas na rozmowę i pytania, a lekarz pozna lepiej małego pacjenta.

Pediatra zaprosi cię z dzieckiem na wizytę do poradni dla dzieci zdrowych w 2 miesiącu życia dziecka (6 tygodni po szczepieniu jakie odbyło się w szpitalu). Ponownie skontroluje rozwój malca i gdy uzna, że dziecko jest zdrowe, wyrazi zgodę na szczepienie.

Jeśli dziecko nie będzie chorowało powinnaś zgłaszać się do przychodni, zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem: w 3-4 miesiącu, 5-6 miesiącu, 7-8 i 12 miesiącu życia malca (czas pomiędzy wizytami wynosi ok. 6 tyg, ponieważ taki powinien być odstęp czasu pomiędzy szczepieniami).

Możesz umówić się na dodatkowe wizyty do pediatry (lub poprosić go o wizytę domową) kiedy tylko malec będzie chory, albo kiedy coś cię zaniepokoi (np. będziesz miała kłopoty z karmieniem)

Niemowlę u ortopedy

Na pierwszą wizytę do ortopedy powinnaś zabrać dziecko gdy skończy 6 tygodni, (ale przed ukończeniem 12 tygodni). Lekarz zbada wówczas jego stawy biodrowe. Oceni czy pracują prawidłowo, czy malec może swobodnie odwodzić nóżki oraz czy jego uda są równej długości.

To bardzo ważne badanie, ponieważ dzięki niemu można wykryć nieprawidłowości w budowie stawu tzw. dysplazje. Nieleczone mogą spowodować w przyszłości kłopoty z chodzeniem. Ortopeda powinien również wypisać skierowanie na bezpłatne badanie USG.

Jeśli tego nie zrobi, poproś o nie. Około 7 proc. dysplazji stanowią bowiem tzw. „dysplazje nieme” – schorzenia, których lekarz nie może wykryć w tradycyjnym badaniu. Jeśli się je przeoczy mogą sprawić kłopoty w późniejszym czasie.

Niemowlę u okulisty

Zgłoś się do niego profilaktycznie w 6-9 miesiącu życia dziecka. Idź do lekarza wcześniej, jeśli maluszek ma jakieś problemy z oczami np. są zaczerwienione, a w kącikach zbiera się wydzielina. Być może malec ma zatkane kanaliki łzowe, albo stan zapalny spojówek. Lekarz przepisze odpowiednie krople, nauczy cię też w jaki sposób powinnaś masować ujścia kanałów łzowych malca, aby się udrożniły.

Przeczytaj więcej o wizycie niemowlaka u okulisty.

Martwisz się, że maleństwo zezuje? To naturalne przez dwa pierwsze miesiące, ale już trzymiesięczne niemowlę powinien zbadać specjalista i ocenić, czy przypadkiem nie ma wady wzroku. Idź też do lekarza kiedy zauważysz tzw. „uciekające” oczko – maluch patrzy w jakimś kierunku, ale niespodziewanie jedno oko od czasu do czasu zaczyna „odpływać”.

Niemowlę na pierwszej wizycie kontrolnej u lekarzy specjalistów. Jakie badania wykonać?

Niemowlę u dentysty

Do stomatologa warto wybrać się z dzieckiem kiedy tylko pojawią się pierwsze ząbki. Lekarz oceni czy proces ząbkowania i rozwój twarzoczaszki przebiegają w sposób prawidłowy oraz wyznaczy termin kolejnej wizyty kontrolnej.

Pamiętaj, że już pierwszy ząbek należy maluszkowi czyścić np. palcem owiniętym pieluszką tetrowa i zwilżonym woda przegotowaną. Rób to jednak bardzo delikatnie i na razie nie używaj pasty do zębów.

Niemowlę u neurologa

Zapewne twój malec znajdzie się pod jego opieką jeśli miałaś ciężki poród, dziecko przyszło na świat przy pomocy próżniociągu lub kleszczy, było niedotlenione, miało problemy z oddychaniem, dostało niewiele punktów w skali AGAR.

Jeśli jednak poród przebiegał prawidłowo, a malec rozwija się właściwie, kontrola neurologiczna nie będzie konieczna. Powinnaś jednak wybrać się z maluszkiem do neurologa, jeśli zauważysz następujące symptomy:

  • noworodek leżąc na brzuchu lub na plecach wygina się nienaturalnie w którąś stronę. Być może taka pozycja dziecka wynika z jego ułożenia w macicy. Ale jeśli po kilku tygodniach asymetria się utrzymuje, warto zasięgnąć rady specjalisty.
  • Noworodkowi drżą rączki i nóżki. Takie drżenie wynika zazwyczaj z niedojrzałości układu nerwowego i zwykle mija samo. Ale może też zapowiadać jakieś nieprawidłowości.
  • Trzymiesięcznemu niemowlęciu, które podciągasz z leżenia za rączki, bezwładnie opada główka
  • Malec ma kłopoty ze ssaniem i połykaniem
  • Dwu, trzymiesięczne dziecko ma nadmierne napięcie mięśni rąk i nóg
  • Dziecko, które skończyło trzy miesiące sięga po zabawkę stale jedną rączką, albo wybiera jedną nóżkę (asymetria w sprawności kończyn)
  • Niemowlę powyżej czwartego miesiąca zaciska kciuk w dłoni

Półroczne dziecko podtrzymywane w powietrzu pod pachy krzyżuje wyprostowane nóżki.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie