Zna ją każdy wielbiciel lodów i deserów. Jej aromat potrafi ukoić nerwy i pomaga się zrelaksować. Wanilia to nie tylko naturalny antydepresant. Poznaj jej zalety.
Agnieszka Leciejewska
Specjalistka dietetyk
O diecie i zdrowym żywieniu może mówić i pisać godzinami. Pasjonuje się układaniem jadłospisów szczególnie trudnych, np. przy chorobach nerek. Uwielbia domowe wypieki, zwłaszcza swojski chleb żytni na zakwasie.
Agnieszka Leciejewska
-
-
Łuszczyca to uciążliwa choroba skóry – na szczęście leki i właściwa pielęgnacja pozwalają utrzymać ją w ryzach. Ważnym elementem terapii jest także właściwa dieta. Dowiedz się, co jeść, a czego unikać, by złagodzić objawy łuszczycy, wzmocnić skórę i poprawić jej wygląd.
-
Bezglutenowy, lekkostrawny… Budyń z kaszy jaglanej może być pysznym deserem, a także pożywnym śniadaniem. Kto może go jeść z korzyścią dla zdrowia? Jak go przygotować, by był naprawdę smaczny?
-
Racuchy z jabłkami – przepisy na pyszne placuszki bez glutenu, bez laktozy, dla wegan.
autor: Agnieszka LeciejewskaChrupiące i puszyste racuchy z jabłkami. Świetny pomysł na jesienne śniadanie, słodki obiad lub lekki deser. Klasyczne, posypane cukrem pudrem, za każdym razem wychodzą rewelacyjnie. Również bez laktozy i glutenu albo w wersji wege. Zresztą, przekonaj się sama.
-
Pikle, fasolka, cukinia, buraki, papryka, śliwki, gruszki… Konserwowanie warzyw i owoców w occie to lubiany przez wielu sposób na zachowanie smaku lata na długie zimowe miesiące. Jednak czy tak przygotowane produkty są dobre dla zdrowia? Kto może je jeść, a kto nie powinien? I jak je zrobić, by były naprawdę smaczne?
-
Najczęściej konserwujemy w ten sposób śledzie. Ale smaczne są też inne ryby w zalewie octowej – leszcz, płotka, szczupak, a nawet dorsz czy mintaj, które często marynuje się po uprzednim upieczeniu czy usmażeniu. Dietetyczka podpowiada, jak je przygotować, żeby nie szkodziły zdrowiu.
-
Stres oksydacyjny to zaburzenie naturalnej równowagi (homeostazy) pomiędzy wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami w organizmie. Wolne rodniki atakują zdrowe komórki, uszkadzając błony komórkowe i powodując ich obumieranie. Może to zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu i sprzyjać rozwojowi chorób przewlekłych.
-
Chcesz urozmaicić swoją codzienną dietę? Sięgnij po pastę z bryndzy. Klasyczna, a także ta z suszonymi pomidorami, sardynkami lub kaparami urozmaici każde tradycyjne menu, wzbogacając je w białko, wapń, witaminy i dobre bakterie.
-
Sok z brzozy – naturalny środek wspierający odchudzanie. Jak go stosować?
autor: Agnieszka LeciejewskaChcesz schudnąć? Wypróbuj sok z brzozy. Choć w smaku przypomina zwykłą wodę z cukrem, zawiera wiele prozdrowotnych substancji, które mogą wspomagać odchudzanie. Sprawdź, co dobrego kryje w sobie sok z brzozy i jak go stosować.
-
Jest pyszny, naturalnie słodki, a do tego wspomaga leczenie wielu dolegliwości. Mogłoby się więc wydawać, że miód to doskonały środek, korzystny dla zdrowia dzieci. Ale czy jest bezpieczny dla wszystkich maluchów, w tym tych najmłodszych? Kiedy i jak można zacząć wprowadzać miód do diety niemowlaka? Jak wybrać najlepszy? Sprawdź!