Kasza jaglana z owocami to danie nie tylko dla najmłodszych. Może stanowić alternatywę dla dania typu comfort food, czyli poprawiającego samopoczucie, kojarzącego się z dzieciństwem i poczuciem bezpieczeństwa. Z tą jednak różnicą, że np. jabłkowa jaglanka jest jednocześnie naprawdę lekką i dietetyczną potrawą. Nawet jeśli stanowi bazę deseru. Oto jak można smaczne i zdrowo łączyć kaszę jaglaną z jabłkami.
Ważne: dla pozbycia się goryczki przed gotowaniem kaszę kilkakrotnie przepłucz na sicie, na zmianę zimną i bardzo ciepłą wodą. Możesz też uprażyć kaszę na suchej patelni przed gotowaniem. Nie tylko straci goryczkę, lecz także zyska ciekawy aromat.
Zobacz więcej: Kasza jaglana dla niemowląt – od kiedy i w jakiej postaci można ją podawać dzieciom
Spis treści
Kasza jaglana z jabłkiem i cynamonem – przepis
Składniki:
- 1 szklanka kaszy jaglanej
- 3 szklanki mleka krowiego (lub napoju roślinnego, ew. soku jabłkowego)
- 2 łyżki rodzynek
- 1 łyżeczka cynamonu
- 2 obrane starte jabłka
- szczypta soli
- miód, syrop z agawy czy syrop klonowy do polania
Przygotowanie:
Do garnka wsyp kaszę, wlej mleko, dodaj rodzynki, szczyptę soli. Zagotuj, zmniejsz ogień i duś pod przykryciem około 20 minut. Gdy kasza wchłonie płyn, zdejmij garnek z ognia i dodaj starte jabłko, wymieszaj. Danie podawaj jeszcze ciepłe, polane syropem.
Kasza jaglana zapiekana z jabłkami – sposób przygotowania
Składniki:
- ½ szklanki kaszy jaglanej (120 g)
- ½ litra mleka krowiego lub napoju roślinnego
- szczypta soli
- 1 kg obranych jabłek lub ¾ kg prażonych
- cukier waniliowy
- 4 łyżki cukru (można zastąpić ksylitolem)
- 1 ½ łyżeczki cynamonu
- 2–3 łyżki oleju kokosowego lub masła, np. klarowanego
- 4–5 łyżek wiórków kokosowych
Przygotowanie:
Kaszę, sól i mleko umieść w garnku, zagotuj, zmniejsz grzanie i duś do miękkości, około 20 minut. Wymieszaj ciepłą kaszę z połową oleju kokosowego i wiórkami kokosowymi. W międzyczasie wymieszaj starte jabłka z cynamonem i cukrem (lub użyj prażonych). Nałóż porcję kaszy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, wygładź łyżką, następnie połóż warstwę jabłek. I tak na zmianę, do zużycia wszystkich składników – jednak najwyższa warstwa powinna być z kaszy. Na koniec, na wierzchnią warstwę wyłóż pozostały olej (możesz pokropić masę płynnym – będzie wygodniej). Włóż do pieca nagrzanego do 180 stopni i piecz około 45 minut. Możesz przykryć blaszkę folią aluminiową i w połowie czasu pieczenia ją usunąć, by kasza się przyrumieniła.
Przepis na jabłecznik z kaszy jaglanej
Składniki:
- 400 g kaszy (nieugotowanej)
- ½ szklanki mąki z kukurydzy
- 3 obrane jabłka
- 2 łyżki cukru lub ksylitolu
- 1–2 łyżki masła klarowanego
- 1 łyżeczka cynamonu
Przygotowanie:
Ugotuj kaszę we wrzątku. Gdy wystygnie, dodaj mąkę oraz cukier/ksylitol i masło. Zmiksuj blenderem na gładką masę. Jabłka umyj i obierz, następnie poszatkuj na cienkie plasterki, wymieszaj z cynamonem. Układaj warstwami na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w piekarniku w temperaturze 180 stopni około 60 minut. Podawaj porcję z kleksem jogurtu naturalnego – mlecznego lub roślinnego.
Jakie jabłka wybrać do jabłecznika?
Do szarlotki najlepsze będą jabłka lekko kwaskowe i soczyste. Sprawdzi się tu więc: szara reneta, szampion czy antonówka. Jesienią warto też wypatrywać dzikich jabłoni, których owoce zwykle są bardziej cierpkie i kwaskowate, co może nadać jabłecznikowi szczególny charakter.
Pamiętaj: jabłko to owoc, który jest wartościowy w całości!
- Skórki mogą być dodatkiem do koktajli (po zblendowaniu), owsianek oraz smoothies. Można też zrobić z nich chipsy – skropić wodą, posypać cukrem z cynamonem, rozłożyć na papierze do pieczenia i piec w piekarniku w temperaturze 120 stopni przez pół godziny do chwili, aż skórki będą skręcone i chrupkie.
- Napar ze skórek jabłka jest doskonały do picia i płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.
- Ze skórek i gniazd nasiennych po obieraniu jabłek można zrobić kompot lub domowy ocet jabłkowy – po przepis zajrzyj tu: link
Kasza jaglana śniadaniowa – lekka
Bywa, że smak kaszy jaglanej jest trudny do przyjęcia, zwłaszcza przez najmłodszych. Szczególnie w wersji na mleku. Można zmienić smak jaglanki na lżejszy i orzeźwiający, gotując kaszę na soku jabłkowym. Tak przyrządzona jest nie tylko smakowita, lecz także zdrowa. Specjaliści tradycyjnej medycyny chińskiej podkreślają, że mleczne, słodkie produkty mogą sprzyjać zaśluzowaniu organizmu. A to z kolei powoduje, że mamy większe skłonności do zapadania na infekcje z katarem. Sama kasza jaglana ma właściwości osuszające, dlatego bywa polecana jako składnik oczyszczającej diety postnej. Kiedy ugotujemy ją na soku zamiast mleka, skorzystamy z pełnej mocy jaglanki.
Składniki:
- ½ szklanki surowej kaszy jaglanej
- ¾ szklanki soku jabłkowego
- szczypta soli (np. himalajskiej)
- garść rodzynek (uprzednio namoczonych)
- 2 łyżki orzechów, np. laskowych (uprzednio namoczonych)
Przygotowanie:
Kaszę przelej wrzątkiem, a następnie zimną wodą. Następnie umieść w garnku, zalej sokiem, dodaj sól. Zagotuj i duś pod przykryciem na małym ogniu przez około 20 minut. Odstaw do lekkiego spęcznienia i dodaj rodzynki oraz orzechy.
Zobacz również: Jak przygotować kaszę jaglaną na mleku?