Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianie Sok z granatu – zalety, właściwości i zastosowanie

Sok z granatu – zalety, właściwości i zastosowanie

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Granaty to niezwykłe owoce, wciąż niezbyt popularne w naszych domach. Są cennym źródłem błonnika, witamin, soli mineralnych, flawonoidów. Jednocześnie zawierają mało kalorii. Przeczytaj dlaczego warto często sięgać po owoce granatu i dlaczego picie soku z granatów jest zdrowe.

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianie Sok z granatu – zalety, właściwości i zastosowanie

Granat to owoc drzewa znanego jako granatowiec właściwy (Punica granatum). Granaty uprawia się dziś przede wszystkim w rejonie śródziemnomorskim, ale także w wielu innych krajach o podobnym klimacie na całwodą. Należy przekroić granat na pół, zanurzyć go w wodzie i tam delikatnie obrać i palcami wyłuskać jegym świecie. Dlaczego owoc granatu zdobył taką popularność?

Ludzie od wieków sięgali po granaty, ze względu na ich orzeźwiający, słodko-cierpki smak, jak również z powodu ich licznych właściwości prozdrowotnych. Dzisiejsze badania naukowe udowadniają, jak wiele korzyści dla zdrowia przynosi spożywanie owoców granatu oraz soku z granatu. Obecnie sok z granatu i same granaty uważane są nawet za tzw. superfood, czyli naturalną, wyjątkowo zdrową żywność.

Sok z granatu – skład

Owoc granatu przypomina kształtem i wielkością duże jabłko. Otoczony jest twardą, skórzastą łupiną, o czerwonawym, brunatnym lub brązowawym kolorze. Kryje w sobie średnio od 400 do 700 nasion. Każde nasiono otoczone jest ciemnoczerwonym, soczystym miąższem. Z nasion można pozyskać sok z granatu – cenny produkt o unikatowym składzie i korzystnym wpływie na organizm człowieka.

Sok z owoców granatu jest bogaty przede wszystkim w takie składniki aktywne jak:

  • kwasy fenolowe – kwas elagowy, kwas kawowy, kwas galusowy i inne
  • antocyjany – delfinidyna, pelargonidyna, cyjanidyna
  • elagotaniny – jak punikalagina, jeden z najważniejszych antyoksydantów obecnych w soku z granatu
  • katechiny
  • flawonoidy – rutyna, kwercetyna

Sok z granatu, w porównaniu do soków z innych owoców, jest zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o zawartość antyoksydantów. Przewyższa pod tym względem nawet zieloną herbatę, czerwone wino i np. sok z żurawiny lub borówki. Wiąże się to z obecnością w nim wielu związków o charakterze polifenoli i tanin.

Te silne przeciwutleniacze odpowiadają za pozytywny wpływ soku z granatu na organizm człowieka. Co ciekawe, poddanie soku z granatu procesowi fermentacji powoduje, że ilość aktywnych biologicznie przeciwutleniaczy wzrasta nawet kilkudziesięciokrotnie!

Poza tym sok z owoców granatu jest bogatym źródłem witamin, szczególnie C, K, A, E, B5 i kwasu foliowego oraz ważnych biopierwiastków: żelaza, potasu, magnezu, fosforu.

Ciekawostka! Zjedzenie jednego granatu dostarcza nam około 28 mg witaminy C (naturalnego kwasu askorbinowego), co stanowi niemal połowę dziennego zapotrzebowania na ten związek. Granat zapewnia również ponad 600 mg potasu, czyli około 1/5 dziennego zapotrzebowania na ten ważny pierwiastek. Niestety, w czasie wytwarzania, a potem przechowywania soku z granatu, traci się wiele witaminy C. Na szczęście jednak nadal pozostaje w soku prawie cały zawarty w owocu potas niezbędny do prawidłowego funkcjonowania serca i układu nerwowego. Sok, w porównaniu z całym owocem, zawiera też znacznie mniej błonnika.

Sok z granatu – właściwości

Właściwości soku z granatu zasługują na szczególną uwagę. Wykazuje on bowiem szerokie spektrum działania na organizm.

  • Korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy

Zawarte w soku z granatu przeciwutleniacze wykazują korzystny wpływ na serce i naczynia krwionośne. Pomagają utrzymać tętnice w dobrej kondycji, obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów, zapobiegają odkładaniu się zwapnień i złogów na ścianach tętnic, co sprzyja profilaktyce miażdżycy i chorób serca. Sok z granatu ma zdolność zwiększania poziomu tlenku azotu w organizmie, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Tym samym usprawnia przepływ krwi w naczyniach i obniża podwyższone ciśnienie krwi.

  • Dostarcza antyoksydantów

Duża ilość przeciwutleniaczy w soku z owocu granatu sprawia, że jest on bardzo skuteczny w walce z wolnymi rodnikami. Wiąże się to z silnym działaniem przeciwzapalnym i może zapobiegać rozwojowi chorób o podłożu zapalnym. Dzięki temu sok z granatu również opóźnia procesy starzenia oraz hamuje rozwój schorzeń neurodegeneracyjnych.

  • Ma działanie przeciwnowotworowe

Wysoka zawartość antyoksydantów i właściwości soku sprawiają, że jest on doskonałym uzupełnieniem w leczeniu nowotworów. Sprawdza się doskonale także w profilaktyce tych chorób.

  • Wspiera leczenie anemii

Sok z owoców granatu wspomaga produkcję ważnych elementów morfotycznych krwi, w tym czerwonych krwinek. Zawiera również sporo żelaza, dlatego jest świetnym środkiem pomocnym w leczeniu anemii. Poprawia także przepływ krwi, dotleniając tkanki i zapobiegając zmęczeniu, osłabieniu i zawrotom głowy, często obecnym w anemii.

  • Poprawia potencję

Sok z granatu sprawdza się w zaburzeniach układu płciowego zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jego właściwości chroniące naczynia krwionośne i zdolność do zwiększania poziomu tlenku azotu działają korzystnie przy zaburzeniach erekcji u panów. U pań natomiast granat może łagodzić dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz dolegliwości w przebiegu okresu menopauzalnego.

  • Wspiera stawy

Przeciwutleniacze obecne w soku z owoców granatu determinują jego właściwości przeciwzapalne. Związki te mają pewien wpływ na obniżenie poziomu cytokin prozapalnych. Dzięki temu mogą zapobiegać chorobom rozwijającym się wskutek istniejącego, przewlekłego stanu zapalnego, takim jak np. zwyrodnieniowe zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów i inne schorzenia na tle zapalnym.

  • Wpływa korzystnie na kondycję skóry

Sok z granatu pozwala utrzymać naszą skórę w lepszej kondycji. Antyoksydacyjne składniki soku zwalczają wolne rodniki, hamują procesy starzenia się, redukują stany zapalne. Granat posiada też właściwości przeciwbakteryjne, może więc łagodzić zmiany trądzikowe. Stosowany regularnie z pewnością przyczyni się do lepszego wyglądu i zdrowia skóry.

  • Wspiera układ moczowy

Sok z owoców granatu może pomóc w zahamowaniu tworzenia się kamieni nerkowych. Wiąże się to z jego zdolnością do obniżania i regulowania poziomu wapnia, szczawianów i fosforanów we krwi – związków, które przyczyniają się do formowania kamieni w układzie moczowym.

Zastosowanie soku z granatu

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione korzyści, jakie przynosi picie soku z owoców granatu, sięgnąć po niego może praktycznie każdy, kto troszczy się o swoje zdrowie i profilaktykę wszelkich przewlekłych chorób.

Sok ten mogą włączyć do swojej diety osoby z problemami natury kardiologicznej oraz cierpiące na choroby zwyrodnieniowe i zapalne. Przyda się też osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu, wysokim ciśnieniem krwi oraz wysokim poziomem cukru we krwi. Pomoże również chorym zmagającym się z chorobą nowotworową, a zwłaszcza z rakiem prostaty, szyjki macicy, piersi oraz jelit.

Ciekawostka! Mimo, że soki owocowe z reguły podnoszą glikemię u cukrzyków lub osób z podwyższonym poziomem glukozy we krwi, granat cechuje się nie tylko niskim indeksem glikemicznym (35), lecz również umiarkowanym ładunkiem glikemicznym (18), zatem nie powoduje gwałtownego skoku glikemii.

Sok z owoców granatu zalecany jest cierpiącym na zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, kamicę nerkową. Przyda się panom z zaburzeniami erekcji i libido, paniom w okresie klimakterium, osłabionym osobom z anemią, kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Wskazówka! Ponieważ wyłuskiwanie nasionek z wnętrza owocu granatu bywa kłopotliwe i, przede wszystkim, skutkuje licznymi czerwonymi plamami wszędzie dokoła, najlepiej robić to w misce z wodą. Należy przekroić granat na pół, zanurzyć go w wodzie i tam delikatnie obrać i palcami wyłuskać jego nasiona. Ciężkie, pełne soku nasiona opadną na dno, zatem po odlaniu wody, z łatwością wybierzemy je na sitko. Sposób taki jest szybki, wygodny i czysty 🙂

sok z granatu

Sok z granatu – ile pić dziennie?

Zaleca się picie około 40 ml soku z owoców granatu dwa razy dziennie. Sok można spożywać codziennie, jednak najlepiej jest, jeśli stanowi on dodatek do innych soków, koktajli, napojów. Powinien być rozcieńczony przed wypiciem. Wiąże się to z dużą zawartością kwasów w soku (kwas cytrynowy, jabłkowy), które mogą podrażniać błonę śluzową przewodu pokarmowego, a także niekorzystnie wpływać na szkliwo zębów.

Poza tym czysty sok z owoców granatu ma dość cierpki smak, ze względu na sporą zawartość garbników (tanin). Dzieci i kobiety w ciąży powinny zawsze pić sok rozcieńczony z wodą.

Sok można wyciskać samemu albo kupić gotowy produkt. Pamiętajmy, że sok dobrej jakości powinien być w 100 procentach naturalny, wyciśnięty bezpośrednio z owoców granatu, a nie produkowany z koncentratu, bez dodatku wody, innych soków, a przede wszystkim bez cukru lub innych substancji słodzących. Warto również sprawdzić na ulotce produktu zawartość polifenoli.

Przeciwwskazania do picia soku z granatu

Pomimo, że sok z granatu jest tak dobroczynny dla zdrowia człowieka, niektórzy powinni go unikać. To głównie osoby cierpiące na:

  • nadkwasotę
  • chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy
  • stan zapalny trzustki
  • zaparcia
  • hemoroidy

Poza tym sok z granatu jest bezpieczny dla zdecydowanej większości osób. Nie tylko troszczy się o nasze zdrowie, ale również świetnie gasi pragnienie!

Zobacz także: Syrop z granatu – jakie ma właściwości i jak go używać?

Źródła:

  1. https://www.webmd.com/diet/health-benefits-pomegranate-juice
  2. https://www.healthline.com/nutrition/12-proven-benefits-of-pomegranate
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28125044/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28867799/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25051173/
  6. https://www.wellandgood.com/pomegranate-juice-benefits/
  7. https://www.oleofarm24.pl/Poznaj-niesamowite-wlasciwosci-soku-z-granatu-blog-pol-1642080484.html
  8. https://arkanasmaku.pl/pl/blog/jak-pic-sok-z-granatu-by-wycisnac-z-niego-najwiecej-korzysci-1645092389
  9. https://www.healthifyme.com/blog/does-pomegranate-increase-blood-sugar/
  10. https://panacea.pl/granat-bogate-zrodlo-antyutleniaczy/
  11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25085198/
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły