Może być pulsujący lub uciskający, odczuwany w okolicach oczu i czoła, ale też skroni, czubka głowy czy potylicy. Jak rozpoznać ból głowy od kręgosłupa i jak się go pozbyć? Pytamy fizjoterapeutkę Annę Rusiecką.
Agata Brandt
Agata Brandt
-
-
Kobieca złość – kiedy nam służy, a kiedy szkodzi? Jak nauczyć się nad nią panować?
autor: Agata BrandtNasze prababki nie miały do niej prawa. My już wiemy, że złość może oczyszczać i zmieniać świat – ale także go zatruwać. O tym, kiedy kobieca złość jest zdrowa, prawdziwa i transformująca, a kiedy staje się toksyczną maską, pod którą ukrywamy niechciane uczucia, rozmawiamy z psycholożką i psychoterapeutką Violettą Nowacką.
-
Dla wielu kobiet menstruacja wiąże się nie z bólami w podbrzuszu, lecz także z uporczywym bólem głowy. Pojawia się przed okresem lub już w jego trakcie – ból napadowy, pulsujący, czasami jednostronny, nieznośnie utrudniający ten i tak niełatwy czas. O to, skąd biorą się nawracające bóle głowy, czym jest migrena menstruacyjna i jak uporać się z dolegliwościami, pytamy ginekolożkę położniczkę Joannę Bonarek-Sztabę.
-
Mózg jest najbardziej energochłonnym narządem ludzkiego ciała. Czym go odżywić, gdy pracuje na najwyższych obrotach podczas nauki? Co powinna zawierać dieta dla mózgu? Pytamy dietetyczkę Paulinę Jamrozik.
-
Sproszkowane, w postaci płatków czy tabletek? Morskie czy rosnące w słodkiej wodzie? Jakie algi są najzdrowsze i jak je stosować, by najkorzystniej wpłynęły na lepsze funkcjonowanie organizmu? Sprawdzamy to z naszą ekspertką – magister farmacji Kamilą Kulbaką.
-
Nasiona czarnuszki mają tak wszechstronne działanie na ludzki organizm, że spokojnie możemy nazwać ją przyprawą leczniczą. Razem z dietetyczką Pauliną Jamrozik sprawdzamy, kto szczególnie zyska na wprowadzeniu do diety czarnuszki – w postaci oleju lub samych nasion.
-
Dlaczego uważamy, że jedzenie to nasz wróg? Psycholog radzi, jak zmienić podejście do odżywiania
autor: Agata BrandtDrożdżówka na stres w pracy, czekolada po kłótni z partnerem, a potem atak wyrzutów sumienia – znasz ten schemat? Jeśli jedząc, zaspokajasz potrzeby inne niż głód, twoja relacja z jedzeniem nie jest prawidłowa. O to, jak zrozumieć swój schemat żywieniowy i przestać traktować jedzenie jak wroga, pytamy psycholożkę i psychodietetyczkę Agnieszkę Węgiel.
-
Jak przekonują psychologowie, nie da się stworzyć udanego związku z partnerem, jeśli wcześniej nie ma się go z… samym sobą. – Bez zrozumienia tego będziemy nieświadomie sabotować każdą miłosną relację – mówi psycholożka i psychoterapeutka Violetta Nowacka.
-
Szacuje się, że może mieć je nawet ponad 50 proc. populacji. Guzki i torbiele tarczycy, choć z definicji brzmią groźnie, najczęściej okazują się łagodnymi zmianami. O to, jakie objawy dają, co robić w przypadku ich wykrycia i kiedy można podejrzewać, że są zmianami nowotworowymi, pytamy specjalistkę endokrynologii Katarzynę Widuch-Jędrzejczak.
-
Jest ci smutno, czujesz się przygnębiona, nie masz ochoty robić tego, co dotąd sprawiało ci przyjemność? To mogą być objawy melancholii, czyli krótkotrwałego obniżenia nastroju, albo pierwsze symptomy depresji – choroby, w której zmienia się biochemia mózgu. Jak odróżnić melancholię od depresji i co robić, gdy któraś z nich cię dopadnie, pytamy psycholożkę i psychoterapeutkę Violettę Nowacką.
- 1
- 2