Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianieOwoceJabłka Jak prawidłowo suszyć jabłka?

Jak prawidłowo suszyć jabłka?

autor: Portal NoZ Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Suszone jabłka to smaczna i zdrowa przekąska, jak również wartościowy dodatek do potraw wytrawnych i deserów. Owoce można suszyć w domu – w piekarniku, suszarce do owoców i warzyw, a nawet na kaloryferze. Jak ususzyć jabłka domowym sposobem i w czym przechowywać gotowy susz? Sprawdź!

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianieOwoceJabłka Jak prawidłowo suszyć jabłka?

Jabłko to owoc, który cieszy się w Polsce największą popularnością. Zawiera średnio 83 proc. wody, jest źródłem błonnika, witamin C, A, B1, B2, B3, PP oraz związków mineralnych: potasu, wapnia, krzemu, magnezu, żelaza, siarki, miedzi, cynku. Jest bogate w korzystne dla zdrowia przeciwutleniacze.

Owoc ten jest niskokaloryczny – jedno średniej wielkości jabłko (150 g) dostarcza tylko 75 kcal! Suszone jabłka nie tracą większości swoich cennych właściwości,warto więc po nie sięgać, zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy dostęp do świeżych owoców jest ograniczony. Należy jednak pamiętać, że susz jest dość kaloryczny: 100 g takich jabłek dostarcza ok. 260 kcal. Ale suszone jabłka mają aż 5 razy więcej błonnika niż świeże owoce.

Jak ususzyć jabłka domowym sposobem?

Suszenie jabłek nie jest trudne, można taką przekąskę z powodzeniem przygotować samodzielnie w domu. Latem, gdy na dworze jest gorąco, możemy suszyć jabłka na świeżym powietrzu. Wystarczy owoce umyć, osuszyć, wykroić z nich gniazda nasienne i pokroić w plastry. Następnie jabłka układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Owoce najlepiej umieścić w cieniu lub półcieniu, w przewiewnym miejscu (balkon, taras) i przykryć gazą. Ułożone na tacach plastry jabłek trzeba codziennie przekręcać, żeby dobrze wyschły. Na noc owoce zabieramy domu, by nie zawilgotniały. W ciągu kilku dni susz będzie gotowy.

Innym sposobem, z którego warto korzystać zwłaszcza jesienią, jest suszenie jabłek w piekarniku, specjalnej suszarce lub na ciepłym kaloryferze. Przygotowując jabłka do suszenia, można posypać je cynamonem, kardamonem czy imbirem. Uzyskamy wtedy ciekawy smak i aromat tej zdrowej przekąski. Warto poeksperymentować!

Dlaczego warto suszyć jabłka?

Suszenie jest najtańszym i łatwym sposobem na zachowanie owoców na zimę. Suszone jabłka zawierają wiele cennych składników, które wykazują właściwości prozdrowotne. Owoce te wspomagają pracę układu pokarmowego, odpornościowego, obniżają poziom złego cholesterolu, wzmacniają serce, wpływają na kondycję skóry, pomagają zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych.

Jak przygotować jabłka do suszenia?

Przygotowanie owoców do procesu obróbki to ważna czynność, od której zależy to, jaki susz uzyskamy. Należy więc zastosować się do kilku rad:

  • Do suszenia wybierzmy jabłka dojrzałe, świeże, bez oznak gnicia i psucia. Najlepiej do tego procesu nadają się słodko-kwaśne owoce z odmian zimowych, np. lobo, gloster czy reneta.
  • Owoce myjemy, oczyszczamy, pozbywamy się gniazd nasiennych. Można je obrać, jednak nie jest to konieczne.
  • Następnie jabłka kroimy w plastry lub koła o grubości 5–8 mm.
  • Aby pokrojone jabłka nie ciemniały, można je umieścić na ok. 10 minut w zimnej wodzie z dodatkiem soku z cytryny.

Proces suszenia polega na odparowywaniu wody, która stwarza korzystne środowisko dla drobnoustrojów, m.in. bakterii i innych mikroorganizmów. Jabłka należy więc dobrze wysuszyć, by dłużej cieszyć się na ich smakiem. Warto wiedzieć, w jakiej temperaturze suszyć jabłka, by zachowały jak najwięcej wartościowych składników. Proces suszenia powinien więc przebiegać powoli, w niezbyt wysokiej temperaturze, najlepiej w przedziale 50–75 stopni C.

Suszenie jabłek w piekarniku

  • Jabłka wkładamy do piekarnika (najlepiej z termoobiegiem) nastawionego na temperaturę 50–70 stopni C.
  • Owoce powinny się suszyć min. 3 godziny (podczas suszenia warto uchylić delikatnie drzwiczki piekarnika, by zapewnić dostęp powietrza do środka). Jeśli chcemy uzyskać bardziej chrupiące jabłka, można je potrzymać dłużej.
  • Ususzone owoce przekładamy do papierowej lub płóciennej torebki.

Suszenie jabłek w suszarce

Jabłka można też suszyć w suszarce do owoców, warzyw, grzybów i ziół. Umyte, osuszone i pokrojone w plastry owoce układamy na półkach w suszarce, wybieramy temperaturę suszenia w zakresie 70–75 stopni C i włączamy urządzenie. Po kilku godzinach, w zależności od ustawień urządzenia, jabłka będą ususzone.

Suszenie jabłek na kaloryferze

Nasze babcie suszyły jabłka na piecu. Nawlekały plasterki jabłek na nitkę i wieszały nad gorącą kuchnią. Dziś możemy suszyć owoce m.in. na gorącym kaloryferze. Wystarczy tylko rozłożyć plasterki jabłek na papierze umieszczonym na grzejniku lub – jak babcie – zawiesić na nim jabłka na nitkach. Po kilku dniach susz powinien być gotowy.

Jak przechowywać suszone jabłka?

Aby cieszyć się smakiem i właściwościami przygotowanego suszu, należy go odpowiednio przechowywać. Suszone jabłka wkładamy do szklanego pojemnika lub woreczka z naturalnej tkaniny. Gotowe jabłka powinny być przechowywane w spiżarni lub w innej chłodnej części domu. W miejscu tym warto postawić otwarte naczynie z solą, żeby wchłaniała nadmiar wilgoci. Prawidłowo przechowywane suszone jabłka nie stracą swoich wartości nawet przez 8 miesięcy. Trzeba jednak regularnie sprawdzać, czy owoce się nie psują, np. czy nie ma na nich pleśni.

Przepis na chipsy jabłkowe

Chipsy jabłkowe to doskonała przekąska – do pracy, do szkoły, zamiast słodyczy czy tłustych chipsów ziemniaczanych.

Składniki:

  • 4 jabłka
  • 1 łyżeczka cynamonu

Wykonanie:

Jabłka myjemy, wydrążamy gniazda nasienne i kroimy w cieniutkie plasterki. Układamy jedną warstwą na wyścieloną papierem do pieczenia blachę i posypujemy cynamonem. Owoce wkładamy do piekarnika i pieczemy w temperaturze około 50–70 st. C do momentu, aż jabłka zrobią się chrupkie.

Suszone jabłka to doskonała alternatywa dla niezdrowych słodyczy czy innych przekąsek, po które sięgamy, na przykład siedząc przed telewizorem. Na taki seans lepiej przygotować chipsy z jabłek z dodatkiem cynamonu. Taka smaczna i zdrowa przekąska zachwyci niejednego smakosza!

Zobacz także: Co zrobić z jabłek? Przepisy i pomysły na desery, ciasta, obiady

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły