Dotyk ma ogromną moc. Pozwala poznawać kształty, fakturę i temperaturę przedmiotów, ostrzega nas przed niebezpieczeństwem. Daje również możliwość odczuwania emocji innych ludzi i przekazywania swoich. Przede wszystkim jednak, przy zastosowaniu odpowiednich technik, uważny dotyk w postaci masażu potrafi przynieść ukojenie i odprężenie, tak istotne w pełnym stresu życiu współczesnego człowieka. Masaż oddziałuje na skórę, tkankę łączną i tłuszczową, a także mięśnie, zakończenia nerwowe (aktywuje połączenia między neuronami, rozwija synapsy) oraz układ limfatyczny, krwionośny i hormonalny.
Spis treści
Na czym polega masaż relaksacyjny?
Zgodnie z definicją relaksacja to zmniejszenie naprężeń w ciele, rozluźnienie napięcia. Masaż relaksacyjny obejmuje specjalistyczne techniki masażu, poprzez które wpływamy pozytywnie na stan fizyczny osoby masowanej oraz pośrednio na jej stan emocjonalny. Podczas tego kojącego zabiegu wykorzystuje się dodatkowe elementy, takie jak aromaterapia i muzykoterapia.
Zabieg odbywa się zazwyczaj w pozycji leżącej, ale oczywiście może on być też wykonywany na siedząco (np. gdy pacjent ma trudności z przyjęciem pozycji leżącej). Zgodnie z naszym życzeniem masaż relaksacyjny może obejmować całe ciało lub tylko jedną jego partię, np. plecy. Zajmuje zazwyczaj około godziny.
Masaż relaksacyjny oddziałuje na nas na różnych poziomach:
- fizycznym – przez zmniejszenie napięcia mięśni, tkanek miękkich
- emocjonalnym – efektem jest rozluźnienie całego organizmu, połączone z wyciszeniem myśli, odprężeniem i uspokojeniem
- psychicznym – następuje pełniejsze poczucie własnego ciała i pogłębienie świadomości oraz reakcji psychosomatycznych, działanie antystresowe
A czym różni się masaż klasyczny od relaksacyjnego? W pierwszym z nich stosuje się różne techniki (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracje). Jest polecany wtedy, gdy mamy napięte, bolesne mięśnie i dolegliwości ze strony kręgosłupa. Z kolei głównym zadaniem masażu relaksacyjnego jest maksymalne wyciszenie wszystkich zmysłów, odprężenie i zredukowanie stresu. Jest on także delikatniejszy od klasycznego.
Warunki sprzyjające odprężeniu podczas masażu
W gabinecie powinna panować przyjemna atmosfera. Pomieszczenie, w którym zostanie wykonany masaż, powinno być wywietrzone i ciepłe. Gdy będzie za chłodno, mięśnie osoby masowanej nie rozluźnią się całkowicie. Oświetlenie nie może być zbyt ostre, późnym wieczorem zaleca się przyciemnione światło, np. lampkę nocną lub świeczki, również zapachowe, które dodadzą klimatu. Niektóre osoby będą wolały wyciszoną, spokojną muzykę w tle, inne zupełny spokój i ciszę. Najważniejsze, żeby nic nie rozpraszało i nie denerwowało osoby masowanej.
Rodzaje masażu relaksacyjnego
Istnieją różne rodzaje masażu relaksacyjnego, które zawsze dopasowywane są indywidualnie. Jednak zabieg ten powinien zawierać pewne kluczowe elementy:
- Delikatność to podstawa, masaż zaczyna się i kończy głaskaniem.
- Stosowane są różne techniki, jak ugniatanie czy rozcieranie, w zależności od potrzeb osoby masowanej.
- Masaż odbywa się przy zastosowaniu kolistych ruchów, wzdłuż osi ciała, w kierunku serca.
- Masażysta skupia się na spiętych obszarach ciała.
A oto kilka odmian masażu relaksacyjnego:
Masaż gorącymi kamieniami
Na plecach masowanej osoby masażysta układa rozgrzane kamienie w tzw. czakrach, czyli punktach energetycznych, które znajdują się na naszym ciele. Następnie kamienie są przesuwane wzdłuż meridian, czyli kanałów, którymi ta energia przepływa.
Masaż stemplami ziołowymi
Terapeuta używa specjalnych sakiewek wypełnionych wonnymi, leczniczymi substancjami, takimi jak np. trawa cytrynowa, kurkuma, kamfora, zielona herbata, kardamon, goździki. Stemple należy podgrzać i na chwilę przykładać do poszczególnych punktów na ciele. Gdy woreczki nieco ostygną, masażysta dociska je mocniej i dłużej.
Relaksujący masaż płynną czekoladą
Znajduje się w ofercie wielu salonów SPA. Zapach czekolady działa odprężająco i relaksująco na organizm. Zabieg dodatkowo nawilża i odżywia skórę, a zawarte w mieszance przeciwutleniacze odmładzają skórę.
Masaż tajski
W zależności od rodzaju tego orientalnego masażu terapeuta używa dłoni, łokci, przedramion, a czasem także stóp. Masaż tajski to w znacznej mierze głaskanie, rozcieranie, rytmiczny, dość silny nacisk na kolejne części ciała, połączony z ich rozciąganiem.
Masaż lomi lomi
To masaż relaksacyjny, zwany też hawajskim, łączący elementy tańca z delikatnym uciskiem przedramion masażysty.
Masaż relaksacyjny – jakie daje efekty?
- Masaż relaksacyjny zmniejsza napięcie mięśniowe, które może wynikać z problemów z postawą (np. z powodu długiego siedzenia przy biurku). Osoby permanentnie żyjące w stresie wykazują wzmożone napięcie szczególnie w okolicy mięśni czworobocznych, zlokalizowanych po bokach szyi. A gdy te okolice są długo napięte, stopniowo zaczyna pojawiać się ból, który znacząco obniża jakość życia.
- Masaż redukuje zmęczenie mięśni spowodowane uprawianiem sportu. Efekty ugniatania i głaskania włókien mięśniowych pomagają rozproszyć nagromadzony po wysiłku kwas mlekowy, zmniejszając dyskomfort pacjenta i skracając czas powrotu do formy.
- Łagodzi bóle mięśniowe i poprawia krążenie, co zmniejsza miejscowe stany zapalne. Wykwalifikowany masażysta jest w stanie odkryć, które mięśnie lub grupy mięśni sprawiają miejscowy ból. W miarę stymulowania różnych mięśni ciało zaczyna się rozluźniać.
- Masaż relaksacyjny łagodzi lęk i depresję, które stały się problemem XXI wieku w świecie zachodnim. Przyjemna atmosfera i kojący dotyk może łagodzić stany lękowe i poprawiać ogólne samopoczucie.
- Poprawia sen, ponieważ zapewnia rozluźnienie mięśni, głębokie odprężenie i przywraca uczucie spokoju, co może pomóc szybciej zasnąć i podnieść jakość snu.
- Zwiększa odporność organizmu – zabieg wycisza hormony stresu i obniża ciśnienie krwi, dzięki czemu organizm jest w stanie lepiej ukierunkować swoją odpowiedź immunologiczną i skuteczniej zapobiegać chorobom lub infekcjom (poprzez podwyższoną produkcję białych krwinek).
- Ujędrnia ciało – ruchy głaskania i ugniatania poprawiają przepływ krwi, która lepiej odżywia skórę i przyspiesza usuwanie toksyn.
Wskazania i przeciwwskazania do masażu relaksacyjnego
Relaksacyjny masaż można polecić każdemu, kto chce trochę zwolnić tempo i odpocząć. Korzystaj z niego, nawet jeśli nic ci nie dolega, a chcesz jedynie oderwać się od codziennej rutyny i odzyskać spokój w otoczeniu kojących zapachów i relaksującej muzyki. Szczególnie wskazany jest dla osób przemęczonych, które odczuwają napięcie mięśniowe i stres, mają trudności z zasypianiem, chcą poprawić krążenie krwi oraz elastyczność mięśni i stawów.
Częstotliwość korzystania z masażu relaksacyjnego zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Dla niektórych osób wystarczy masaż raz w miesiącu, inni mogą z niego korzystać nawet raz w tygodniu.
Przeciwwskazaniami do masażu są: osłabienie lub wyczerpanie po przebytej infekcji wirusowej, zapalenie węzłów chłonnych, gorączka, infekcje skórne (świąd, opryszczka, łuszczyca), stany zapalne, ropne i alergiczne skóry. Z masażu relaksacyjnego nie powinny także korzystać kobiety w pierwszym trymestrze ciąży i podczas menstruacji. Zabiegu nie zaleca się także pacjentom z następującymi chorobami: nowotwory, niewydolność krążeniowo-oddechowa i wady serca, zaawansowana miażdżyca naczyń obwodowych, hemofilia, zakrzepica żył, zaawansowana dyskopatia.
Źródła:
- Chojnowska, E. (2023). Masaż relaksacyjny całego ciała. Toruń: Wydawnictwo Literat.
- KB Physio & Wellness. (b.d.). The Benefits Of A Relaxation Massage. Pobrane 26 lutego 2024 z https://katiebellphysio.com/the-benefits-of-a-relaxation-massage/