Spis treści
Co to jest bryndza?
Bryndza to ser podpuszczkowy, do którego produkcji wykorzystuje się mleko owcze. Charakteryzuje się wyrazistym, kwaśno-słonym smakiem. Bryndzę można wykorzystać jako dodatek do kanapek albo do przygotowania pierogów lub klusek.
Co łączy bryndzę z bundzem?
Pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą, zaczerpniętą ze słownictwa regionalnego, kryje się ser podpuszczkowy. To właśnie z niego powstaje bryndza. Bundz uzyskuje się, dodając podpuszczkę do świeżego mleka owczego. Zachodzi wówczas proces denaturacji, czyli ścinania białka – i powstaje skrzep serowy.
Bundz wyróżnia się słodkim i łagodnym smakiem, jednak dość szybko – po kilku, kilkunastu dniach – staje się kwaśny. Bryndzę uzyskuje się z bundzu po rozdrobnieniu, zmieleniu i dodaniu soli. Bryndza jest od niego bardziej wyrazista w smaku.
Rodzaje bryndzy
Na rynku produktów regionalnych można spotkać 2 rodzaje bryndzy. Bryndza majowa jest produkowana późną wiosną z mleka pochodzącego z udoju owiec. Ma łagodny posmak i charakterystyczną dla produktów owczych woń. Natomiast bryndza jesienno-zimowa powstaje z mieszanki mleka owczego i krowiego, przy czym to drugie jest wykorzystywane w mniejszej ilości.
Z czym jeść bryndzę?
Bryndzę wykorzystuje się do przygotowywania dań słodkich i wytrawnych. Najczęściej bywa składnikiem pierogów, knedli, pyz itp., ale może być też ciekawym dodatkiem do mięs i sałatek. Niektórzy lubią połączenie bryndzy z owocami.
Bryndza domowa – przepis
Jak zrobić bryndzę? Nie jest to trudne zadanie. Wystarczy zaopatrzyć się w wysokiej jakości składniki. Potrzebne są:
- świeże mleko owcze
- podpuszczka
- bakterie starterowe mezofilne
Bryndza – przygotowanie sera
- Świeże mleko owcze podgrzać na kuchence gazowej lub płycie indukcyjnej do temperatury 32–34 st. C. Następnie dodać do niego bakterie mezofilne, starannie wymieszać i przez godzinę utrzymywać tę samą temperaturę mleka ( 32–34 st. C).
- Dodać podpuszczkę rozpuszczoną w wodzie. Całość mieszać przez minutę, po czym przykryć i odstawić na godzinę.
- Powstały skrzep pociąć na kostkę.
- Pokrojony skrzep przenieść na durszlak wyłożony gazą, aby oddzielić ser od serwatki. Zostawić na ok. 12 godzin.
- Gotowy ser powinien stać w temperaturze pokojowej przez 3 dni. Należy pamiętać o regularnym wylewaniu serwatki, która się z niego oddziela.
- Po 3 dniach do masy serowej dodać sól, po czym całość zmielić przy użyciu blendera lub miksera.