To, w jaki sposób mówisz, jakich słów używasz na co dzień, ma wpływ na twoje samopoczucie i postrzeganie otaczającej cię rzeczywistości. Oto kilka wskazówek, co mówić, a czego nie mówić, by bardziej cieszyć się życiem i mieć więcej energii do działania.
Karolina Jurga

Psycholog i psychoterapeuta
Psycholog, neuropsycholog, psychoterapeuta w nurcie poznawczo-behawioralnym. Ukończyła specjalizację z neuropsychologii w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Absolwentka Akademii Rozwoju Kompetencji Trenerskich (INTRA), Studium Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR). Ukończyła liczne szkolenia i kursy z zakresu diagnozy i rehabilitacji neuropsychologicznej prowadzone przez uznanych specjalistów z tej dziedziny. Od 2006 roku specjalizuje się w terapii osób żyjących z demencją, a także ich rodzin. Autorka poradników z obszaru profilaktyki zaburzeń pamięci i dla opiekunów osób cierpiących z powodu choroby Alzheimera „Dbaj o pamięć”, „Zrozumieć Alzheimera”, „Nie jesteś sam”.
Karolina Jurga
-
-
Czy na pewno śmiech to zdrowie? Dlaczego jest zaraźliwy? Jaki sens ma „śmiech na siłę”? Dobre samopoczucie powoduje zazwyczaj, że uśmiechamy się, ale czy działa to też na odwrót? Czy uśmiechanie się może rzeczywiście poprawić nasz dobrostan? Dowiedz się, czym jest gelotologia i jaki wpływ na organizm człowieka ma śmiech.
-
Zastanawialiście się kiedyś, co jest powodem fali nienawiści wyrażonej w komentarzach na temat innych ludzi? Dlaczego jedna krzywdząca krytyka potrafi tkwić bardzo długo w pamięci i przyćmić 200 pozytywnych opinii? Przeczytajcie, co to jest hejt, skąd się bierze i co robić, by mu nie ulegać.
-
Social distancing – w mediach pojawia się coraz więcej pytań o jego konsekwencje. Dystansowanie społeczne jest niezbędne, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się koronawirusa. Czy wywołuje stres, napięcie, niepokój, potęguje samotność? Czy może daje okazję na rozwój osobisty, rozkwitanie, szczęście rodzinne, naturalność? Przeczytaj, co mówią o dystansie społecznym świeżo opublikowane analizy badań i jak wykorzystać czas kwarantanny, by wzrastać?
-
Chandra, przygnębienie, zmęczenie, niechęć do działania… Znasz to uczucie? Zastanawiasz się, kiedy w końcu odzyskasz dobry nastrój? Polepsz swoje samopoczucie kilkoma prostymi sposobami. Oto 10 wskazówek, jak poprawić sobie humor!
-
Na niczym nie możesz się skoncentrować? Próbujesz obejrzeć jakiś film lub przeczytać książkę, ale wciąż odczuwasz niepokój, a myśli krążą wokół jednego… „co to będzie?” Czarne scenariusze, związane z pandemią koronawirusa, kłębią ci się w myślach? Chcesz uciec, ale zastanawiasz się dokąd? To czego ci trzeba to ukojenia ducha i emocji, wlać spokój w serce, zatrzymać gonitwę myśli. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak radzić sobie z niepokojem, lękiem, nudą, samotnością, izolacją.
-
Doniesienia naukowe mówią, że już 20 minut dziennie umiarkowanego wysiłku fizycznego poprawia pracę naszego mózgu. Aktywność polepsza pamięć, zapobiega depresji, wpływa na poprawę procesu uczenia się, pamięci, uwagi. To najlepszy lek zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
-
W Polsce na chorobę afektywną dwubiegunową (ChAD), jak podają statystyki, cierpi blisko 350 tysięcy osób. Choroba dwubiegunowa przejawia się dwoma fazami: depresją i manią. Co oznaczają te dwa bieguny? Jak rozmawiać z osobą w danej fazie? Przeczytaj, jak młoda dziewczyna relacjonuje początek dwubiegunowości i jak opisuje postrzeganie świata w każdej z faz.
-
Optymizm jest sposobem postrzegania świata jako dobrego miejsca, przyjaznego i sensownego. To postawa oparta na analizie sytuacji i wyciąganiu wniosków. Dostrzega zagrożenia, jednak nie koncentruje się na nich. Zatem – TAK! Optymizmu można się nauczyć! Optymizmu w rozumieniu postawy i sposobu postrzegania rzeczywistości. A ponieważ optymistom żyje się lepiej – zacznij od dziś. Nie jest to wcale takie trudne.
-
„Weź się w garść!”, „Inni mają gorzej!”, „Wcale nie masz depresji coś sobie wymyślasz!”, „Nikt nie mówił, że będzie lekko”, „Nie użalaj się nad sobą!” Takie „pocieszenia” osoba z depresją często słyszy nawet z ust swoich najbliższych. Przeczytaj, czego nie mówić osobie z depresją.
- 1
- 2