Ratunkiem na osłabienie po długiej zimie są bomby witaminowe, takie jak chociażby kiełki, rzeżucha albo właśnie granat. Ten ostatni jest skarbnicą witamin C, E, A, beta-karotenu, żelaza, magnezu i innych cennych pierwiastków. Na dodatek ma też sporo elagotanin, które mogą uwalniać kwas elagowy o właściwościach antyoksydacyjnych oraz przeciwzapalnych.
Podobnie jak winogrona,zielona herbata i czerwone wino uchodzi za bogate źródło polifenoli, które wspierają organizm w walce z wolnymi rodnikami, pomagają zwalczać stany zapalne i dbać o pracę serca. Polifenole hamują też procesy starzenia, wpływając korzystnie między innymi na naszą skórę.
Spis treści
Kwaśny granat i delikatne dodatki
Czerwone kuleczki granatu warto dodawać do koktajli, deserów, dań śniadaniowych (np. owsianki, jaglanki, naleśników). Najlepiej prezentują się jednak w przeróżnych sałatkach. Ze względu na kwaskowaty, charakterystyczny posmak warto komponować je ze składnikami, które będą go równoważyć, np. delikatnym serem (mozzarellą, halloumi, twarogiem), dynią, ananasem, figami.
Sałatka z granatem i rukolą w towarzystwie dyni, ananasa i indyka
Soczysty indyk w marynacie z mleczka kokosowego, zmielonej kolendry, imbiru, czosnku i pieprzu cayenne świetnie komponuje się ze słodką dynią i ananasem. Do tego rukola i granat. Przepyszna sałatka polana jest ananasowym winegretem, który nadaje jej lekkości i świeżego smaku.
Składniki na sałatkę:
- ok 30–40 dag indyka (filet)
- ¼ małej dyni (opcjonalnie)
- 2–3 plastry ananasa z puszki
- 2–3 garście rukoli
- ½ świeżego ogórka
- garść ziarenek granatu
- 1 szklanka mleka kokosowego
- 4 ząbki czosnku
- świeży imbir (ok. 3 cm)
- 2 łyżki oleju
- łyżka zmielonej kolendry
- łyżeczka kurkumy
- sól, pieprz cayenne, brązowy cukier
Składniki na ananasowy winegret:
- 2 łyżki oliwy
- 1 łyżeczka octu jabłkowego
- 1 łyżeczka musztardy dijon
- kawałek ananasa
Przygotowanie:
Indyka pokrój i zamarynuj kilka lub kilkanaście godzin wcześniej. Marynatę zrób z mleka kokosowego, oleju, kolendry, kurkumy, przepuszczonego przez praskę czosnku, obranego i startego imbiru, soli i pieprzu cayenne.
Gdy mięso będzie gotowe, obsmaż je na maśle lub oliwie. Dynię pokrój w kawałki, ułóż na papierze do pieczenia, skrop oliwą, oprósz pieprzem oraz brązowym cukrem. Piecz w temp. 180 stopni przez 20 minut. Na rukoli ułóż indyka, kawałki upieczonej dyni, ananasa, pokrojonego ogórka, polej zwykłym lub ananasowym winegretem i posyp ziarenkami granatu.
Sałatka z granatem i kurczakiem w miodowo-musztardowej marynacie
Pyszna sałatka będąca prawdziwą bombą witaminową. Oprócz rukoli, czerwonej cebuli i puszystego serka znajdziemy w niej delikatne mięso kurczaka w aromatycznej marynacie. Całość uzupełniają pestki granatu. Zamiast rukoli możesz wykorzystać sałatę lodową. Możesz dodać też pestki słonecznika, pestki dyni albo orzechy włoskie.
Składniki:
- ok. 100 g rukoli
- 1 mała czerwona cebula
- 1 filet z kurczaka
- 2 łyżki puszystego białego serka
- 1 łyżka miodu
- 1 łyżeczka musztardy francuskiej
- ½ łyżeczki cynamonu
- 2 łyżki oliwy
- 2–3 łyżki pestek z granatu
- 1 łyżeczka masła
- pieprz i sól do smaku
Przygotowanie:
Zacznij od zrobienia marynaty. W misce wymieszaj miód, musztardę, cynamon oraz 1 łyżkę oliwy. Dopraw do smaku solą i pieprzem, a następnie wetrzyj w mięso. Odstaw zamarynowanego kurczaka na godzinę. Na patelni rozpuść łyżkę oliwy i masło, a następnie usmaż mięso na złoty kolor. Odstaw do wystygnięcia. Na talerzu ułóż rukolę, pokrojoną cebulę oraz kawałki serka. Poszarp kurczaka widelcem, odrywając kawałki mięsa, a następnie dodaj do sałatki. Posyp połową pestek z granatu. Z drugiej połowy wyciśnij sok, dodaj odrobinę miodu i oliwy, a następnie skrop przygotowanym sosem sałatkę.
Sałatka z granatem, kulkami mozzarelli oraz jadalnymi kwiatami
Wiosną i latem można pełnymi garściami korzystać z dobrodziejstw natury. Jednym ze sposobów jest dodawanie do potraw jadanych kwiatów (przypominam, że należą do nich między innymi bratki, fiołki, chabry, nagietki, kwiaty forsycji oraz słonecznika). Ta świetna sałatka zachwyca nie tylko kolorami, ale też delikatnym sosem miodowym. Kwaśny smak granatu łagodzi mozzarella.
Składniki:
- 2 garście rukoli
- 2 dojrzałe figi
- garść pestek granatu
- kilka małych kulek mozzarelli
- jadalne kwiaty (np. bratki)
- 2–3 łyżki oliwy
- 1 łyżka miodu
- 1 łyżka cytryny
- kawałeczek awokado
- kilka kropli octu winnego
Przygotowanie:
Rukolę umyj i przełóż do miski. Figi pokrój w cienkie plastry i ułóż na rukoli. Dodaj mozzarellę oraz pestki granatu. Zmiksuj oliwę, miód, cytrynę i kilka kropel octu winnego. Do sosu dodaj też odrobinę rukoli i kawałeczek awokado (będzie aromatyczny i bardziej zawiesisty). Danie polej sosem i udekoruj jadalnymi kwiatami.