Spis treści
Co to jest metoda OMO?
Określa ona konkretną kolejność stosowania podstawowych kosmetyków do pielęgnacji włosów. OMO to skrót od trzech wyrazów – odżywka, mycie, odżywka. Jaki jest jej cel? Mycie włosów metodą OMO ma przede wszystkim zabezpieczyć je na całej długości (a zwłaszcza suche końcówki) przed detergentami będącymi składnikami szamponu używanego na skórę głowy.
OMO ma regenerować włosy i ujarzmiać niesforne kosmyki ze skłonnością do puszenia się czy nadmiernej suchości. Dogłębnie nawilża, dzięki czemu nadaje włosom blask i wygładza je. By lepiej zrozumieć sens jej stosowania, warto dokładniej przyjrzeć się temu, jak przebiega pielęgnacja OMO.
Kosmetyki w kostce – jak stosować szampon, odżywkę, balsam i dezodorant w kostce?
Mycie włosów OMO
Metoda OMO krok po kroku:
- Najpierw zmocz włosy, po czym delikatnie odciśnij je z jej nadmiaru.
- Następnie nałóż odżywkę na całą długość włosów oraz na końcówki. Omijaj nasadę włosów i skórę głowy. Najlepiej rozpocząć mniej więcej od uszu i rozsmarować pierwszą partię odżywki w kierunku końcówek. W przeciwnym razie włosy będą przetłuszczone przy nasadzie. Na tym etapie OMO możesz użyć dowolnej odżywki, nawet takiej, którą kupiłaś i się nie sprawdziła. Może to być także preparat zrobiony z w domu, np. z żółtka i oleju rycynowego. Uwaga: tej odżywki nie spłukujemy!
- Przed zastosowaniem szamponu ponownie zmocz włosy. Potem od razu zaaplikuj na skórę głowy szampon, lekko rozcieńczony wodą w zagłębieniu dłoni. Najlepiej użyć szamponu pozbawionego detergentów, takich jak SLS lub SLES. Preparat powinien zawierać naturalne składniki, które wykazują podobne działanie pianotwórcze i myjące, np. coco-glucoside (glukozyd kokosowy). Metoda OMO nie zaleca rozprowadzania szamponu po całej długości włosów. U nasady włosów szampon warto wmasować, ponieważ w tym miejscu włosy zazwyczaj najbardziej się przetłuszczają.
- Pochyl głowę i zmyj szampon strumieniem wody. Spieniony szampon spłynie po włosach pokrytych odżywką, delikatnie je czyszcząc, bez nadwyrężania ich delikatnej struktury.
- Zanim przystąpisz do drugiego „O”, najpierw odciśnij włosy z nadmiaru wody i lekko osusz je ręcznikiem. Dopiero po tej czynności nałóż drugą odżywkę – ponownie z pominięciem skóry głowy i nasady włosów (najlepiej od linii uszu). Na tym etapie OMO użyj odżywki o bogatszej konsystencji, najlepiej z dużą ilością emolientów, czyli substancji natłuszczających, takich jak oleje czy masło kakaowe, masło shea. Obecność emolientów pomoże wygładzić łuskę włosa oraz zapobiegnie ucieczce wilgoci.
- Metoda OMO zaleca pozostawienie odżywki na przynajmniej 5 minut, a jeśli masz więcej czasu, schowaj włosy pod czepkiem i turbanem z ręcznika na 20 minut – ciepło potęguje działanie odżywek i masek.
OMO można połączyć również z olejowaniem. Nałóż na włosy olej na pół godziny, następnie zemulguj olej odżywką, aby łatwiej go spłukać. Teraz pora na szampon i dalsze kroki.
Dla kogo metoda OMO
Pielęgnacja OMO polecana jest szczególnie posiadaczkom kręconych włosów. Wynika to z tego, że włosy te charakteryzują się nadmiernym przesuszeniem i zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze.
Czy metoda OMO nadaje się do włosów prostych? Okazuje się, że i w ich przypadku może się sprawdzać – gdy są przesuszone farbowaniem, skłonne do kołtunienia, łamania czy wykruszania. Metoda OMO przysłuży się także prostym włosom: zregeneruje je i pomoże w odzyskaniu zdrowego wyglądu. Mycie włosów OMO nie sprawdzi się raczej w przypadku włosów przetłuszczających się, bo może niepotrzebnie je obciążyć.
Jak myć włosy: metoda kubeczkowa, szampon dla koni, szampon bez SLS? Czym zastąpić szampon?
Mycie włosów odżywką
Skąd pomysł na mycie włosów odżywką, bez udziału szamponu? To stosunkowo nowy trend: co-washing (skrót od conditioner-only washing). W taki sposób zaczęły pielęgnować swoje włosy właścicielki loków, a potem metoda znalazła więcej zwolenniczek. Mycie włosów odżywką wymaga pewnej wiedzy. Nie nadaje się do tego bowiem pierwszy lepszy kosmetyk.
Jaka odżywka do mycia włosów?
Trzeba wybrać taką, która ma w składzie delikatną substancję myjącą, a nie każdy preparat ją posiada. Odżywka myjąca do włosów powinna zawierać delikatne detergenty (na opakowaniu szukaj: Cetrimonium Chloride, Behentrimonium Chloride, Tricetyldimonium Chloride, Methosulfates, Quaternium-15, Quaternium-22). To one sprawią, że podczas mycia zostaną usunięte zanieczyszczenia.
Substancje te powinny znaleźć się w składzie na początku (na 3. lub 4. miejscu). Z drugiej jednak strony odżywka nie powinna zawierać silikonów (np. Dimeticone), które sprawią, że detergenty w odżywce nie zadziałają oczyszczająco.
Mycie włosów samą odżywką to sposób zdecydowanie szybszy niż OMO. Metoda ta nie nadaje się jednak do każdego rodzaju włosów. Skorzystają na niej włosy kręcone, puszące się. Cienkie zaś i przetłuszczające się będą smętnie oklapnięte.
Jak myć włosy odżywką?
Po dokładnym zmoczeniu głowy na każde pasmo należy nałożyć odżywkę. Następnie wmasować ją w skórę i włosy. Po 2 minutach spłukać. Mycie włosów samą odżywką sprawi, że będą wygładzone, ale nie tak puszyste, jak po szamponie.
Więcej:
- Cobb, C. (2021). Co-wash: how to do it, what it is, and products to try. Pobrane z https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/co-wash#when-not-to-co-wash
- Kołomycew, A. (2015). Jak dbać o włosy: poradnik dla początkującej włosomaniaczki. Gliwice: Wydawnictwo Helion.