Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Cała Polska szyje maseczki dla medyków

Cała Polska szyje maseczki dla medyków

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

W czasach epidemii wszyscy staramy się pomóc lekarzom i pielęgniarkom, którzy walczą o nasze zdrowie i życie. Jeśli masz więcej wolnego czasu, uszyj choć kilka maseczek z bawełny i przekaż do szpitala. Jak uszyć taką maskę i gdzie ją przekazać, tłumaczy uczennica liceum Małgosia Brzozowska.

Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Cała Polska szyje maseczki dla medyków

Zakażeń koronawirusem w Polsce nadal jest bardzo dużo. Tymczasem w szpitalach, przychodniach i innych punktach pomocy medycznej wciąż brakuje podstawowych środków ochrony, takich jak jednorazowe rękawiczki czy maseczki. Dlatego mnóstwo prywatnych osób organizuje się na portalach społecznościowych – pożyczają sobie wzajemnie maszyny do szycia, oddają niepotrzebny materiał, nici i szyją maseczki dla medyków.

Małgosia Brzozowska od miesiąca szyje maski dla akcji Warszawa szyje maski dla medyków. Osoby, które wspierają akcję uszyły ponad 40 tys. maseczek, ona sama prawie – 300. Ale to cały czas kropla w morzu potrzeb – podkreśla. Codziennie do organizatorów akcji dociera co najmniej po 5 tys. zgłoszeń od lekarzy czy pielęgniarek proszących o dostawę maseczek na ich oddział szpitalny.

Skrzypaczka Patrycja Piekutowska szyje maseczki z wilkiem. Przeczytaj więcej o akcji Fundacji K.I.D.S.

Maseczki dla medyków - jak uszyć maseczkę i dołączyć do akcji?

Maseczki dla medyków w całej Polsce

Akcji szycia masek dla medyków jest mnóstwo w całej Polsce – niemal w każdym mieście ludzie w ten sposób wspierają lekarzy. Wystarczy w wyszukiwarce na Facebooku wpisać słowa: maseczki, lekarze, szycie i np. Katowice i od razu znajdziemy odpowiednią grupą Katowice szyją maseczki dla medyków.

Na takich stronach znajdziecie ogłoszenia kto potrzebuje maszyny, a kto chce ją udostępnić, kto ma ile metrów jakiegoś materiału itd. Ludzie wspaniale potrafią się organizować i współdziałać. Małgosia dostała np. nici od pewnej pani, a dużą część bawełny zapewnił jeden z magazynów.

Wzruszające są ogromnie filmy wrzucane na strony akcji, w których widać jak przy maszynie siedzi niemal 100-letnia pani, czy bardzo młode osoby, takie jak Małgosia. Nikt nie myśli o pieniądzach, wiele osób z własnej kieszeni płaci za materiały. Ogromnie to budujące i wzruszające, że w tak trudnych czasach możemy na siebie liczyć. <3

Maseczki dla medyków -jak wziąć udział w akcji i uszyć maseczkę w domu?

Maseczki – jak uszyć je w domu?

Zachęcamy każdego z Was, by włączyć się do akcji szycia maseczek. Każda z nich nie tylko chroni zdrowie lekarza, ale i nas – pacjentów. Tak naprawdę pomagamy w ten sposób również sobie i naszym najbliższym.

Maseczki antywirusowe – jakie wybrać?

Czego potrzebujesz, żeby uszyć maseczkę bawełnianą?

 • Dobra tkanina bawełniana (np. pościelowa) – metr kosztuje ok. 9-12 zł. Na jedną maseczkę potrzebny jest prostokąt wielkości 40 x 22 cm
 • Drucik florystyczny: szpulka 30 metrów to koszt ok. 6 zł, na jedną maseczkę wystarczy ok. 8 cm
 • Ewentualnie: lamówka lub sznurek bawełniany (bez rdzenia poliestrowego,) ok. 1 zł za 1 metr bieżący
 • Maszyna do szycia
 • Nici

Oto dokładny instruktaż przygotowany przez Małgosię, dostępny na naszym kanale YouTube.

Jak zrobić maseczkę ochronną krok po kroku?

 1. Potnij tkaninę na prostokąty wielkości 40 na 22 cm.
 2. Zawiń dwa boki prostokąta od góry i od dołu tak, by utworzyły kieszonkę, w którą medyk będzie mógł włożyć filtr. Sama maseczka będzie poddawana sterylizacji, ale jednorazowy filtr należy wymieniać.
 3. Przeszyj na maszynie obydwa boki prostokąta.
 4. Utnij ok. 8 cm kawałek drucika i wszyj go w górną część maseczki. Dzięki temu maseczkę będzie można dopasować do nosa co zapobiegnie zaparowywaniu okularów.
 5. Złóż materiał w harmonijkę, robiąc 3 lub 4 zakładki, tak, by docelowo maska miała 8 do 10 cm. Przeszyj bokami.
 6. Jeśli pozostały ci resztki bawełny z szycia maseczek, możesz wykonać z nich troczki.

Jak zrobić troczki do maseczki?

Do wykonania troczków potrzebujesz pasków materiału ok. 80 cm x 2 lub 3 cm. Zwiń pasek w rulonik i przeszywaj na maszynie. Zatrzymaj maszynę, gdy będziesz mniej więcej w połowie. Wsuń w środek rulonika już gotową kopertę maseczki i przeszywaj dalej tak, by troczek połączył się z resztą maseczki. Troczki są wygodniejsze podczas długotrwałego użytkowania maseczki niż gumki. Dzięki nim można indywidualnie dopasować całą maseczkę do głowy.

Możesz jako troczków użyć też tasiemek bawełnianych wszywając je w boki „koperty”.

Jak uszyć maseczkę w domu?

Małgosiu! W imieniu całej redakcji Naturalnie o Zdrowiu dziękujemy Ci za Twoje wielkie serce i każdą uszytą przez Ciebie maseczkę. Dziękujemy też mamie Małgosi – Elżbiecie Brzozowskiej, za nakręcenie dla nas filmiku instruktażowego. Ogromne uściski – na razie niestety na odległość.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły