Zwolennicy octu jabłkowego podkreślają, że ma on wiele właściwości prozdrowotnych. Mówi się, że ocet pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów, korzystnie wpływa na poziom glukozy u chorych na cukrzycę, obniża poziom cholesterolu całkowitego i trójglicerydów. Ostatnio hitem w sieci jest leczenie zapalenia stawów octem jabłkowym. Czy to właściwa metoda? Czy ocet jabłkowy jest skuteczny w walce z zapaleniem stawów? Sprawdzamy.
Anna Jarosz
Dziennikarka
Od ponad 40. lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie” oraz trzykrotnie „Kryształowe Pióro”.
Anna Jarosz
-
-
Ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, płytki oddech, nasilający się lęk i obawa przed śmiercią mogą być odbierane jako objawy poważnej choroby serca. Mogą, ale zazwyczaj ich przyczyną nie są schorzenia kardiologiczne, lecz psychiczne. Czy istnieje „nerwica serca”? Jaka jest rzeczywista przyczyna dolegliwości? Rozmawiamy z psychiatrą, dr n. med. Piotrem Wierzbińskim z Łodzi.
-
Układ nerwowy często jest nazywany centrum dowodzenia naszego organizmu. Nie ma w tym przesady, bo bez jego wiedzy nic się nie dzieje. Sprawia, że możemy myśleć, czuć, reagować na zmiany zachodzące wewnątrz i na zewnątrz naszego organizmu oraz wykonywać różne czynności. Sprawdź, co jeść, żeby wspierać jego funkcjonowanie.
-
Coraz więcej osób dbających o zdrowe żywienie samodzielnie piecze chleb. Można wykorzystać do tego gotowe mąki dostępne w sklepach spożywczych. Warto wzbogacić je dodatkiem ziaren słonecznika lub dyni, aby chleb był smaczniejszy i wartościowy dla zdrowia. Można też samodzielnie przygotować mąkę z siemienia lnianego. Upieczony z niej chleb będzie smaczny i doskonały dla osób na diecie ketogenicznej.
-
Czystek zawdzięcza swoją popularność licznym właściwościom prozdrowotnym. Znany jest też z tego, że nie wywołuje skutków ubocznych. To łagodne zioło może być wykorzystywane do przygotowania herbatki dla dzieci, kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz wszystkich osób, które chcą mieć wpływ na polepszenie stanu zdrowia. Sprawdź, na co może pomóc.
-
W każdym domu przed najbardziej uroczystą kolacją w roku przygotowuje się tradycyjne potrawy, często według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Ale czy wiesz, dlaczego na stole będzie barszcz czerwony lub zupa grzybowa, kapusta z grzybami, ryba i kompot z suszu? Co jadamy w różnych rejonach Polski i co symbolizują poszczególne potrawy? Przeczytaj!
-
Siała baba mak, nie wiedziała jak… Każdy zna ten wierszyk, ale chyba nie każdy wie, że dobrze jest nie tylko siać mak, lecz także go jeść. I to nie tylko od święta, ale przez cały rok. Zawiera sporo białka, błonnika pokarmowego oraz wiele witamin i minerałów. Uznawany jest za superżywność.
-
Można śmiało powiedzieć, że śledzie były z nami od zawsze. Jadali je królowie i biedacy. Nie może zabraknąć ich także na wigilijnym stole. Czy próbowałaś już śledzi z żurawiną? Ten niezwykły duet ma ciekawy smak i mnóstwo wartości odżywczych.
-
W jednym na pięć polskich mieszkań żyje osoba samotna. Dla większości samotność to duży problem. Powoduje przewlekły stres, sprzyja depresji, chorobom krążenia, zawałom i udarom. Niektórzy specjaliści uważają, że samotność zagraża zdrowiu w równym stopniu co… palenie 15 papierosów dziennie! Rozejrzyj się. Może w twoim otoczeniu też jest ktoś osamotniony, kto potrzebuje pomocy?
-
Fermentowane produkty mleczne mają wielu zwolenników. Nic dziwnego. Są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim korzystnie wpływają na zdrowie. Stanowią ważne źródło kultur bakterii, które wspierają naszą odporność i florę bakteryjną jelit – a to od ich kondycji zależy nasz dobrostan.