Spis treści
Karczoch idealny – jak go znaleźć?
Najlepsze są świeże, młode pąki o zbitych, twardych i soczystych liściach, szczelnie okrywających wnętrze warzywa – dno, czyli serce karczocha. Pod wpływem dotyku liście powinny zaskrzypieć, co świadczy o dużej zawartości wody, ich świeżości i kruchości.
Im bardziej liście z wierzchu są podsuszone i rozwarte, tym karczoch jest starszy, mniej smaczny i trudniejszy do zjedzenia. Liście nie mogą mieć brązowych przebarwień i suchych końcówek (może to świadczyć o tym, że karczoch został za późno zerwany lub za długo leżał).
Jak przechowywać karczochy?
Warzywo najlepiej przyrządzić i zjeść bezpośrednio po zakupie. Można je też trzymać w lodówce, nie dłużej niż tydzień. Lepiej go nie myć przed włożeniem do lodówki, bo szybko się zepsuje. Pąki wystarczy zawinąć w papierowy ręcznik, spryskać wodą i położyć na najniższej półce razem z innymi warzywami.
Jak przyrządzić karczochy?
Mięsiste liście mają charakterystyczny cierpko-gorzkawy, lekko orzechowy smak. Doskonale nadają się do gotowania, smażenia, pieczenia i grillowania. Trzeba je jednak wcześniej przygotować. A jak przygotować karczochy? Najpierw odetnij łodygę i przytnij górną część ostrych liści – do 1/3 wysokości karczocha.
W niektórych odmianach liście lekko zawijają się do środka, nie są ostre, nie trzeba więc tego robić. Warto też oderwać zewnętrzne, najbardziej zdrewniałe liście.
Cukinia – jakie ma właściwości i dlaczego warto ją jeść w sezonie?
Potem przetnij karczoch na pół i usuń włoski nad sercem, np. nożem lub łyżeczką. Oczyszczone karczochy włóż do zimnej wody z sokiem z cytryny, żeby listki nie przebarwiły się na brązowo. Woda powinna przykryć warzywa.
Potem przełóż karczochy do osolonego wrzątku z dodatkiem soku z cytryny. Na jednego karczocha powinien przypadać przynajmniej litr wody. Gotuj aż warzywa staną się miękkie (15-30, nawet 40 minut). Karczochy wyjmij, odchyl jeden z liści – powinien się łatwo odgiąć. Ułóż listkami do dołu, by woda wyciekła. Liście odrywaj rękoma i zjadaj ich dolne części, np. mocząc w sosie.
Ze względu na dość skomplikowane przygotowanie, bardziej preferowane są gotowe karczochy marynowane w zalewie octowej z dodatkiem oliwy. W takiej formie karczochy najczęściej można je spotkać w polskich sklepach.
Karczochy – przepisy na letnie dania
Sałatka z karczocha i fasoli
Składnik dla 2 osób:
- 150 g marynowanych karczochów
- 200 g białej fasoli z puszki
- pół pęczka pietruszki posiekanej
- sok z połowy cytryny
- sól do smaku
Przekroić karczochy na pół, przełożyć do miski, dodać fasole i natkę. Wymieszać sok z cytryny z 2-3 łyżkami zalewy z oliwą. Wymieszać składniki, polać sosem, doprawić solą. Sałatka z karczochem marynowanym gotowa!
Karczochy z grilla z natką pietruszki
Składniki dla 2 osób:
- 2 dojrzałe karczochy
- pół pęczka natki pietruszki
- 6 łyżek oliwy
- 2 ząbki czosnku
- szczypta soli
W miseczce wymieszać: przeciśnięty przez praskę czosnek, oliwę, sól i bardzo drobno posiekaną natkę pietruszki. Karczochy opłukać, pod bieżącą wodą. Obciąć łodygi. Z papieru do pieczenia wyciąć 2 duże kwadraty (około 30 x 30 cm). Na środku każdego kwadratu ustawić po jednym karczochu. Rozchylić listki i wlać po 3 łyżki przygotowanego wcześniej sosu.
Jak przyrządzić karczochy z grilla? Zawinąć każdego karczocha, łącząc rogi kwadratów na górze (można użyć specjalnego zacisku). Rozgrzać ruszt. Na tacce aluminiowej położyć zawinięte karczochy, grillować 15-20 minut. Gotowe warzywo jeść, wyrywając palcami listki i obgryzając ich najjaśniejszą część, a serce łyżeczką.
Karczochy – dobre na wątrobę