W lasach, na łąkach i przydomowych ogródkach kryją się prawdziwe skarby. Dzikie zioła, których często nie doceniamy i – zamiast wykorzystywać – omijamy szerokim łukiem. Ewentualnie – staramy się ich za wszelką cenę pozbyć, by nie psuły wyglądu idealnie skoszonego trawnika. Piotr Ciemny, z zawodu kucharz, z zamiłowania zbieracz i obserwator ziół, przekonuje, że warto poznać je na nowo. „To niesamowite, ile smakołyków rośnie wokół nas”, pisze w książce Chwasty od kuchni (wyd. Znak). „Nieświadomie je mijamy lub depczemy. A chwasty mają ogromny potencjał kulinarny, a przy tym są skarbnicą witamin i minerałów”.
Joanna Zakrzewska
Dziennikarka
Joanna Zakrzewska
-
-
Mówi się o niej „dolegliwość zestresowanych kobiet”, choć tężyczka dotyka także mężczyzn. Występuje często, diagnozowana bywa rzadko. Dlaczego? Ponieważ objawy mogą być mylące i sugerować obecność wielu innych chorób. Bywa więc, że od chwili, gdy poczujesz się źle, do momentu postawienia diagnozy mija wiele czasu, a ty odwiedzasz gabinety lekarzy różnych specjalności. Konsultacja: neurolog dr Katarzyna Toruńska.
-
O wyzwaniach rodzicielstwa, realizowaniu pasji i sposobach na wyciszenie nerwów rozmawiamy z aktorką Moniką Mrozowską.
-
Coraz więcej badań potwierdza, że bliski kontakt z drzewami – dotykanie ich, przechadzanie się po lesie, wdychanie leśnego zapachu ma działanie lecznicze. Kurację tę nazwano – sylwoterapia. Czy naprawdę działa? Komu pomoże?
-
Ledwo wstaniesz od stołu, a już musisz pędzić do toalety? Większość potraw wywołuje u ciebie wzdęcia i bóle brzucha? A może cierpisz na chroniczne zaparcia? Wszystkie te dolegliwości mogą być objawami zespołu jelita nadwrażliwego. Jak rozpoznać zespół jelita drażliwego? Czy można wyleczyć go odpowiednią dietą? Nasze wątpliwości rozwiewa Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny.
-
Niechętnie o tym mówimy. Nawet lekarzowi. Tymczasem wypróżnianie jest niezwykle istotną czynnością życiową i może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Na co zwrócić uwagę, gdy jesteśmy w toalecie, wyjaśnia dietetyk kliniczny Kamila Lipowicz z poradni Ajwen.
-
Zawsze masz go przy sobie. Zerkasz na ekran, jedząc obiad, oglądając film w kinie, leżąc na plaży. Zdarza ci się robić to nawet w nocy. Czy cierpisz już na fonoholizm?
-
Sen jest ważniejszy niż nam się wydawało. Jego niedobór może bardzo negatywnie wpłynąć na funkcje naszego organizmu. Sprawdź, dlaczego warto spać 8 godzin i odkryj co najmniej 7 powodów, dla których naprawdę nie warto zarywać nocy!
-
Nordic walking to naprawdę sport dla każdego. Dla młodych i starszych, dla sportowców i amatorów, dla zdrowych i chorych (choć z pewnymi wyjątkami). Jeszcze nie próbowałaś? Kije w dłoń i ruszaj w teren! Oto nordic walking dla początkujących! Konsultacja: mgr Kamila Sochaj, fizjoterapeutka z Kliniki Columna Medica.
-
Choć nie widzimy ich gołym okiem, na naszej skórze żyją miliony mikroorganizmów. Mikrobiom, który tworzą, ma wpływ na nasze zdrowie. Dlatego warto troszczyć się o to, by dominowały w nim organizmy nam przyjazne, które będą skutecznie wspierać organizm w obronie przed patogenami. Konsultacja: dr Monika Rogala, dermatolog.
- 1
- 2