Pierwsze promienie słońca zachęcają do leśnych wędrówek. A w lasach, na łąkach lub zielonych skarpach można spotkać mnóstwo jadalnych roślin, które mają właściwości prozdrowotne. Jadalne chwasty świetnie pasują do sałatek, kanapek, past jajecznych i serowych, koktajli, pesto. Można je suszyć, mrozić, zalewać oliwą, by ta przeszła ich aromatem.
Dziko rosnące rośliny mają też mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Weźmy chociażby podagrycznik pospolity, który wspiera przemianę materii, łagodzi zapalenie stawów i jest podawany w przypadku dny moczanowej. Albo bluszczyk kurdybanek, który można stosować nie tylko zewnętrznie (na wypryski, ranki czy siniaki), ale również wewnętrznie jako wsparcie układu oddechowego oraz pokarmowego. Krwawnik z kolei ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, a nawet rozkurczowe. Warto jeść jadalne chwasty, ale do ich zbierania trzeba podejść z głową.
Spis treści
Daleko od miasta
Jadalne chwasty trzeba zbierać z dala od aglomeracji miejskich oraz ruchliwych dróg. Najlepiej wybrać się do lasu lub miejsca, w którym rządzi natura. Pamiętaj również, że dzikie rośliny najlepiej jeść świeżo po zerwaniu, wtedy są najlepsze i najbardziej soczyste. Jeśli masz daleko do domu, warto owinąć je na czas transportu wilgotnym ręcznikiem papierowym.
Cechy charakterystyczne poszczególnych gatunków
Warto wcześniej przygotować się do zbierania dzikich roślin, sprawdzić, jak wyglądają, czym się charakteryzują, czy są pod ochroną. Czosnek niedźwiedzi można pomylić m.in. z konwalią majową, a podagrycznik ze świerząbkiem korzennym. Podagrycznik ma gładkie łodyżki (bez włosków), które są trójkątne po przekrojeniu w poprzek. Młode listki są często zawinięte jak kurza łapka. Liście podagrycznika rosną w następującym układzie: trzy listki na szczycie oraz dwie „odnogi” po dwa listki po bokach. Informacji o morfologii poszczególnych roślin najlepiej szukać w atlasach drukowanych lub internetowych, na stronach botanicznych, w książkach zielarskich etc.
Najpierw testowanie, później spożywanie
Przed zjedzeniem każdej dzikiej rośliny warto zrobić test alergiczny, a więc zacząć od niewielkiej ilości. Przygodę z chwastami dobrze rozpoczynać stopniowo, od dodawania kilku listków do sałatek, koktajli lub przygotowania pesto jeszcze z innymi składnikami, które nieco złagodzą smak. Tymi dodatkami mogą być nie tylko sery, orzechy, miód, ale również śmietanka, masło orzechowe, a nawet żółtko jaja.
Pesto z czosnku niedźwiedziego, parmezanu i migdałów
Świetnie pasuje do kanapek, zwłaszcza z twarogiem, mozzarellą, camembertem. To pesto jest łagodne, więc można do niego dodać jadalne kwiaty, których smak jest bardziej wyrazisty (np. bratki lub fiołki). Jeśli dorzucisz do pesto ząbek zwykłego czosnku, świetnie skomponuje się z makaronami lub pieczonymi ziemniaczkami.
Składniki do zmiksowania:
- duża garść czosnku niedźwiedziego
- 2–3 łyżki startego parmezanu
- 5 łyżek oliwy
- kilka obranych migdałów (lub więcej)
- sól i pieprz do smaku
- opcjonalnie: ząbek zwykłego czosnku
Pesto z jadalnych chwastów z odrobiną miodu, bryndzy i słonecznika
Idealne do wszelkich wiosennych sałatek. Jadalne chwasty, takie jak podagrycznik czy bluszczyk kurdybanek, zmiksowane z oliwą, odrobiną miodu oraz bryndzy będą miały łagodniejszy smak i z łatwością zastąpią sos winegret. Z takim pesto można wymieszać też makaron albo kopytka.
Składniki do zmiksowania:
- duża garść dowolnych dzikich chwastów (np. podagrycznika, bluszczyka kurdybanka, krwawnika, szczawiku zajęczego etc.)
- 1 łyżka pokruszonej bryndzy
- 2 łyżki podprażonych ziaren słonecznika
- 5–6 łyżek oliwy
- 1/2 łyżeczki miodu (lub więcej)
- sól i pieprz do smaku
Pesto z podagrycznika, parmezanu i żółtka
Idealne do smarowania kanapek i faszerowania jajek. Dobrze pasuje też jako „omasta” do wszelkich grillowanych warzyw (cukinii, papryki, bakłażana) oraz szparagów.
Składniki:
- garść podagrycznika
- 1 łyżka startego parmezanu
- 2–3 łyżki oliwy
- 3–4 żółtka z ugotowanych jajek
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Podagrycznik, oliwę i parmezan zmiksuj, dopraw, a następnie wymieszaj widelcem z pokruszonymi żółtkami. Możesz od razu nadziewać jajka lub stosować pesto do kanapek i warzyw. Możesz zrobić je właściwie z większości jadalnych chwastów.
Pesto z bluszczyka kurdybanka, masła orzechowego i orzeszków ziemnych
Bluszczyk kurdybanek jest dość ostry w smaku i ma „żywiczny” aromat. W formie pesto świetnie komponuje się z brązowym ryżem lub masłem orzechowym. Pesto z bluszczyka dobrze pasuje do pieczywa, ale również kopytek czy włoskich gnocchi.
Składniki do zmiksowania:
- garść bluszczyka kurdybanka
- 1 łyżka startego parmezanu
- 1 łyżka orzeszków ziemnych
- 1 łyżka masła orzechowego
- 1–2 łyżki oliwy
Pesto z pokrzywy z serkiem i śmietaną
Idealne do makaronów, grillowanych warzyw, duszonego delikatnego mięsa (np. indyka), kanapek. Ciekawie komponuje się ze wstążkami ze zblanszowanej cukinii.
Składniki do zmiksowania:
- 2 garście pokrzywy
- 1 łyżka startego parmezanu
- 1 łyżka serka typu Almette
- 1 łyżka śmietany lub jogurtu greckiego
- 1–2 łyżki oliwy
- opcjonalnie: kilka migdałów lub orzechów nerkowca
- sól i pieprz do smaku