Strona główna Jak zapobiegać zatokowemu bólowi głowy?

Jak zapobiegać zatokowemu bólowi głowy?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Zatokowy ból głowy to uciążliwa dolegliwość, której przyczyną jest najczęściej infekcja zatok. Przy ich zapaleniu dochodzi do obrzęku błony śluzowej wyściełającej zatoki i przewodów je łączących. Zgromadzony tam śluz nie może swobodnie spływać, co powoduje niedrożność nosa, a także zwiększenie ciśnienia w zatokach, którego efektem jest uciążliwy i nierzadko długotrwały ból.

Strona główna Jak zapobiegać zatokowemu bólowi głowy?

Objawy zatokowego bólu głowy

Ból głowy spowodowany przez chore zatoki może mieć różne nasilenie – od ćmiącego, przytłumionego, po silny, pulsujący, z uczuciem rozpierania w okolicach czoła oraz u nasady nosa. Bywa zlokalizowany jednostronnie, po tej samej stronie, po której rozwinął się stan zapalny. Może również promieniować w kierunku innych części twarzy. Najbardziej dokuczliwy bywa rano, po nocy spędzonej w pozycji leżącej. Często nasila się także przy pochylaniu głowy.

Skuteczne sposoby zapobiegania zatokowemu bólowi głowy

Najlepszą profilaktyką zatokowego bólu głowy jest chronienie się przed infekcjami górnych dróg oddechowych, w tym przed zapaleniem zatok. W tym celu należy przede wszystkim chronić głowę i zatoki od zimna i wiatru, które mogą być czynnikami wywołującym infekcję i wszystkie jej konsekwencje. Dlatego przy niekorzystnych warunkach pogodowych trzeba koniecznie nosić czapkę i uważać na przeciągi oraz nagłe zmiany temperatury.

Zatoki nie lubią nie tylko zimna, ale również wszelkich zanieczyszczeń powietrza, smogu, spalin oraz dymu tytoniowego. Nie służą im też przegrzane lub klimatyzowane pomieszczenia. Takie warunki sprzyjają nadmiernemu przesuszeniu śluzówek i zmniejszają zdolność zatok do usuwania śluzu i płynów. Przy tendencji do zatokowych bólów głowy powinno się również unikać alkoholu oraz kawy, ponieważ produkty te mają działanie wysuszające i mogą wpływać szkodliwie na śluzówkę nosa i zatok.

Pamiętajmy również, aby w czasie zapalenia zatok, gdy dokucza nam ból głowy, uciążliwy katar i zatkany nos, unikać cukru i słodkich wyrobów, a także mleka, przetworów mlecznych oraz bananów. Produkty te nasilają wytwarzanie nadmiernej ilości wydzieliny śluzowej, co utrudnia i spowalnia leczenie.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie