5 powodów, dla których warto jeść czekoladę

Najbardziej szlachetna i najzdrowsza jest czekolada gorzka. Najlepiej, by oprócz kakao – w ilości minimum 60% – znajdowało się w niej tylko masło kakaowe i cukier. 

5 powodów, dla których warto jeść gorzką czekaladę

Czekolada zawiera ponad 600 substancji, które pozytywnie wpływają na zdrowie oraz dostarczają cennych wartości odżywczych. Wśród wielu wartościowych składników znajdują się w niej m.in. magnez, potas, żelazo, fosfor, wapń, miedź i mangan, a także witaminy z grupy A, B, D i E. Jest wiele powodów, dla których warto jeść czekoladę (z umiarem!). Oto niektóre z nich:

  • wprawia w dobry nastrój i pobudza do działania – po jej zjedzeniu, następuje wzrost poziomu serotoniny w mózgu oraz fenyloetyloaminy, która pobudza produkcję endorfin, zwanych hormonami szczęścia.
  • korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i koncentrację dzięki zawartości magnezu, potasu i żelaza
  • obniża ciśnienie dzięki zawartości w ziarnie kakaowym polifenoli, substancji chemicznych, które zawierają flawanole
  • spowalnia procesy starzenia dzięki dużej zawartości antyoksydantów, podobno większej nawet niż w czerwonym winie
  • zmniejsza ryzyko cukrzycy, ponieważ flawonoidy zawarte w ziarnie kakaowym poprawiają metabolizm glukozy i powodują niewielki wyrzut insuliny

 4 powody, dla których warto jeść gorzką czekoladę.

27.07.2019
Matcha ma opinię najzdrowszej ze wszystkich gatunków zielonych herbat. Na jej prozdrowotne właściwości ogromny wpływ ma sposób jej przyrządzania i uprawy.
31.05.2019
Poznaj 6 produktów żywnościowych, które wzmacniają serce, obniżają ciśnienie i zapobiegają zawałom. Wszystkie mają potwierdzone naukowo właściwości, dlatego warto włączyć je na stałe do swojego jadłospisu.
24.05.2019
Zielenina rządzi na naszych stołach. Świeża natka, rukola, jarmuż czy szpinak świetnie sprawdzą się jako podstawa zielonych koktajli. Super detoks, moc energii,  a przede wszystkim zdrowie gwarantowane! Sprawdź nasze przepisy na idealny zielony koktajl.
13.11.2018
Najkrótszą i najprostszą definicją zdrowia według medycyny chińskiej jest określenie, że zdrowie jest stanem harmonii pomiędzy yin i yang. Jeśli twój organizm jest w równowadze, nie zaszkodzą ci czynniki zewnętrzne, takie jak: wiatr, wilgoć czy zimno. Ale jeśli twoja zdolność do adaptacji zostanie utracona lub osłabiona (np. w wyniku stresu) i dojdzie do przewagi sił zewnętrznych nad wewnętrzną kondycją organizmu […]
11.07.2019
Colocynthis jest lekiem homeopatycznym, o którym warto pamiętać, gdy twoje dziecko cierpi na kolki niemowlęce, a ty skręcasz się z bólu, gdy dopada cię skurcz brzucha. Małe kuleczki mogą okazać się niezastąpione, gdy gwałtownie potrzebujesz leku rozkurczowego, a już próbowałaś wszystkiego…
21.06.2019
Wydaje ci się, że potrzeba specjalnie zaprojektowanych, rozciągających się na wiele hektarów parków, by skorzystać z terapeutycznej mocy natury? Mylisz się! Wystarczy niewielki skrawek ziemi, choćby w skrzynce na balkonie, żeby poczuć spokój i szczęście. Sprawdź, na czym polega hortiterapia.