Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Pachnotka – smak i zapach Azji

Pachnotka – smak i zapach Azji

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Świeże zioła królują na naszych stołach. Coraz częściej zakładamy na parapetach mini ogródki, siejemy lub sadzimy pachnące rośliny, a ich listkami oraz kwiatami doprawiamy potrawy. Wszyscy znamy bazylię, szałwię, miętę czy majeranek. Ale czy słyszeliście o pachnotce?

Nazywana jest też shiso lub perillą. Nie tylko ma oryginalny smak, ale i mnóstwo antyoksydantów, działa też przeciwzapalnie oraz łagodzi objawy alergii. Jej tajniki odkrywa przed wami blogerka Marianna Medyńska (coutellerie.pl) we fragmencie książki „Zioła na talerzu”:

Pachnotkę wypatrzyłam w Japonii i choć od razu mnie zauroczyła, przy każdym kolejnym spotkaniu uczyłam się jej i dowiadywałam się więcej i więcej o jej niepowtarzalnym, wielopoziomowym smaku. Po powrocie do domu boleśnie odczułam deficyt niedostępnego wówczas w Polsce zioła. Aż do dnia, w którym doniczki z pachnotką znienacka pojawiły się w warzywniaku, tuż przy moim domu.

Istnieje kilka rodzajów pachnotki – pochodzą z różnych rejonów wschodniej Azji i cechują się lekko odmiennymi aromatami. Japońskie shiso charakteryzuje zielna i miętowa świeżość, w koreańskiej deulkkae więcej jest pieprznej goryczki, a zielonofioletową tia to z Wietnamu wyróżniają najsilniejsze nuty anyżowe. Mimo tych różnic pachnotki doskonale sprawdzają się stosowane zamiennie  – mogą się wzajemnie zastępować i pełnić swoje funkcje w różnych przepisach, bo charakteryzuje je ta sama aromatyczna głębia, przywodząca mi na myśl połączenie mięty, lukrecji i bazylii. Proporcje pomiędzy smakowymi nutami zależą od odmiany, a eksperymentowanie z ich nieszablonowym zastosowaniem może prowadzić wyłącznie do wspaniałych odkryć.

Właściwości lecznicze pachnotki

Pachnotka, nazywana też perillą lub shiso, jest popularna w Azji. Nie tylko  pięknie pachnie, lecz także pozytywnie oddziałuje na organizm. Z uwagi na przeciwhistaminowe działanie olejku eterycznego zawartego w tej roślinie jest polecana w szczególności alergikom. Włączenie shiso do diety w okresie pylenia lub kontaktu z innymi alergenami może być bardzo pomocne w łagodzeniu alergii.

Niewątpliwym atutem tej rośliny jest spora zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 i antyoksydantów, które łagodzą stan zapalny w organizmie i przeciwdziałają chorobom cywilizacyjnym. Zarówno kwasy tłuszczowe omega-3, jak i przeciwutleniacze redukują ryzyko powstawania komórek nowotworowych w organizmie. Warto wykorzystać pachnotkę do przygotowania łagodzącego naparu lub lemoniady.

Pachnotkę zbadano też pod kątem niwelowania dolegliwości żołądkowo-jelitowych. W związku z tym, że roślina ta wykazuje działanie rozkurczowe i przeciwzapalne, pokuszono się o sprawdzenie, czy ekstrakt z perilli złagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego u osób zdrowych. Osoby z grupy, której podawano wyciąg z pachnotki, zdecydowanie mniej skarżyły się na dyskomfort niż z grupy kontrolnej. Być może właśnie dlatego w kuchni azjatyckiej pachnotkę łączy się z sushi i innymi produktami bogatymi  w surowe białko.

Przepis na Poke Bowl z pachnotką

Składniki:

  • ½ garści kolendry
  • 2 łyżki posiekanej pachnotki
  • 130 g surowego tuńczyka
  • ½ garści ugotowanego bobu
  • 1 figa
  • garść pokrojonej w paski czerwonej kapusty
  • ½ papryki pokrojonej w paski
  • ¹⁄³ mango
  • ¹⁄³ szklanki ryżu
  • 1 łyżka masła orzechowego
  • kilka łyżek wody
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 łyżeczka musztardy
  • sól i pieprz (do smaku)

Jak to zrobić?

Ryż ugotuj według instrukcji na opakowaniu. Aby przygotować sos, w miseczce umieść masło orzechowe, sok z cytryny, musztardę i kilka łyżek wody. Jeśli jest taka potrzeba, dolej więcej wody, aby sos był lejący. Dopraw solą i pieprzem. Tuńczyka posiekaj na tatar i połącz z pachnotką. W misce ułóż warzywa, mango, figę, ryż, posyp kolendrą i polej sosem.

 

Teksty, zdjęcia oraz przepis pochodzą z książki „Zioła na talerzu”, wyd. Edipresse Książki, 49, 90 zł

————————————————————————————————————————————————————————————

Jeśli brakuje wam pomysłów na to jak wykorzystać świeże zioła w kuchni, chcecie dowiedzieć się, jakie mają właściwości lecznicze i poznać oryginalne przepisy znakomitych polskich szefów kuchni oraz najlepszych blogerów kulinarnych, sięgnijcie po książkę „Zioła na talerzu”.

Autorami książki są: Zofia Cudny, Marta Dymek, Lara Gessler, Tomek Jakubiak, Samar Khanafer, Daria Ładocha, Grzegorz Łapanowski, Marieta Marecka, Marianna Medyńska, Eliza Mórawska-Kmita, Andrzej Polan, Paweł Sacha, Maia Sobczak, Jurek Sobieniak, Tomek Woźniak. Każdy z nich pisze o jednej, szczególnie mu bliskiej roślinie i podaje swoje ulubione przepisy.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły