Polskie społeczeństwo się starzeje. W ciągu 25 lat liczba starszych osób w naszym kraju wzrośnie czterokrotnie. To oznacza, że większość z nas stanie przed koniecznością pomocy wiekowemu członkowi rodziny. Jakie wyzwania się z tym wiążą? Konsultacja: mgr Dorota Pytka, pielęgniarka i wykładowca w Zakładzie Pielęgniarstwa Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Magdalena Sych
Dziennikarka
Magdalena Sych
-
-
Jedni wspominają mieszkanie w jednym pokoju z rodzeństwem z rozrzewnieniem, inni uważają je za koszmar, którego chcą oszczędzić swoim dzieciom. Co zrobić, by, gdy okaże się koniecznością, nie było złem koniecznym, tylko wzmacniało siostrzane i braterskie więzi? Mówi Agnieszka Carrasco-Żylicz, psycholog, certyfikowany psychoterapeuta systemowy.
-
Zapytaliśmy psychologa, co zrobić, gdy dziadkowie pomagający w opiece nad dzieckiem nie respektują metod wychowawczych stosowanych przez rodziców. Sprawdź, co odpowiedział. Konsultacja Julia Otto, psycholog i psychoterapeuta z gabinetu psychoterapii PsychEnigma w Warszawie.
-
Jeszcze nigdy narkotyki nie były tak tanie, łatwo dostępne i szkodliwe jak dziś. Sięga po nie coraz więcej nastolatków i coraz częściej doprowadza to do tragedii. Dlaczego tak się dzieje? Jak temu zapobiec? O rozmowę poprosiliśmy Tomasza Harasimowicza, terapeutę, kierownika Warszawskiej poradni Monaru.
-
Rozwód jest traumatycznym przeżyciem nie tylko dla rozstających się małżonków, ale także dla ich dzieci. Jak na nie wpływa? Jak pomóc im przetrwać ten trudny okres? Pytamy Ewę Zbierską, psychologa, dyrektor Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Lamia, najdłużej działającej placówki tego typu w Poznaniu.
-
Podobno tyle trzeba przejść w ciągu dnia, żeby być sprawnym, szczupłym i zdrowym. Podobno… A jak jest naprawdę? Ile kroków dziennie należy przejść? Pytamy Kamila Górę, fizjoterapeutę i trenera z Fizjokliniki Warszawskiego Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Medycznej.
-
Każdy rodzic chciałby, by jego dziecko było przebojowe, łatwo nawiązywało kontakty z rówieśnikami i dobrze czuło się w grupie. Problem w tym, że nie wszystkim maluchom to wychodzi. O to, dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić zapytaliśmy Ewę Zbierską, psychologa, dyrektor Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Lamia, najdłużej działającej placówki tego typu w Poznaniu.
-
Na spacerze, podczas posiłków, w samochodzie, przed zaśnięciem. Małe dzieci na potęgę korzystają ze smartfonów i tabletów. Czy my, rodzice, wiemy, jak chętnie przez nas kupowany smartfon dla dziecka wpływa na ich rozwój? Konsultacja: Szymon Wójcik, socjolog, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
-
Plotka ma wielką moc. Przeszkadza ci, że inni mówią o tobie za plecami? Zapytaliśmy psychologa Przemysława Staronia o to, co zrobić, aby przestali.
-
Matka i córka. Dwie najbliższe sobie kobiety. Mogłyby być dla siebie najlepszymi przyjaciółkami, a tymczasem często ze sobą walczą. Jak ułożyć wzajemne relacje, by zamiast powodować frustracje, dawały moc? Konsultacja: Julia Otto, psycholog, gabinet psychoterapii Psychenigma.
- 1
- 2