Strona główna Zdrowie Kalendarz pylenia roślin w Polsce 2023 – co teraz pyli?

Kalendarz pylenia roślin w Polsce 2023 – co teraz pyli?

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Kichasz już od stycznia? Zapewne uczulają cię pyłki leszczyny i olszy. Jeśli masz alergię na trawy, problemy zaczną się po koniec kwietnia… Jeśli wiesz na pyłki jakich roślin jesteś uczulona, szybciej złagodzisz objawy alergii. Sprawdź nasz kalendarz pylenia roślin w Polsce i dowiedz się, co teraz pyli.

Strona główna Zdrowie Kalendarz pylenia roślin w Polsce 2023 – co teraz pyli?

Skąd się biorą pyłki i jak długo trwa sezon pylenia?

Są trzy główne źródła pyłków występujących w różnych porach roku:

  • drzewa kwitnące wiosną
  • trawy i zboża kwitnące wczesnym latem
  • chwasty kwitnące jesienią

W naszym klimacie najczęstszą przyczyną kataru siennego, wywołanego alergią na pyłkialergeny pyłku traw. Duża liczba gatunków traw sprawia, że sezon pylenia trwa ok. 2-3 miesięcy. Natężenie objawów zależy od długości okresu pylenia (obecności danego rodzaju pyłków w powietrzu), koncentracji pyłków w powietrzu (czy unosi ich się w powietrzu dużo czy mało), a także tego, jak często organizm osoby uczulonej jest wystawiony na działanie alergenów.

Jeżeli co roku objawy kataru siennego pojawiają się w podobnym okresie np. w połowie kwietnia, sprawdź w naszym kalendarzu, jakie w tym okresie jest stężenie alergenów najważniejszych roślin uczulających. W kwietniu groźna dla alergików jest kwitnąca brzoza, topola, jesion, zaczyna pylić dąb, ale nieprzyjemne objawy mogą być też związane z unoszeniem się w powietrzu zarodników grzybów Cladosporium i Alternaria.

Kalendarz pylenia roślin 2023 – co teraz pyli?

Sprawdź, co teraz pyli, korzystając z naszego kalendarza pylenia roślin w Polsce.

Kalendarz pylenia roślin w Polsce - co teraz pyli? Infografika z podziałem na rodzaj alergenu i miesiące.

Uczulenie czy przeziębienie? Porównaj objawy!

Co pyli w kwietniu 2023?

Kwiecień to trudny miesiąc dla alergików ponieważ zaczynają wówczas pylić trawy a także drzewa takie jak brzoza, jesion i dąb. Cały czas dają o sobie znać wciąż unoszące się w powietrzu pyłki topoli i wierzby. Jakby tego było mało, zaczyna kwitnąć buk, a na łąkach pojawia się szczaw. Taki zmasowany atak alergenów może być więc mocno odczuwalny dla wielu osób.

Kalendarz alergika

Ponieważ okres kwitnienia może się zmieniać w zależności od pogody (w ubiegłym roku rośliny kwitły nawet o kilka tygodni wcześniej niż zwykle) możesz też na bieżąco sprawdzać informacje na stronie alergen.info.pl.

Uzyskasz tam stale aktualizowane szczegółowe komunikaty pyłkowe o wszystkich roślinach, które w danym dniu zagrażają alergikom.

Dolegliwości mogą się też nasilać wraz ze zmianami temperatury i pogody np. alergicy czują się gorzej, gdy jest bardzo ciepło i sucho, a ulgę często przynosi im deszczowa pogoda.

Pamiętaj, że rano i wieczorem stężenie pyłków jest w powietrzu największe. Dlatego mieszkanie wietrz w południe albo w nocy, a najlepiej wtedy kiedy pada deszcz lub po deszczu.

Na pyłki uczulone są częściej osoby mieszkające w dużych miastach, a nie na wsi – choć wydawałoby się, że te drugie mają częstszą styczność z przyrodą. Wykazano jednak, że spaliny samochodowe, niektóre chemikalia i inne zanieczyszczenia powietrza w wielkich aglomeracjach przemysłowych umożliwiają lub przyspieszają powstanie uczulenia. Jeśli oddychamy dodatkowo powietrzem zanieczyszczonym przez dym papierosowy, zagrożenie alergicznym nieżytem nosa ogromnie wzrasta.

Czym jest alergia krzyżowa?

Niektórzy alergicy uczuleni na pyłki roślin, mogą mieć również alergię na konkretne owoce i warzywa:

  • przy uczuleniu na pyłek brzozy występują objawy nadwrażliwości na świeże jabłka, brzoskwinie, gruszki, marchew, pomidory, śliwki a skrobanie młodych ziemniaków może wywołać napad kichania
  • osobom uczulone na pyłki traw może zaszkodzić zjedzenie zielonego groszku, fasoli, soczewicy
  • przy alergii na pyłki bylicy lepiej jest wykluczyć z menu seler, pietruszkę i szczypiorek
  • uczuleni na pyłki chwastów – powinni omijać seler i owoce egzotyczne. Przy tego typu alergii dolegliwości zwykle obejmują jamę ustną, gardło, wargi, język i podniebienie, które puchną i zaczynają swędzieć. Alergizujące działanie wymienionych pokarmów zmniejsza gotowanie i mrożenie. Np. świeże jabłko powoduje alergię, a duszone lub pieczone jest tolerowane

Domowe sposoby na alergię na pyłki

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły