Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianiePrzyprawyCynamon – właściwości lecznicze i zastosowanie Cynamon na obniżenie ciśnienia

Cynamon na obniżenie ciśnienia

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Cynamon to przyprawa znana i stosowana na całym świecie. Jest doceniana nie tylko w kuchni, ale również w lecznictwie. Wśród jego licznych właściwości prozdrowotnych znajdziemy także zdolność do redukcji ciśnienia tętniczego. Przeczytaj, dlaczego warto mieć cynamon zawsze pod ręką.

Cynamon jest aromatyczną przyprawą, a zarazem naturalnym lekiem, od wieków stosowanym w przeróżnych dolegliwościach. Znany był już w tradycyjnej medycynie chińskiej oraz ajurwedyjskiej, używali go również starożytni Rzymianie i Grecy. Najbardziej znane gatunki cynamonu to cynamon cejloński (zwany prawdziwym) oraz cynamon kasja (znany jako chiński).

Wśród licznych właściwości leczniczych cynamonu wymienia się między innymi działanie przeciwcukrzycowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne. Poza tym cynamon poprawia całkowity profil lipidowy, wpływa korzystnie na przemianę materii i ogólnie polepsza funkcje przewodu pokarmowego. Ma właściwości antynowotworowe, działa rozgrzewająco i wspiera odporność.

Czy cynamon obniża ciśnienie krwi?

Przeprowadzono wiele badań, które miały na celu ustalenie, czy cynamon może obniżyć ciśnienie krwi i czy można go stosować w leczeniu nadciśnienia. Prawidłowe ciśnienie tętnicze powinno się mieścić w granicach 120-129 mmHg (skurczowe ciśnienie krwi) i 80-84 mmHg (rozkurczowe ciśnienie krwi).

Nadciśnienie tętnicze wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Wysokie ciśnienie krwi uszkadza nie tylko same naczynia krwionośne, ale stanowi zagrożenie dla ważnych narządów w organizmie, a nawet dla życia. Najgroźniejsze powikłania wysokiego ciśnienia krwi to udar mózgu, niewydolność serca oraz zawał serca.

Istotne zatem jest obniżenie ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym, co może znacznie wesprzeć krążenie krwi oraz cały układ sercowo naczyniowy, a także zapobiec poważnym schorzeniom tego układu.

W związku z tym upatruje się wielu korzyści płynących ze stosowania cynamonu na obniżenie ciśnienia krwi. Badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały bowiem, że jest on zdolny obniżyć ciśnienie krwi, a co za tym idzie – zmniejszyć ilość czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Jak spożywać cynamon na obniżenie ciśnienia krwi?

Z badań wynika, że codzienne spożywanie cynamonu przyczynia się do obniżenia ciśnienia skurczowego (jest to ciśnienie krwi w tętnicach w trakcie skurczu serca) oraz rozkurczowego (gdy serce się rozkurcza i wypełnia krwią). Co więcej, normalizuje poziom glukozy we krwi, obniża poziom trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i jego frakcji LDL, podwyższając jednocześnie frakcję HDL. Takie działanie cynamonu ma zatem prawdziwie zbawienny wpływ na układ krążenia oraz sprzyja prawidłowym wartościom ciśnienia tętniczego.

Badania dowiodły, że cynamon na obniżenie ciśnienia działa najskuteczniej wówczas, gdy jest podawany w dawkach wyższych lub równych ilości 2 gramów cynamonu dziennie, przez czas dłuższy niż 8 tygodni.

Mechanizm stojący za obniżającym ciśnienie krwi działaniem cynamonu nie został jeszcze do końca poznany i wyjaśniony. Na podstawie przeprowadzonych badań uważa się, że cynamon pomaga naczyniom krwionośnym się rozszerzyć i rozluźnia ich ściany. To tu prawdopodobnie kryją się jego zdolności do redukcji nadciśnienia.

Mleko z cynamonem na nadciśnienie tętnicze

Mleko z dodatkiem cynamonu jest dla wielu osób smacznym i chętnie spożywanym napojem. Nie ma jednak naukowych dowodów na korzyści płynące ze spożywania takiej mikstury, jeśli chodzi o obniżenie ciśnienia tętniczego. Oczywiście, można cynamon spożywać w taki właśnie sposób i picie mleka cynamonowego będzie wykazywać pozytywny wpływ na zdrowie. Jednak będzie on wynikał z właściwości samego cynamonu, a nie z jego połączenia z mlekiem (ani słodkim, ani kwaśnym). To cynamon wpływa na poziom cukru i ciśnienie krwi, a nie mleko.

Równie skuteczne, jeśli chodzi o wspomaganie leczenia nadciśnienia tętniczego, jest spożywanie cynamonu w innej postaci. Mogą to być: suplementy diety (kapsułki, tabletki), aromatyczne herbatki z dodatkiem sproszkowanego cynamonu czy napar sporządzony z lasek cynamonu. Przyprawą tą można również doprawiać wszelkie potrawy – owsiankę, jaglankę, curry, dania warzywne, dania z ryżem. Można dodawać cynamon do kompotów, deserów, owoców.

Ciekawostka: Z punktu widzenia medycyny chińskiej połączenie mleka z cynamonem może mieć uzasadnienie, jeśli chodzi o zrównoważenie termiki obu tych produktów. Cynamon, który ma naturę gorącą i osuszającą, będzie równoważony poprzez ochładzające i nawilżające działanie mleka. Ma to znaczenie w przypadku niektórych wzorców chorobowych, gdy nadmiar produktów rozgrzewających może nasilić dolegliwości u chorego.

Jaki cynamon na obniżenie ciśnienia tętniczego?

Zarówno cynamon cejloński, jak i cynamon kasja wykazują korzystny wpływ na ciśnienie krwi. Właściwości kardioprotekcyjne zostały udowodnione u obu tych gatunków.

Należy jednak pamiętać, że znacznie bezpieczniejszy w stosowaniu jest cynamon cejloński, ponieważ zawiera on o wiele mniejsze ilości kumaryny, wręcz znikome w porównaniu do cynamonu kasja. Długotrwałe zażywanie produktu z dużą zawartością kumaryn niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia wątroby oraz nerek. A ponieważ nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem przewlekłym, jego leczenie wymaga długotrwałego stosowania preparatów o działaniu obniżającym ciśnienie krwi.

Zwykły cynamon kupowany w sklepach i supermarketach to najczęściej właśnie cynamon kasja. Warto więc zwrócić uwagę przy zakupie tego produktu – czy to w formie sproszkowanej przyprawy, czy suplementu diety – z jakim cynamonem mamy do czynienia.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania co do stosowania cynamonu, to zdecydowanie nie powinny po niego sięgać kobiety w ciąży. U bardzo wrażliwych osób można spodziewać się takich skutków ubocznych, jak dolegliwości gastryczne lub reakcje alergiczne, jeśli cynamon jest spożywany w dużych ilościach lub przez długi czas. Działania niepożądane dotyczą przede wszystkim cynamonu kasja.

Nadciśnienie tętnicze – jakie inne produkty naturalne

Osoby z nadciśnieniem, szczególnie jeśli towarzyszy mu cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu i nadwaga (czyli tak zwany zespół metaboliczny), powinny przede wszystkim zainteresować się właściwą dietą i zdrowym stylem życia. Wiele naturalnych produktów bowiem doskonale się sprawdza, jeśli chodzi o normalizację glikemii, ciśnienia tętniczego oraz profilu lipidowego.

Oprócz opisanego powyżej cynamonu w diecie pacjenta chorującego na nadciśnienie nie powinno zabraknąć innych przypraw i ziół – między innymi sproszkowanego kardamonu, imbiru, pieprzu. Obniżyć ciśnienie krwi potrafi także siemię lniane, zielona bazylia, oczywiście świeża, a także seler naciowy (można stosować nasiona selera oraz pić sok wyciśnięty z tej rośliny). Na serce i układ krwionośny korzystnie wpływa również napar z owoców głogu oraz herbata z hibiskusa.

  1. Raman, R. (2020). 10 Herbs That May Help Lower High Blood Pressure. Pobrane z https://www.healthline.com/nutrition/herbs-to-lower-blood-pressure#8.-Cinnamon
  2. Mousavi, S. M., Karimi, E., Hajishafiee, M., Milajerdi, A., Amini, M. R., Esmaillzadeh, A. (2020). Anti-hypertensive effects of cinnamon supplementation in adults: A systematic review and dose-response Meta-analysis of randomized controlled trials. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 60(18), 3144–3154. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31617744/
  3. Akilen, R., Pimlott, Z., Tsiami, A., Robinson, N. (2013). Effect of short-term administration of cinnamon on blood pressure in patients with prediabetes and type 2 diabetes. Nutrition (Burbank, Los Angeles County, Calif.), 29(10), 1192–1196. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23867208/
  4. Shirzad, F., Morovatdar, N., Rezaee, R., Tsarouhas, K., Abdollahi Moghadam, A. (2021). Cinnamon effects on blood pressure and metabolic profile: A double-blind, randomized, placebo-controlled trial in patients with stage 1 hypertension. Avicenna Journal of Phytomedicine, 11(1), 91–100. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7885002/
  5. Shackelford, K. (2022). Can Cinnamon Lower Your Blood Pressure? Pobrane z https://www.verywellhealth.com/can-cinnamon-lower-blood-pressure-4126313
  6. Paroń, J. (b.d.). Właściwości lecznice cynamonu. Cynamon na obniżenie ciśnienia i odchudzanie. Pobrane 26 września 2022 z https://bonavita.pl/wlasciwosci-lecznicze-cynamonu-cynamon-na-obnizenie-cisnienia-i-odchudzanie
  7. Patil, M., Patil, V. (2021). Efficiacy of cinnamon consumption for reducing blood pressure in adult hypertensive males. Journal of Hypertension, 39, e320. https://journals.lww.com/jhypertension/Abstract/2021/04001/EFFICACY_OF_CINNAMON_CONSUMPTION_FOR_REDUCING.956.aspx#:~:text=Cinnamon%20was%20found%20to%20be,reduction%20in%20SBP%20and%20DBP
  8. Hadi, A., Campbell, M.S., Hassani, B., Pourmasoumi, M., Salehi-sahlabadi, A., Hosseini, S. A. (2020). The effect of cinnamon supplementation on blood pressure in adults: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Critical Nutrition ESPEN, 36, 10-16. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2405457720300036?via%3Dihub
  9. National Center for Complementary and Integrative Health. (2020). Cinnamon. Pobrane z https://www.nccih.nih.gov/health/cinnamon
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły